Neler Yeni

Büyüklerimden tavsiye almak istiyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ahmet tekin
Herkese iyi günler umarım iyisinizdir hemen konuya geliyorum uzatmayayım üniversite okuyorum gerçekten gına geldi bırakmak istiyorum hem kyk yurdundan dolayı hem maddiyattan dolayı hem de aileme yük oluyorum fazlasıyla buradan mezun olunca bir şey de olacağımı pek sanmıyorum bayağı bi düşünce var kafamda 1. sınıftayım bu konuda büyüklerimden akıl almak istiyorum tavsiye verebileceğiniz bir şey var mı bilgisayarla küçüklükten beri haşır neşirim yazılım mı öğrensem bir yerden kurs alıp veya pc ile alakalı ne yapsam bilemiyorum veyahut kalifiye eleman olarak meslek kurslarına gidip meslek mi öğrensem öyle daha güzel mi olur ondan da emin değilim bana vereceğiniz tüm tavsiyelere öğütlere nasihatlere vs. hepsine açığım bir akıl verin gözünü seveyim adam akıllı yorum yapacak abilerimi bekliyorum konuma teşekkürler şimdiden 20 yaşındayım bu arada

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,284
İsim
C Ş
2 yıllık üniversite ise en azından dayanıp bitir. Lise diplomasından ise üniversite diploması sahibi olursun. Bir şey girecek olsan en azından üniversite mezunu diye belki daha öncelikli olursun. Bu sırada da yine aklına diğer iş fikirlerini getir. Hiç beklemediğin bir yerden iş yapma fırsatını yakalayabilirsin. Kendini de aklındaki alana göre geliştirmeye bak biraz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ahmet tekin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2 yıllık üniversite ise en azından dayanıp bitir. Lise diplomasından ise üniversite diploması sahibi olursun. Bir şey girecek olsan en azından üniversite mezunu diye belki daha öncelikli olursun. Bu sırada da yine aklına diğer iş fikirlerini getir. Hiç beklemediğin bir yerden iş yapma fırsatını yakalayabilirsin. Kendini de aklındaki alana göre geliştirmeye bak biraz.
Hocam okuduğum bölüm öyle aman aman bir şey değil fasa fiso yani sırf üni olsun diye gittim onun için yazıyorum zaten üni mezunlarının birçoğu işsiz ayrıca nitelikli okullardan nitelikli bölümlerden mezun olanlar işe alınıyor o yüzden bu konuyu açtım zaten senin bir önerin varsa lütfen söylemekten çekinme kafamda bir fikir yok fikir sahibi olmak için açtım

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Hocam okuduğum bölüm öyle aman aman bir şey değil fasa fiso yani sırf üni olsun diye gittim onun için yazıyorum zaten üni mezunlarının birçoğu işsiz ayrıca nitelikli okullardan nitelikli bölümlerden mezun olanlar işe alınıyor o yüzden bu konuyu açtım zaten senin bir önerin varsa lütfen söylemekten çekinme kafamda bir fikir yok fikir sahibi olmak için açtım
Hiç yoktan BİM'e falan girersin. Onlar da üniversiteli alıyor.

Timci

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
75
İsim
Fehim Şalış
Burda işsiz olmak yada iş bulmanın muhabbeti üniversite mezunu olmak değil. Üniversite mezunu işsizken üniversite mezunu olmayan iş bulur mu sanıyorsun? İşsiz üniversite mezunlarının bir çoğu kendini geliştirmiyor. Üniversiteye girdiği gibi çıkıyor. Ne bilgi birikimi ne kendini geliştirme. Hiç bir şey yok. Üniversite sana kültür katar, iletişim katar, bakış açısı katar. Ama üniversite bunları sana sen kös kös dururken katmaz. Senin de bunları kovalaman lazım. Ayrıca %50, %50 "gençler iş beğenmiyor" diyenlere katılıyorum. Hem katılıyorum hem katılmıyorum diyebilirim. Evet ilk başta çok düşük maaşlarda başlanıyor. O kadar üniversite okuduk 20.000 lira maaş mı alacağız diye bakabilirsiniz. Ama kimse sıfır tecrübesi olan adama yüksek maaşlar vermez. Gir asgari ücret ile başla. 1-2 sene tecrübe edindikten sonra o sektörde başka işlere başvur. Bu iş böyledir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ahmet tekin
Burda işsiz olmak yada iş bulmanın muhabbeti üniversite mezunu olmak değil. Üniversite mezunu işsizken üniversite mezunu olmayan iş bulur mu sanıyorsun? İşsiz üniversite mezunlarının bir çoğu kendini geliştirmiyor. Üniversiteye girdiği gibi çıkıyor. Ne bilgi birikimi ne kendini geliştirme. Hiç bir şey yok. Üniversite sana kültür katar, iletişim katar, bakış açısı katar. Ama üniversite bunları sana sen kös kös dururken katmaz. Senin de bunları kovalaman lazım.
Hocam dedikleriniz doğru da ben öyle yüksek puanlı kaliteli üniye gitmedim ki zaten ben ünide harcayacağım boş zamanı bir işte meslek sahibi ustalığı edinirim ona harcarım senemi değerlendiririm üniversite mezunları belirli statüsü yüksek üniler hariç hangisi iş buluyor geliştirende aynı geliştirmeyende
Hiç yoktan BİM'e falan girersin. Onlar da üniversiteli alıyor.
Bizim burda üni mezunu şartı yok lise mezunu da alıyorlar hocam ona bakılırsa bim'e girecek olsam burada neden akıl isteyeyim başka tavsiyen varsa ama önerilerini bekliyorum

