Neler Yeni

İnceleme Corsair K55 RGB İnceleme (düzenlendi)

T.P.G.

80+ Titanium
Selamlar, bugün 3 aydır kullandığım Corsair K55 RGB modelinin incelemesi ile karşınızdayım.
Öncelikle klavyenin kutusundan başlamak istiyorum, şık ve büyük bir kutu olduğunu söylemeliyim. Üzerinde klavyemizin fotoğrafları, Türkçe klavye düzeninin bulunduğunu belirten bir baskı ve klavyemizin çeşitli özellikleri mevcut. Kutu içeriğinde klavyemiz, bilek desteği, adet garanti belgesi, kullanım kılavuzu ve garanti kılavuzu bulunuyor.

kutu2.jpg

kutu1.jpg

kutu3.jpg

Tasarıma geçersek klavyenin kutusu gibi kendisinin de alışılmadık derecede büyük olduğunu söyleyebilirim, ilk kez bu tarz ek makro tuşlu büyük bir klavye kullanacaksanız benim gibi ilk başlarda biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Büyük Enter tuşu ve üstte belirttiğim gibi Türkçe klavye düzeni ile geliyor, bu kimi için artı kimi için eksi. Klavyenin sol tarafında 6 adet makro tuşu, üst tarafında Corsair logosu, bildirim ledleri, MR, -makro tuşu, ne olduğunu anlatacağım- Win tuşunu kilitlemek için bir tuş, aydınlatmayı ayarlamak için bir tuş ve müziği sarma/durdurma, sesi açma/kapatma/kısma bulunuyor. Kablosu ortalama kalınlıkta silikon bir kablo. İş görür. Uzunluğu belirtilmemiş fakat 1.8mt falandır muhtemelen.

20210711_190922.jpg

Bilek desteği plastikten yapılmış, pek kaliteli durmuyor fakat idare eder. İz tutuyor maalesef :(. Mıknatıslı değil. Takma mekanizması aşağıda, kolayca takılıyor fakat çıkartırken kırma ihtimaliniz var. Dikkatli olmanız daha iyi olur.

Klavyenin altında ve bilek desteğinde de kaydırma önleyici kauçuk bulunuyor, kolay kolay kaydıramazsınız.

213295045_3165696356991012_7012092655078408074_n.jpg
212703187_1212079952564346_4899416833791182777_n.jpg

Klavyemiz RGB dedik evet fakat 3 bölgeli bir aydınlatması var. Yani sadece 3 farklı noktadan aydınlatıyor, her tuşun altında kendi led aydınlatması yok. Bunun ne eksisi olur derseniz dalga modunda biraz kasıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Aydınlatma şiddeti ışıkta yeterli, loş/karanlık ortamda gayet iyi. Dilerseniz klavye üzerinde bulunan kısayol tuşundan 3 kademeli olarak ışık şiddetini ayarlayabilir, kapatabilirsiniz. Bu tuş ile mod geçişi yapamazsınız. FN+sayı tuşları ile yanan ışıkları kontrol edebiliriz, aynı şekilde FN+üst yön tuşu ile dalga modunun hızını ayarlayabiliyoruz. Ne kadar artırırsanız o kadar kasıntı hissi geçiyor. Hepsini tek tek alta koyuyorum.

FN+1: Kırmızı-Yeşil-Mavi
FN+2: Sarı-Turkuaz-Mor
FN+3: Mavi-Turkuaz-Kırmızı
FN+4: Mor-Yeşil-Sarı
FN+5: Sarı-Mor-Turkuaz
FN+6: Yeşil-Mavi-Beyaz ama tam beyaz değil gibi, biraz değişik
FN+7: Aydınlatmayı kapatıyor
FN+8: Statik olarak düz renkleri yakıyor, yani her basışınızda sabit bir renk oluyor fakat değişiyor. Kısaca her bastığınızda statik olarak farklı renkler yanıyor Sarı-Mavi vs. alt kısımda daha net anlayacaksınızdır.
202485639_1127847367725027_4394914320154267563_n.jpg
211493872_503448120912144_1841252626959228599_n.jpg
212099503_3041899546029615_7309919360094120768_n.jpg

Üstte belirttiğim statik yanma olayı;

212024109_429264074724864_3607515430069622900_n.jpg

212700177_1060560781150548_4055026393153256845_n.jpg

213222899_1008409133446354_278839599256420622_n.jpg
213589090_406165934083355_1216753943478557629_n.jpg
213589092_572185994158551_4022848684547359659_n.jpg
213768820_1031942664246355_8862691984470574865_n.jpg
213107941_1260788074376008_1055908154253296372_n.jpg

Instagram ile görselleri bilgisayara gönderdiğimden görüntü kalitesinde biraz bozulma olmuştur, kusura bakmayın.

Ayrıca klavyemizde 12 tuşa kadar Anti-Ghosting özelliği bulunduğunu iddia ediyor Corsair fakat ben yaptığım testte sağlıklı olarak ortalama 4-5, toplam olarak 8-9 tuşun üstüne çıkamadım. Zaten oyunda pek fark edildiğini söyleyemem tabi MOBA oynamadığım için o konuda bir şey söyleyemeyeceğim. Videoda 12 adet tuşa aynı anda basmayı denedik en azından :D. Test bana aittir.

Eklemeden geçmeyeyim klavyede IP-42 koruma sertifikası var, yani bir nebze suya ve toza karşı dayanıklı.

