Neler Yeni

Birkaç Müslüman ile sohbet

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,670
İsim
Hakan

keremgencer_

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
462
İsim
Kerem Gencer
Soru 8 : Evrimi Kabul Ediyor musun?

Soru 9 : Ateizm ve Agnostisizm Hakkında Ne düşünüyorsun?
Soru 8 : Bana göre evrim biraz türe bağlı bir şey demek istediğim teknolojinin bulunması insanlık için bir evrim olabilir insanların yapay zihne sahip metaller sayesinde çağ atlaması bence evrimlik bir şey ama diğer yandan hiç bir şekilde homo sapiens türünden insani duruma gelme gibi bir şeyi kabul edemem çünkü mantığıma uymuyor şuan ki tarih Hz İsa'nın doğumuyla belirleniyor bundan önceki tarihte insanlar yine aynıydı onlardan küçük değişiklikler dışında bir farkımızın olmadığına inanıyorum çünkü o zamanki insanlar teknoloji nedir özgür düşünce nedir bilmiyorlardı yani ben kısacası evrimi zihinsel gelişim olarak tanımlıyorum .
Şu kısımda bi karışıklık mı olmuş ben mi anlamadım.

Berke Fitness

80+ Bronze
Konuklar :
Konuklarımız'a şükür ve Allahtan rahmet gelsin ; @DarthVader , @Alexa , @Windows 10 Aşığıyım , @Gordiac

Kısım 1 : DarthVader ve Windows 10 AşıĞı

Soru 1 : Neden Müslümansın?
Ailem Müslüman. Ben de öyle eğitildim. Daha sonradan araştırdım ve Müslüman olarak kaldım.

Soru 2 : İslam Hakkında Yanlış Bilinenler nelerdir?
İsrailiyat'tan gelen çok fazla yanlışlar var. Araştırıp doğrusunu öğrenmek lazım.

Soru 3 : Hiç Başka Bir Felsefeye veya Dine İnandın mı?
Kısmi olarak Kartezyen felsefesini kabul ediyorum diyebilirim. Başka bir dine inanmadım.

Soru 4 : Cennet ve Cehennem Kavramını Adil Buluyor Musun?
Evet adil buluyorum. Dünya adil bir yer değil. Bu tarafta cezasını çekmeyen tecavüzcülerin, hırsızların vs. diğer tarafta hesabının sorulacak olması benim içimi rahatlatıyor.

Soru 5 :Hadisleri inkar ediyor musun?
Hadisleri inkar etmiyorum ancak okuduğum hadislerin sahih olmasına dikkat ederim.

Soru 6 : Diğer Dinler hakkında ne düşünüyorsun?
Yüzlerce inanç var ve elimden geldiğince boş vakitlerimde, kafama estiğimde araştırıyorum. Hepsinin kendi içinde bir mantığı vardır ancak genele baktığında inanmamak için sebeplerim çok fazla oluyor.

Soru 7 : "Tevrat-Zebur-İncil gibi Kutsal Kitaplar hakkında ne düşünüyorsun?
Klasik bir cevap olacak. Onların da Allah tarafından gönderildiğine ve tahrif edildiğine, asıl hali ile aynı olmadığına inanıyorum.

Kur'an'da evrimci olmamakla alakalı veya evrimi kabul etmemek ile alakalı bir ayet olmamakla birlikte destekleyen ayetlerin bile olduğunu söyleyebiliriz. Doğrudan doğruya evrim direkt olarak geçer diyemeyiz ancak kabul etmenin imana ters olduğunu düşünmüyorum. Benim düşünceme gelecek olursak şu an için araştırma aşamasındayım.

İnsanların inanmak ya da inanmamak için kendi sebepleri var. Herkesin inancı kendine. Bilgisizlikten dolayı, hurafelerin dinde olduğunu sanan kişilere de araştırma yapmasını öneririm.