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,284
İsim
C Ş
Tamam bölüm iyi olmayabilir anladım. Ama üniversite diplamasına sahip olmak sana +1 katar. Mesela üniversiteyi bitirdin bence direkt askere git. Askere gitmeden önce de subay/astsubay olarak askerlik görevimi yapmak istiyorum seçeneğini seç. Eğer seçilirsen 1 sene askerlik yaparsın ama bildiğin devlet memuru gibi paranı da kazanırsın. En azından eline bir miktar para geçmiş olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yine bu süreçte de yapılacak işleri düşünürsün. Askerde de neredeyse her işi yapan birisi oluyor. Komutan ya da er fark etmez sorarsın sizin işler nasıl diye. Belki biri sana uygun olur aklında fikir olur.

Ama dersen ben üniversite okumayacağım, o zaman er olarak yani en düşük rütbeli asker olarak gitmeye mahkumsun.

Ayrıca askerlik görevini yapman ileride işe girmene de engel oluşturmaz. Çünkü neredeyse tüm işlere müracatta askerlik görevinin yapılmış olunması isteniyor.

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,210
İsim
Taha Efe
Herkese iyi günler umarım iyisinizdir hemen konuya geliyorum uzatmayayım üniversite okuyorum gerçekten gına geldi bırakmak istiyorum hem kyk yurdundan dolayı hem maddiyattan dolayı hem de aileme yük oluyorum fazlasıyla buradan mezun olunca bir şey de olacağımı pek sanmıyorum bayağı bi düşünce var kafamda 1. sınıftayım bu konuda büyüklerimden akıl almak istiyorum tavsiye verebileceğiniz bir şey var mı bilgisayarla küçüklükten beri haşır neşirim yazılım mı öğrensem bir yerden kurs alıp veya pc ile alakalı ne yapsam bilemiyorum veyahut kalifiye eleman olarak meslek kurslarına gidip meslek mi öğrensem öyle daha güzel mi olur ondan da emin değilim bana vereceğiniz tüm tavsiyelere öğütlere nasihatlere vs. hepsine açığım bir akıl verin gözünü seveyim adam akıllı yorum yapacak abilerimi bekliyorum konuma teşekkürler şimdiden 20 yaşındayım bu arada
Simdi sana söyle diyecem Büyüğün değilim bende 3.Sınıfım o yüzden bir kardesin gibi tavsiyelerimi al.

İlk basta sana su tavsiyeyi yapacağım, Bizleri dinleme. Ne demek bu, bizleri sadece ilham kaynağın olarak al, İnsaatın Ustası sensin.
İkinci olarak, Bölüm konusu dert etme, Mesela bende Bilim Tarihi okuyorum biz Hariç(Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi- İstanbul Üniversitesi- Medeniyet Üniversitesi) iki üniversite de daha var bölüm ve Akademisyen ya da Müze Müdürü/Görevlisi olmak haricinde nerdeyse hiç bir is olanağı yok. Ama ben mesela naptım 2. Sınıfta Hayallerim uğrunda bir adım attım ve Anadolu Üniversitesi AÖF'e kayıt oldum. (Havacılık Yönetimi 1.Sınıf)

Benim is hayalim bir Havalimanında ya Yer Hizmetleri olur, Kabin Memuru olur, Yarın öbür gün imkanlarım genişler Pilot olur, yani Havacılık sektörü hem askım hem hayalim.

