Neler Yeni

Cengiz Han iyi miydi kötü müydü?

VirtudeN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
649
İsim
Erdem
Hiç bilgim yok okulda hiç ögrenmedik belki ilerde ögreniriz ama merak ediyorum int arastiedim ama anlamadim cengiz han iyimiydi kötümuydü kötü diye duydum ama bilgim yok moğolları biseydi diye duydum
Celalettin Harzemşah'ın veziri durduk yere Türkiye Selçuklu ve eyyubi devletinin toprağına saldırarak harzemşahlar-T.Selçuklu Devleti-eyyubiler ittifakını bozdu eğer o ittifak bozulmasıydı Cengiz Han'ın adını bu kadar çok duyamazdık
Mesaj otomatik birleştirildi:

ya cengiz handı yada timur du neyse bir yeri fethedersek hiç bir ermeni nin kanı elime bulaşmıcak demiş
sonra fethet tiği yerdeki tüm ermenileri diri diri toprağa gömmüştü.
Timurdu
Sivas kalesinin surlarının dibine hendek açarak 4000 ermeni sipahisini oraya koyup diri diri gömmüştür ve sonrasında hani kan dökmedim demiştir

Vartex

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,766
İsim
Mehmet
Celalettin Harzemşah'ın veziri durduk yere Türkiye Selçuklu ve eyyubi devletinin toprağına saldırarak harzemşahlar-T.Selçuklu Devleti-eyyubiler ittifakını bozdu eğer o ittifak bozulmasıydı Cengiz Han'ın adını bu kadar çok duyamazdık

Timurdu
Sivas kalesinin surlarının dibine hendek açarak 4000 ermeni sipahisini oraya koyup diri diri gömmüştür ve sonrasında hani kan dökmedim demiştir
aynen

KTimur

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Komutan olarak muhteşem bir komutan idi ancak yaptıkları kesinlikle Türklere büyük zararlar vermiştir bir çok kaynağı, kütüphaneyi yakıp, yıkmıştır. Şehirlere, ülkelere, kadınlara, çocuklara, erkeklere yaptıklarını araştırarak öğrenebilirsiniz ondan sonra sevebilir misiniz bilmiyorum.

Kendisine Türkçüyüm diyen bir kişi Cengiz Han'ı kendine örnek alıyorsa o kişi Türkçü filan değildir. Cengiz Han'ın yaptıkları Türklere çok büyük zarar vermiştir komutanlığına hayran olunabilir ancak yaptığı işlere bakarsanız bu saygınız bile ne kadar kalır bilmiyorum.

@Timur la savaşmıyo muydu
Hayır, zaman dilimi olarak farklılar Timur ve Cengiz asla savaşmadı dediğim gibi zaman olarak iki hükümdar arasında fark var.

VirtudeN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
649
İsim
Erdem
Komutan olarak muhteşem bir komutan idi ancak yaptıkları kesinlikle Türklere büyük zararlar vermiştir bir çok kaynağı, kütüphaneyi yakıp, yıkmıştır. Şehirlere, ülkelere, kadınlara, çocuklara, erkeklere yaptıklarını araştırarak öğrenebilirsiniz ondan sonra sevebilir misiniz bilmiyorum.

Kendisine Türkçüyüm diyen bir kişi Cengiz Han'ı kendine örnek alıyorsa o kişi Türkçü filan değildir. Cengiz Han'ın yaptıkları Türklere çok büyük zarar vermiştir komutanlığına hayran olunabilir ancak yaptığı işlere bakarsanız bu saygınız bile ne kadar kalır bilmiyorum.

Hayır, zaman dilimi olarak farklılar Timur ve Cengiz asla savaşmadı dediğim gibi zaman olarak iki hükümdar arasında fark var.
O yüzden "HARZEMŞAH"

VirtudeN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
649
İsim
Erdem

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,182
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
Kişiden kişiye değişir. "Cengiz Han iyi mi kötü mü?" diye sormak yerine, "Cengiz Han iyi mi yoksa kötü mü bir komutandı?" diyerek sorman daha iyi olur. Bana kalırsa gelmiş geçmiş en büyük komutanlardan biri.
Yani şöyle mesela ertuğrul osman gazi gibi miydi

Timurdu
Yani kötümü kadınlara felan tecavuz ediyormuş türkiye selcuklu ya felan aldirmisin doğrumu anladim bilmiyorum

Son düzenleme:

VirtudeN

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
649
İsim
Erdem
Yani şöyle mesela ertuğrul osman gazi gibi miydi

Yani kötümü kadınlara felan tecavuz ediyormuş türkiye selcuklu ya felan aldirmisin doğrumu anladim bilmiyorum
Cengiz han bana kötü bir insan ama komutan olarak çok başarılı

Çınar Yaşar

80+ Gold
Komutan olarak çok iyi yapıyordu işini fakat insani olarak çok kötüydü (Çin'lileri öldürmesi dışında)

DA-MD2

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Kötü biriydi. Hatta savaşlardan sonra yenilen ülkenin kızlarına tecavüz ederdi. Bu yüzden Dünya'da yaklaşık her 200 insandan biri Cengiz Han'ın soyundandır.

eysis

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Kötü biriydi. Hatta savaşlardan sonra yenilen ülkenin kızlarına tecavüz ederdi. Bu yüzden Dünya'da yaklaşık her 200 insandan biri Cengiz Han'ın soyundandır.
Komutan olarak çok iyi yapıyordu işini fakat insani olarak çok kötüydü (Çin'lileri öldürmesi dışında)
Cengiz han bana kötü bir insan ama komutan olarak çok başarılı

Bilgiler genel olarak bunlar. Bana göre kötü sana göre iyi. Olay bu değil. Eğer sen Türksen Cengiz Han'ı sevmemelisin. Türklere yaptığı zulüm ve zararı ortada...

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,156
Üyeler
140,146
Son üye
taskny
Top Bottom