Soru 10 : Dini Sorguladın mı? Araştırdın mı?
Dini çok fazla sorguladım. Uykusuz kaldığım geceler çok fazla oldu. Biraz pandemi döneminin de etkisi var. Genel olarak evde kalınca düşünmek için çok fazla zamanın oluyor. İnsanın inandığı dini öğrenmesi, bilmesi ve aksi fikirleri de değerlendirip kendince doğrusunu bulması lazım bence.

Soru 11 : Sence din ve devlet işleri ayrı mı olmalıdır?
Evet bence din ve devlet işleri ayrı olmalıdır. Dediğim gibi herkesin dini, inancı kendinedir.

Ekleme: Peygamberler, doğrucu din adamları ve Müslüman çoğunluklu affedici bir toplum olmadan Şeriat'ın doğru şekilde uygulanmasının imkanı yoktur. Şeriat'ı toplum olarak değil de bireysel olarak kendi içinde uygulamak en doğrusu olacaktır. Burada lafım kurallara değil de uygulayacak olanlaradır. Müslümanım olmanın şartı devlette Şeriat'ı istemek değildir.

Soru 12 : Arapça bilmeyen bir insanın Kur'an'ı Kerimi tamamıyla anlaması mümkün mü?
Meallere bakıp genel hatlarıyla anlaması mümkündür ancak tamamıyla mümkün değildir. Çevirilerde biraz Türkçenin azizliğine uğruyoruz. Bunun için tefsirler vardır. Tefsirlerde de birden fazla kaynağa bakmak daha doğru olur.

1 : Ailemden geliyor ve diğer kitapların değiştiğini bildiğim için Müslümanlık bana yakın geliyor.

2 :Terörist dini değil. Barış dini.

3: Hayır; inanmadım.

Evet adil buluyorum.

5:Hayır, inkar etmiyorum örneğin at eti hadis ile haram kılındı

6:Bir şey düşünmüyorum herkesin dini kendine.

7: Değiştirilmeseydi büyük ihtimalle okurdum

8:Kesin bir şey diyemem araştırma aşamasındayım.

9:Bir şey düşünmüyorum. Dediğim gibi herkesin dini kendine.

10:Evet araştırdım.

11:Evet ayrı olmalıdır. Suudi Arabistan'ın durumu ortada.

Soru 12 : Arapça bilmeyen bir insanın Kur'an'ı Kerimi tamamıyla anlaması mümkün mü?
12:Meal'i ile anlayabilir. Ben meali ile anladım

Not : @DarthVader ve @Windows 10 Aşığıyım a teşekkürler.

Kısım 2 : Gordiac ve Alexa :

1 = @Gordiac :
Soru 1 : Müslümanım çünkü bana mantıklı geliyor fakat ben normal bir müslüman gibi inanmıyorum sorguluyorum zaten dinimin kendisi de sorgulamamı istiyor normal bir insan için müslümanlık farklıdır araştıran bir kişi içinde müslümanlık farklıdır bana göre Allah , içerisinde kocaman evrenleri ve paralel diyarları içerisinde bulunduran bilinçli bir enerji kaynağı evrenleri diyorum çünkü daha bulunduğumuz galaksinin ötesini zor görüyorken bulunduğumuz yerde evren neden sadece bir tane varmış gibi algılansın ki ve bu yüzden ben başarılı oldukça kitaplar makaleler yazdıkça yazılımla ilgilendikçe evrene dair birşeyler keşfettikçe sanki onu daha iyi tanıyor ve ibadet ediyormuşum gibi hissediyorum .

Soru 2 : Bence islam çok geniş yorumlanabilir bir din ve bu yüzden insanlar kolayca bunu yönetebiliyor yani şunu demek istiyorum şuanki islamiyette insanlara araştırmanın kötü bir şey olduğunu bilinç altına kazırlarken sadece saf bir fikirde ben müslümanım diyip geçiliyor bence bu aşırı saçma bir şey bu yüzden toplumu yönetmek müslümanları zehirlemek çok kolay olmaktadır hepimiz bilmekteyiz ki bir seri katil bir sürü suç işlese adam öldürse tecavüz gibi olaylara girse sadece iki rekat namaz kılıp şuanki toplumu kolaylıkla kandırabilir ayrıca şuanki sözde islamiyet içerisinde bir kural varsa bunun nedenini kimse sormaz sadece yapar bu yanlış bir şey bu resmen kendi dinini arka plana almak gibi bir harakettir .

