Neler Yeni

Rehber Cities: Skylines Performans ve Oyun Yüklenme Sorunları Hakkında

prmdmnn

80+ Bronze
cities-skylines-review_mt8a.1200.jpg

Merhabalar, bugünkü konumuz Cities: Skylines Performans ve Oyun Yüklenme Sorunları hakkında ve detaylı bilgilendirici bir rehber niteliğinde olacaktır. FPS sorunları, yavaş yüklenme sorunları ve çözümleri hakkında konuşacağız. Bu rehberi hem bazı yabancı dildeki rehberlerde ve hem de deneme yanılma yöntemiyle hazırladım. Umarım beğenirsiniz. :) Eğer sorunun çözülmesini istiyorsanız lütfen burayı dikkatlice okuyun!

--- Yavaş Yüklenme Sorunu ---

Yavaş yüklenme sorunun sebepleri arasında çok fazla mod ve içerik kullanımı, şehir nüfusunun çok olması ve en önemli sebebi ise kullanılan hard disktir. Eğer bu sorunu yaşıyorsanız ilk başta oyunun kayıt dosyasını yedekleyin, ardından Loading Screen Mod eklentisini indirin ve etkinleştirin. En sonunda ise en son devam ettiğiniz kayıt dosyasını açın ve oradaki olayları inceleyin. İşte örnek bir resim:

7BF450ADB690865CC33CBC18B3FBAD9C7B968059

Eğer 2-3 dk'dan fazla yüklendiyse şüphe edilecek olan parça HDD'tir. HDD'ten, SSD'ye geçilmesini öneririm. Onun dışında diski kullan uygulamaları kapatırsanız onun katkısı da olabilir. Diğer sebep ise RAM olabilir. Eğer RAM miktarı kırmızı gösteriyorsa RAM darboğazı olabilir ve diske yükleniyor olabilir, bunun sebebi önceden dediğim gibi mod ve eklentiler olabilir.

Çözüm:​
  1. Daha az eklenti kullanmaya çalışmayı deneyin, katkısı olabilir.​
  2. Hatalı assetleri ve ya modları bulmayı deneyin. Sol kısımdaki olan alan tekrarlayan, bulunamayan ve hata veren assetleri silin ya da yükleyin.​
  3. Readyboost kullanmayı deneyin, pek garantisi olmayacak bir yöntem olabilir fakat işe yarayabilir.​
  4. HDD'ten, SSD'ye geçmek. Örnek olarak benim bir tane SSD'li laptop ile, HDD'li toplama bilgisayarım ile karşılaştırdığım zaman laptop kazanmıştı. Crucial BX 500 240GB SSD ile ve 1000-1250 asset yüklerken yaklaşık olarak 1.5-2dk'da yüklendi. Toplama oyuncu bilgisayarımda ise Seagate Constellation ES.3 1TB HDD'de ise yaklaşık olarak 5-6dk'da yüklenmişti.​
  5. RAM'i kullanan her hangi size işe yaramayacak olan programları kapatmayı deneyin, katkısının olacağını düşünüyorum.​
  6. Son çözüm ise RAM'i yükseltmektir​
-- RAM'i yükseltmek için önerildiği asset sayıları --
  • Vanilla (Modsuz) ile her hangi sistemde sıkıntı yaratmayacaktır​
  • Yaklaşık 0-100 asset, 1-2 DLC ve 4 mod için 4-6GB RAM uygundur​
  • Yaklaşık 100-500 asset, 3-5 DLC ve 8 mod için için 6-8GB RAM uygundur​
  • Yaklaşık 500-1250 asset, 5-8 DLC ve 15 mod için 12-16GB RAM uygundur​
  • Yaklaşık 1250-2000 asset, 10+ DLC ve 15+ mod için için 16-24GB RAM uygundur​
  • Yaklaşık 2000-2750 asset, 10+ DLC ve 15+ için 32GB RAM uygundur​
  • 2750 ve üzerindeki olan assetler içinse 64GB RAM daha iyi olur​
--- FPS Sorunları ---

