Neler Yeni

İnceleme Corsair iCUE H150i Elite Cappellix 360mm soğutucu incelemesi.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,892
İsim
Enver Eryalçın
Merhaba arkadaşlar, 30 Nisan 2021 tarih'in de akakçe de ekran kartı, kasa, güç kaynağı, soğutucu gibi ürünlerin fiyat araştırması yaparken fiyatı ile dikkatimi çeken "Corsair iCUE H150i Elite Cappellix 360mm soğutucusu" Amazon.com.tr de prime özel 1761₺ peşin fiyatına 6 taksit seçeneği ile satın aldım.
Ürün Kolay Gelsin kargo şirketi tarafından gönderildi. Hafta sonunu saymaz isek yaklaşık, 1 iş Gün'ü içerisin de sağlam kutulanarak bana ulaştı sağolsunlar. ❤️

Kutuyu ilk elime aldığımda baya 3-4 Kilo ağırlık hissettim, bunun içinde bu kadar ağır ne var diye düşünmedim değil.
Extra olarak kutulanan kutuyu keserek açtım kutunun herhangi bir yerinde eziklik görmedim, kutunun içeriğini açtığımda baya premium bir havası olduğunu söyleye bilirim.

IMG20210503165057.jpg
IMG20210503165133.jpg
IMG20210503165150.jpg

Montaj aşamasına geçmeden önce işlemcinin stok soğutucusunu çıkarıp eski termal macununu işlemcinin üzerinden temizledim. Anakart üzerinden önceden çıkardığım soğutucu sabitleme ayakları vidalayarak tekrar geri taktım.

1_org.jpg

Sıvı soğutmayı sabitlemek için pompanın üzerindeki İNTEL uyumlu ayakları yandan dışarı doğru çekerek çıkardım ve kutunun içerisindeki paketten AMD - AM4 ayaklarını çıkardığım yuvalara içeri doğru ittirdim ve oturma sesi geldi. Pakettin içerisin de bulunan kancalı vidaları yerleştirip somun vidaları sıktım.

H100i_ELITE_CAPELLIX_09.jpg
IMG20210503173705.jpg
Adsız.png

Kullanmak da olduğum "Sharkoon TG5 RGB" kasasına radyatörü üst tarafa takmak istemiştim fakat "Vengeance RGB PRO" ramlerim 51mm olduğundan dolayı radyatörü kasanın üst tarafına takmama engel oldu ben de önde bulunan kasanın fanlarını çıkararak ön tarafa takmayı tercih ettim. Yalnız radyatör ile fanların deliklerini denk getirip vidayı takmak baya vaktimi aldı, çünkü kasanın üst tarafına taksaydım radyatörü alt kısımlarına fanları vidalayıp, radyatörün üst kısmından da kasaya vidalamam kolay olacaktı ama yapacak bir şey yok :( ön montajı biraz uğraştırdı.

IMG20210503180627.jpg

Kutunun içerisinde ki Commander CORE kontrolcüyü pakettinden çıkardım, paketin içerisindeki kontrolcüyü kasaya sabitleye bileceğimiz çift taraflı aşırı güçlü bant yapıştırıcılar çıkıyor. Bunları kontrolcünün bi tarafına yapıştırıp 2.5mm SSD yuvasının üstüne yapıştırmak istediğim fakat pompanın veri kablosunu kontrolcünün yan tarafına koymuşlar bu yüzden 2.5mm SSD yuvasınında çıkarmak zorunda kaldım. Çok zorlarsanız dış tarafında ki plastik yapıdan olduğu için kontrolcüyü ortadan kırabilirsiniz! Ben yavaşça bi yandan hafifçe kaldırıp bi yandan da hafifçe yukarı doğru çekerek çıkardım ama cidden zorladı ve zaman aldı, takacağınız yeri iyi belirleyin.

IMG20210503180632.jpg

Pompanın ince pompa hızını anakart'a bilgisini veren kablosu çok saçma olmuş keşke onuda kontrolcüye giden kablonun içine koysalarmış içimden dedim. Kontrolcüye giden kablo çok sert hiç düzgün biçim verilmiyor. Kontrolcüye giden kabloyu CPU-FAN yuvasının yanından geçirip kontrolcüye taktım daha sonra ince raporlama kablosunu kalın kabloya düzgün bir şekilde sarıp CPU-FAN yuvasına taktım.