Bir çok felsefeye ve dine baktım yapım gereği meraklı bir insanım bir kaç felsefe beni düşündürürken bir kaçı da saçmalık gibi geldi gerçi bu düşünceler kişiye has olduğu için saygı duyulması gereken şeylerdir .

Bana göre herkes kendi cennetini ve cehennemini dünyada hazırlar çünkü senin yargılanman ve bir yabancının ölüm sonrasında yargılanması apayrı şeyler olacak örnek veriyorum müslüman olan bir genç bana göre sana bahşedilen dini neden daha iyi anlamadın diye sorgulanırken diğer yabancı arkadaşımız neden dünya üzerindeki dinleri araştırmadın diye yargılanabilir ve sonuca bağlı olarakta cehennem veya cennet mertemelerine girebilir şöyle düşünüyorum hayatı boyunca kötü olup sonradan iyi bir insan olan kişi mi benden daha iyi bir konumda olabilir veya hayatım boyunca Allahı tanımaya çalışan ben mi daha iyi bir konumda yer edinebilir ? işte cennet ve cehennem de bunun sonuçlarına göre hazırlanmış yerlerdir ama benim kendi fikrimce ikisini de istemiyorum ben onu görmek bu kadar bilginin nasıl oluştuğunu bu kadar büyük bir gücün ne demek olduğunu tanımak istiyorum .

Soru 5 : Evet bazı hadisleri inkar ettiğim oluyor çünkü ben artık sadece kuran'ın ayetlerine göre gidiyorum şuan ki zaman öyle bir hal aldı ki peygamber'e ait olmayan sözler sanki ona aitmiş gibi anlatılıyor eğer bu hadisler benim mantığıma yatıyorsa araştırır sorgular daha sonra uygularım eğer mantığım bu hadislere el vermiyorsa araştırırım sorgularım sonucu negatifse uygulamam ama farkettiğiniz üzere her zaman bir araştırma aşamasına girmekteyim çünkü bir sözün bir ayetin doğru olduğunu bu sayede anlayabiliyorum .

Soru 6 : İşte bu soruyu seviyorum çünkü bana göre diğer dinler de ilgi çekici ama tercihim dahilinde değil eğer bulunduğum ortamda diğer dinlere ait insanlar var ise onlara saygılarımı sunarım her daim arkadaşça ve sıcak kanlı olurum çünkü o insan ve beni ayıran tek şey inanç farklılıklarımız bunlarda saygı duyulması gereken şeylerdir ama malesef bunu günümüzde yapamayan kişiler var .

Soru 7 : Bu kitaplarda bir zamanlar müslümanlığın asıl kitabıydı her zaman için merak eder ve bakarım çünkü bu kitaplar pergamber efendimiz doğmadan önceki müslümanlığı temsil eden şeylerdi tabi buna müslümanlık denmiyordu farklı şekillerde bu kitaplara ait bir din ismi vardı o zaman için biz şuan sadece hristiyanlık ve yahudilik diyoruz peki o zaman ne deniyordu ? Bunu bilemeyiz demek istediğim şey onlar hem tarihsel açıdan hemde dini açıdan kutsal kitaplardır ama bana göre artık iyice değiştiğine inanıyorum çünkü bazen iki kitabı karşılaştırdığımda farklı olan cümleler ve kelimelere rastlıyorum ama kuranda ne kadar bakarsam bakayım aynı ayeti diğer kitaplarda dahi görebiliyorum .