Yani senin açından yazılım öğrenmek bence iyi bir tercih Yazılımda kendin gelistirsin sonra mesela kurslara girer sertifika alırsın sonra Mesla benim gibi Havacılığı seviyorsan bizde Turkish Tecnology (THY adına Teknoloji geliştiren bir ekip) de ise baslarsın, yada mesela Yazılım okur ondan sonra Logo olur Arena olur o tarz yazılım şirketlerine ise baslarsın.

Babamın dediği gibi: Efe,Hayatta öğrendiğim en önemli seylerden birisi dert etmekle ömür geçmiyor. Su Akıp Yolunu buluyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ahmet tekin
Simdi sana söyle diyecem Büyüğün değilim bende 3.Sınıfım o yüzden bir kardesin gibi tavsiyelerimi al.

İlk basta sana su tavsiyeyi yapacağım, Bizleri dinleme. Ne demek bu, bizleri sadece ilham kaynağın olarak al, İnsaatın Ustası sensin.
İkinci olarak, Bölüm konusu dert etme, Mesela bende Bilim Tarihi okuyorum biz Hariç(Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi- İstanbul Üniversitesi- Medeniyet Üniversitesi) iki üniversite de daha var bölüm ve Akademisyen ya da Müze Müdürü/Görevlisi olmak haricinde nerdeyse hiç bir is olanağı yok. Ama ben mesela naptım 2. Sınıfta Hayallerim uğrunda bir adım attım ve Anadolu Üniversitesi AÖF'e kayıt oldum. (Havacılık Yönetimi 1.Sınıf)

Benim is hayalim bir Havalimanında ya Yer Hizmetleri olur, Kabin Memuru olur, Yarın öbür gün imkanlarım genişler Pilot olur, yani Havacılık sektörü hem askım hem hayalim.

Yani senin açından yazılım öğrenmek bence iyi bir tercih Yazılımda kendin gelistirsin sonra mesela kurslara girer sertifika alırsın sonra Mesla benim gibi Havacılığı seviyorsan bizde Turkish Tecnology (THY adına Teknoloji geliştiren bir ekip) de ise baslarsın, yada mesela Yazılım okur ondan sonra Logo olur Arena olur o tarz yazılım şirketlerine ise baslarsın.

Babamın dediği gibi: Efe,Hayatta öğrendiğim en önemli seylerden birisi dert etmekle ömür geçmiyor. Su Akıp Yolunu buluyor.
Çok iyi anladım abi demek istediğini ama benim de problemim şurada ben neye hevesim olduğunu bilmiyorum bilgisayara hevesim var evet ama yazılım mı yoksa web tasarım mı geliştiricisi mi vs. bilmiyorum bunlardan hangilerine hevesim olup olmadığını nasıl anlayabilirim bunun hakkında bir tavsiyen var mı üniversite okumak değil olay ben üniye harcayacağım vaktimi edineceğim mesleğe harcayıp onda ustalaşmak istiyorum yoksa üniyi oku geç umarım bu üni olayını tam olarak kafamdakini anlatabilmişimdir

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,210
İsim
Taha Efe
Çok iyi anladım abi demek istediğini ama benim de problemim şurada ben neye hevesim olduğunu bilmiyorum bilgisayara hevesim var evet ama yazılım mı yoksa web tasarım mı geliştiricisi mi vs. bilmiyorum bunlardan hangilerine hevesim olup olmadığını nasıl anlayabilirim bunun hakkında bir tavsiyen var mı üniversite okumak değil olay ben üniye harcayacağım vaktimi edineceğim mesleğe harcayıp onda ustalaşmak istiyorum yoksa üniyi oku geç umarım bu üni olayını tam olarak kafamdakini anlatabilmişimdir
Bunlara hevesinin olduğunu nasıl anlayacaksın mesela ilk basta bu isi yapan kişilerin hayat hikayelerini dinleyip okuyarak başlayabilirsin.

Bide sektörlere bak mesela kariyer.net gibi bir siteden is profillerini incele oda bir ipucu verir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
ahmet tekin
Bunlara hevesinin olduğunu nasıl anlayacaksın mesela ilk basta bu isi yapan kişilerin hayat hikayelerini dinleyip okuyarak başlayabilirsin.

Bide sektörlere bak mesela kariyer.net gibi bir siteden is profillerini incele oda bir ipucu verir.
Youtube'da bu işleri yapanlar video çekiyor başlayacaklar için onları izlesem mesela olur mu

shotpoter

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,210
İsim
Taha Efe
Top Bottom