IMG20210503235845.jpg
IMG20210503235930.jpg

Kontrolcünün bağlantılarını takıp ilk açılışı gerçekleştirdim. Fanların göbeği ve kanatları buzlu beyaz olmasına rağmen ledlerin parlaklığı o kadar yüksek ve homojen ve renk geçişleri o smoft ki anlatamam aşık oldum ilk açışta. 😍 😇
Bilgisayar post ekranını geçtikten sonra işlemci sıcaklığını anakart üzerindeki "Q-Code da 27 derece olarak başladı". Masaüstü ekranı geldikten sonra Corsair iCUE uygulamasına girdiğim de H150i Elite Cappelix olarak gördüm tıklayıp, Device Settings sekmesinden güncellemesi varmı diye başta kontrol ettim. Herhangi bir güncelleme olmadığını görüp masaüstünde ki ve bilgisayar açılmada ki renk efektini belirledim, iCUE yazılımı basit ve karmaşık olmayan bi yapıya sahip, severek kullanmaktayım. Fanları nasıl derseniz; Yazılımı ilk açtığımız da Balanced olarak geliyor pompa ve fanlar. Quiet mod da web de gezinirken bile duyamazsınız kulağınızı kasaya yaklaştırmanız lazım anca öyle duyulur bir mod. Balanced mod da web de gezinirken, film, video izlerken ve oyun oynarken kulaklık takmadan ufak bir tını ile sıklıkla kullanacağınız bir mod. Extreme mod da Overclock denemesi veya stress testlerinde kullanılabilir kasanın içine giren havanın hadde hesabı yok, baya bol hava çekiyor fakat mod seçtikten 3 saniye sonra uçak kalkıyor hissi veriyor yani biraz gürültülü. Önceden Cooler Master ML240L RGB kullanıyordum fanları dibine kadar kökleyince aynı bu sesi çıkarıyordu yani nerediyse onla eşit bir ses seviyesi var.

Pompa Quiet ve Balanced mod da duyulmuyor fakat Extreme mod kulağınızı yaklaştırınca ince tiz bi ses geliyor. Ben pompanın ömrünü uzun kullanmak için Balanced mod kullanacağım gibi duruyor.

Screenshot_1.png
Screenshot_2.png
Screenshot_3.png

Pompa ve Fan: Balanced mod.
İşlemci: Ryzen 5 3600

4.3GHz 1.35V ~ 1.1VID ~ { Core Performans Boost ~ Global C-State Control ~ PBO : Disabled }
Boşta : 32-35 C°
CS:GO : 35 - 38 C°
Valorant : 39 - 43 C°

+ Çok parlak cappellix ledler.
+ Sık dokumalı radyatör kanalları.
+ Değiştirilebilir pompa logo seçeneği.
+ Basit ve kullanışlı Corsair iCUE arayüz.
+ Sıvı sıcaklığına göre fan eğrisini ayarlama.
+ Commander CORE ile 6 fan, 6 rgb ve 1 sıcaklık sensörü bağlama seçeneği.

- LCD ekran bulunmaması.
- Extreme mod da yüksek fan sesi.
- İnce ve sırıtan CPU-FAN raporlama kablo.
- Kasa ön tarafa radyatör ve fan kurulumu uğraştırıcı.
- Kalın ve sert pompadan kontrolcüye giden kablo.

Emocan2214

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
291
İsim
Emre
Çok güzel bir inceleme olmuş ellerinize sağlık👌

Cooper

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
266
İsim
ahmet tayfun
elıne saglık mukemmel ınceleme 👍👍👍👍

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,892
İsim
Enver Eryalçın
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Farway

80+ Silver
Eline sağlık inceleme güzel ama şaşırdığım konu kanka 3600 için neden 360mm radyatörlü bukadar pahalı bir şey alma ihtiyacı duydun :D 2. konuda şöyle bi 10 dk prime 95 testi sağlamından sonuç alabilsem çok iyi olurdu.

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,892
İsim
Enver Eryalçın
Eline sağlık inceleme güzel ama şaşırdığım konu kanka 3600 için neden 360mm radyatörlü bukadar pahalı bir şey alma ihtiyacı duydun :D 2. konuda şöyle bi 10 dk prime 95 testi sağlamından sonuç alabilsem çok iyi olurdu.
işlemciyi 1 sene içerisinde Ryzen 7 5800X ile değiştireceğim o yüzden :) 360mm daha iyi iş görür overclock ile düşündüm. prime95 de stress testini yaptığım da overclocklu çöküyor ama aida64 - cinebench - cpu-z bench gibi stress testlerin de çökmüyor.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,592
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
Kasanın önüne takınca pek anlamı kalmamış bence ama hayırlı olsun

taylansimdi

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,630
İsim
Taylan Şimdi
Eline sağlık bende şuan kasamı ve sıvı soğutucumu satıyorum tüm ekipman setim +Ramler corsair olunca sete tamamliyim dedim. Kasamı 5000x alacağım sıvı soğutmayı ise seninkinden alacağım indirim bekliyorum şuanlık :)

somoncum

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,892
İsim
Enver Eryalçın
Eline sağlık bende şuan kasamı ve sıvı soğutucumu satıyorum tüm ekipman setim +Ramler corsair olunca sete tamamliyim dedim. Kasamı 5000x alacağım sıvı soğutmayı ise seninkinden alacağım indirim bekliyorum şuanlık :)
Bende Corsair 5000X 1800-1700TL bulursam direk alacağım çok sade ve kasa fanları aşırı sessiz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kasanın önüne takınca pek anlamı kalmamış bence ama hayırlı olsun
ekran kartı, chipset, ssd, ram, vrmlere zaten bol hava giremediğinden 5-10 derece oyunlarda sıcak çalışıyor. Extreme mod açmam lazım kasanın içine hava gitmesini istiyorsam, her radyatörü öne taksam bu sorunu yaşarım en iyisi üstte takmak ama malum sığdıramadım kasa hacmi az olduğu için :(

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,904
Üyeler
138,437
Son üye
fatihavcii
Top Bottom