Soru 8 : Bana göre evrim biraz türe bağlı bir şey demek istediğim teknolojinin bulunması insanlık için bir evrim olabilir insanların yapay zihne sahip metaller sayesinde çağ atlaması bence evrimlik bir şey ama diğer yandan hiç bir şekilde homo sapiens türünden insani duruma gelme gibi bir şeyi kabul edemem çünkü mantığıma uymuyor şuan ki tarih Hz İsa'nın doğumuyla belirleniyor bundan önceki tarihte insanlar yine aynıydı onlardan küçük değişiklikler dışında bir farkımızın olmadığına inanıyorum çünkü o zamanki insanlar teknoloji nedir özgür düşünce nedir bilmiyorlardı yani ben kısacası evrimi zihinsel gelişim olarak tanımlıyorum .

Soru 10 : Dinimi sorgulamak benim asıl ibadetim olmalı çünkü bunu bana tanımlayan benimseten Allah kendisine ulaşmamı gücünü görmemi bilmemi istiyor bu sayede onu daha iyi anlayabiliyorum daha önceden dediğim gibi bunun için bir çok agnostik makaleler ve dergiler okudum oda yetmedi diğer dinlerin kitaplarını dahi incelemişliğim oldu .

Soru 11 : Bana göre şuan için kesinlikle ayrılmalıdır çünkü bunu dememin iki sebebi var . İlk olarak dinimiz yorumlanmaya aşırı müsait ikincisi olarak haklımız hem din konusunda hem de siyaset konusunda tamamıyla bilgisiz durumda çünkü inanın ki bu ülkede %90 kesim gerçekten siyaset'in ne demek olduğunu bilmiyor bu yüzden televizyon izlerken çocuk kreşini izliyormuş hissine kapılıyorum

Soru 12 : tabii ki mümkün neden olmasın arapça dediğin sadece bir dil yaratıcı olan Allah azgınlığın en çok arap yarım adasında olduğu için oraya o dil üzerinden indirdi onun gösterdiği anlamlar tüm insanlık için geçerli ister mealini oku ister anlıyorsan araçasını oku vermek istediği mesajlara bakmalısın ve ben özellikle kısa sureler haricinde diğer surelerin arapça okutulmasına karşıyım çünkü o uzun sürelerin hepsinde gerçek bir anlam bütünlüğü vardır sen uzun bir sureyi okurken aslında onun ne demek istediğini anlamıyorsun çünkü bilmediğin bir dil üzerinde yoğunlaşmaya çalışıyorsun tabii ki buda yersiz oluyor .

@Alexa :
Üç nedenim var.
1-En akla ve mantığa uygun din olduğu için.
2-Gerçekten yaşandığını bildiğim Allah'ın gerçekten var olduğunu hissettiğim yani fiziksel olarak hissettiğim birkaç olay var.
3-Allah'ı zikrettiğimde garip bir şekilde içimi huzur kaplıyor.

Önce şunu söyleyeyim. Tanrının olmaması fikri bana o kadar saçma geliyor ki çıldırıyorum bildiğin. Yani çok saçma. Tanrının var olması fikri olmaması fikrinden akıl ve mantık ölümüne göre daha olanaklı.

Delil olarak çok şey verilebilir. Delil olması da gerekmez. Çünkü aklını kullanan herkes tanrının var olduğunu bilir. Nasıl mı? Tanrının varlığına delillerden bir tanesi güzel kızlar. Şirin kediler. Yakışıklı erkekler.
Nasssı mı dedin? :D
Bak, hücrenin içindeki DNA'yı kitaplara yaz. Üst üste koy. Buradan aya kadar olan mesafenin 5 katı kadar bir uzunluk oluyor. Bu kadar bilgi kendine kendine mi dizilmiş. Bak bu fikir aşırı saçma.
DNA yı oluşturan parçalarda bilgi mekanizması yok ki desin, ya göz burada olmalı şu burada olmalı.
Herkes buna çok sıradan bakabilir ama öyle değil. 1 milyon insanda göz burun ve alında diye 1 milyon birinci insanda aynı yerde olma zorunluluğu yok. Çünkü DNA yı oluşturan o parçalar bunun bilgisinde değil. Ve bilim senin gözünün neden orda olduğunu, karnının çekici 6 lı baklava olmasının nedenini açıklayamamıştır. Ateistler işte buna akıl erdiremiyor.