FPS Sorunlarına gelirsek şehir nüfusu, mod sayısının vb. şeylerinin oldukça fazla etkisi mevcuttur. Özellikle düşük RAM ve işlemci sahiplerinde rastlanan bir durumdur. Eğer sizde bu sorun varsa düşük işlemci, RAM vb. durumlar sayesinde olabilir. Bunun için şimdi buraya iyi odaklanın. İlk başta sorun çıkartan ve ya bozuk mod varsa onları silin. Buradan bozuk modların listesine göz atabilirsiniz. Onun dışında performansı düşüren modları da silerseniz belki de katkısı olacaktır diye düşünüyorum. Örneğin Metro Overhaul Mod gibi, buradan da performansı yiyen modlara bakabilirsiniz. Eğer hala yetmiyorsa şunlara da bakmanızı öneririm:​
  • İşlemciyi yükseltmeyi deneyin​
  • İşlemcinize OC yapmayı deneyin, biraz olsa da bile fark olacaktır​
  • İşlemciyi çok kullanan gereksiz programları kapatmayı deneyin, işe yarayacaktır.​
  • RAM'imiz azsa yukarıdaki kısmı okuyarak yükseltebilirsiniz.​
  • Diğer donanımlar yetmiyor olabilir​

--- İşlemci Seçimi ---

İşlemci seçimi kısmına gelecek olursak tamamen seçim modlara ve assetlere bağlı. Yani ne kadar mod ve asset varsa o kadar da iyi işlemci seçmemiz lazım. Önemli olan bir kısım ise oyunun simülasyon motoru ağırlıklı olarak işlemciye yüklenmektedir. Onun için tek çekirdek performansının iyi olması lazım. İşte tekrar sıralı bir biçimde hangi işlemci sizin için iş göreceğinden bahsedelim.​
  • Eğer Vanilla'da oynanaksa ya da hafif modlu olacaksa işlemcinizin o kadar yüksekte olmasına gerek yok. Çünkü zaten sizde hiç mod ve asset olmadığından dolayı pek de zorlayacağını zannetmiyorum. 8GB + Core i3 ya da i5 / Ryzen 3 ile iş görebilir. Aynı zamanda 3-5 mod, 100-250 asset eklenebilir.​
  • Eğer modlu olacaksa yani 3-4 DLC, 5-10 mod, 250-1250 asset olacaksa işlemcinizin en az Core i5 (7. nesilden itibaren) / Ryzen 5 gibi işlemci olmasına dikkat edin. Aksi takdirde FPS'lerde sıkıntı oluşabilir.​
  • Eğer ağır modlu olacaksa en az Core i7 (7. nesilden itibaren) ya da Core i9 / Ryzen 7 (3. nesil önerilir) gibi işlemciye sahip işlemciye sahip olun, yani masraflara hazır olun!​
--- Intel mi, AMD mi? ---

Önceden de söylediğim gibi oyun ağırlıklı olarak işlemciye yüklenen bir oyun. Oyunda ne kadar asset ve mod olursa o kadar çok işlemciye yükleniyor o oyun. Bu yüzden net cevap vereyim, tek çekirdek performansını iyi olması gerekmekte ve bunu bazı işlemci benchmark kıyaslamalarında da görüyoruz. Burada bakacak olursak Intel tekli çekirdekte daha iyi olduğu açık ve net. Aynı zamanda oyun çekirdeğe yüklendiği de olabiliyor, bu yüzden bu oyunla Intel işlemcinin daha iyi gideceğine inanıyorum. Örnek video:

Eğer Intel i5 6600K (OC'lu) yerine i7 6900k (OC'suz) olsaydı belkide yine AMD Ryzen 7'yi geçeceğini düşünüyorum. Yani Knight Online'daki olay gibi yaşamak istemezseniz dilerseniz Intel sisteme terfi edebilirsiniz. @Drift King, @KaanCK lütfen alınmayın. :)

--- Kapanış ---

Evet, son konuşmalarıma geçecek olursam. Gördüğünüz üzere burada FPS ve yavaş yüklenme sorunların hakkında size de bilgilendirmiş oldum. Umarım size yararlı bir bilgi olmuştur. Teşekkür ve iyi forumlar dilerim. :)

Alper Arıkan

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Niye bu konu böyle gariban gariban bırakılmış ki? Gayet güzel rehber olmuş elinize sağlık

Top Bottom