İkincisi evrendeki dengeyi niteleyen sayılar var. Yok 10 üzeri eksi 123 falan. Bu sayılardan biri 0.000000000000001 oynasa evren yıkılırmış. Şimdi bu denge tesadüfen mi geldi. Aşırı mantıksız.

Adaletsiz, kadınları ikinci plana attığı(halbuki kadını en yüksek makamda tutan ve en iyi koruyan din). Şahsen ben günümüzdeki Türkiye Müslümanlarının %80 90 ının İslam ı tam bilmediğini söyleyebilirim.

Hayır. Sadece bir kere agnostizme kayar gibi oldum ucundan döndüm.

Evet gayet adil. Adil olmadığını söyleyenlerin işine gelmiyor sadece.

İnkar edenleri anlamıyorum. Kurancı diye bir kavram çıkmış. Aşırı sinir oluyorum. 123go diye bir röportaj kanalı var. Oraya çıkan Kurancı dan aşırı gıcık alıyorum. Kale almayın.

Din adamlarının kendi çıkarları için yoğunttuğu ve hiçbir manevi hissiyatı olmadığını düşünüyorum. Allah adını zikretmek bile bana rahatlama getiriyor. Yani insan zararına ve insana keyif veren ne varsa onlarda serbest. Saçmalığa bak. Artı onların dininin sadece adı var. Kaç kişi uyguluyor? Muamma.

Bir şey düşünmüyorum.

Evet. Evrimi ret eden dinler Hristiyanlık ve Yahudiliktir. İlk bu teori şekilli şekilde Darwin tarafından ortaya atıldığında kilise global savaş açtı. Aksine İslam evrimle ters düşmez.

Saçmalık demekten başka bir şey gelmiyor içimden. Delil sorusuna verdiğim cevapta detay bulabilirsin.
(Delil Sorusu sonra kaldırıldı 1. Soruya eklendi cevabı).

Evet. Araştırıp da Müslüman olmanın verdiği huzur başka.

Buna Müslüman ın tek cevabı olmalı. İslamda buna karşılık gelen kelime Şeriat. Şimdi şöyle bir yanılgı var. İnsanlar şeriatı İslam dan Kurandan başka bir şey sanıyor. Ama hayır. Hepsi aynı şey.
Şeriat = Kuran
Birini ret edemezsin.
Tekrar akıl ve mantığı çağırıyorum. Benim yaratıcım Allah. Allah bana Kuran da yani kelamında kesin emir kipli yönetim yasası vermiş. Bunun üstüne başka bir şey uygulamak tabi ki mantıklı ve uygun değildir.
Aynı zamanda hem laik ve laikliği parça edinmiş düşünce biçimini ele almış hem de Müslüman olamazsın.

Hayır. Bir kelimenin septilyon tane anlamı olduğu bir dilden bahsediyoruz. İyi düşünmeli analiz edilmeli ve anlamalıyız. Yapılan en büyük hata ateistler tarafından Arapça nın zengin bir dil olmasından oluşan anlam farklılıklarını ayet bükmek olarak yorumlayıp eleştiriyorlar.
Bir kelimeye bakılacağı zaman tüm Kuranda ne anlamda anlamlarda kullanılmış iyice analiz edilmeli.

4 Espirisi :
4 Kişi seçtim çünkü hem istek fazlaydı hemde 4 İncile atıfta bulundum.

Konuklar :
@Alexa , @DarthVader , @Windows 10 Aşığıyım ve @Gordiac Hepsine teşekkürler.

Sırada bir Ateist daha Sonra ise Agnostik var.
Sorular cok sacma

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,670
İsim
Hakan
Son düzenleme:

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,670
İsim
Hakan
Dili bayağı ağırdır. 19 cilt falan olması lazım. Ben de okumak istiyorum ama önceliğim başka kitaplarda.
Sayısı da fazlaymış 24 tane kitap, internette pdf olarak bulunur mu

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,597
Üyeler
138,382
Son üye
sosyologlan