Malzemesi ABS plastik, ortalama diyebilirim ne iyi ne kötü. Sık kullandığınız tuşlarda eğer sert basarsanız bir gıcırtı sesi duyabilirsiniz alt tabladan gelen. Plastik malzeme kaynaklı bir durum, kritik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ses testinin sonuna ekleyeceğim bu sesi.

Keycapler PBT değil ABS plastik, zaten bu bütçede PBT beklemek saçma olur :D. Uzun vadede soyulma, parlama yapabilir. Garantisini veremeyeceğim maalesef.

Basım hissi normal bir membran klavyenin bir tık, çok azıcık üstünde diyebilirim. Tuşlar gayet sessiz, yazı yazarken vs. ne benim ne ailemin başı ağrımıyor sesten dolayı. Ses testini ekliyorum.

Gelelim MR tuşuna, makro ayarlama tuşu demiştim zaten.

-Peki bu tuş ile nasıl makro ayarlayabiliriz ki?

Öncelikle makro ayarlama işlemi başlatmak için MR tuşuna bir kere basmamız yeterli. Bildirim ledleri arasından "M" yazan led yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu çalıştığı anlamına gelir. Sonrasında Makro atamak istediğimiz "G" tuşlarından birine basıyoruz ve o tuşa atamak istediğiniz bir şeyi klavye üzerinden yapıyorsunuz. Atıyorum "Merhaba!" yazdınız, sonrasında tekrar MR tuşuna basıp işlemi bitirmelisiniz. Makrosunu atadığınız tuşa bastığınızda bundan sonra "Merhaba!" yazacaktır.

Aynı şekilde yazılımdan da ayarlayabileceğimiz sürüyle özellik bulunuyor. @Tost Kayaoğlu'nun rehberinde bulunan ve en iyi yazılım sürümü budur K55 için.

Link: https://mega.nz/file/vZMjTI6L#ZmmjuMnUj48BpRQUfDfnyzVwxUWpt1DjjPFPEXWM5L8

Tostumun incelemesi: https://forum.donanimarsivi.com/konu/corsair-k55-rgb-klavye-incelemesi.155989/

Makro özelliklerinden başlayalım, makro ayarlayabilmek için açılan arayüzdeki "Actions" kısmına gelin. Ardından "+" tuşuna basın, bir sürü profil atayabilirsiniz bu şekilde. Burada yapacaklarınız tamamen size kalmış. Bir sürü özellik var zaten.

makro2.png

makro1.1.png

makro3.png

makro4.png

makro5.png

makro6.png

makro7.png

makro8.png

makro9.png

performance1.png

Aydınlatma Menüsü
aydınlatma.png

aydınlatma modları.png

Buradan kendinize göre deneye deneye bulabilirsiniz en iyi modları, bu videoda çok çok daha ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Bana söz düşmez :D.

Ses Testi:​
Listen to Corsair K55 RGB Typing by Furkan Aslan on #SoundCloud

Sesin yüksek gelme sebebi mikrofon.

Artılar;
+Bilek desteği
+Multimedya tuşları
+Fazladan 6 adet makro tuşu
+Detaylı yazılım
+Sessizlik

Eksiler;
-Malzeme kalitesi daha iyi olabilirdi
-3 bölgeli aydınlatma
-Sert basınca gelen gıcırdama

Sonuç:

Malzeme: 10/6
Aydınlatma: 10/5
Sessizlik: 10/8
Konfor: 10/9
Basım hissi: 10/7

Kısaca eğer sessiz, bilek destekli ve multimedya özellikli bir klavye arıyorsanız tam size göre bir klavye. Genellikle 329TL bandına düşüyor, 350TL+ verilmesinin doğru olduğunu düşünmüyorum.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Son düzenleme:

Skynel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,738
İsim
Eren Yeager
Okuduğum en detaylı ve en iyi inceleme olabilir eline sağlık

Benim incelemelerim hariç.

Arda22

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,917
İsim
Arda
İlgilendiği Kategoriler
Hazır Sistem Konularına etiketlerseniz sevinirim :)
Steam
Lionn!
Discord
Mostafa Mohamed 9932
Selamlar, bugün 3 aydır kullandığım Corsair K55 RGB modelinin incelemesi ile karşınızdayım.
Öncelikle klavyenin kutusundan başlamak istiyorum, şık ve büyük bir kutu olduğunu söylemeliyim. Üzerinde klavyemizin fotoğrafları, Türkçe klavye düzeninin bulunduğunu belirten bir baskı ve klavyemizin çeşitli özellikleri mevcut. Kutu içeriğinde klavyemiz, bilek desteği, adet garanti belgesi, kullanım kılavuzu ve garanti kılavuzu bulunuyor.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Tasarıma geçersek klavyenin kutusu gibi kendisinin de alışılmadık derecede büyük olduğunu söyleyebilirim, ilk kez bu tarz ek makro tuşlu büyük bir klavye kullanacaksanız benim gibi ilk başlarda biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Büyük Enter tuşu ve üstte belirttiğim gibi Türkçe klavye düzeni ile geliyor, bu kimi için artı kimi için eksi. Klavyenin sol tarafında 6 adet makro tuşu, üst tarafında Corsair logosu, bildirim ledleri, MR, -makro tuşu, ne olduğunu anlatacağım- Win tuşunu kilitlemek için bir tuş, aydınlatmayı ayarlamak için bir tuş ve müziği sarma/durdurma, sesi açma/kapatma/kısma bulunuyor.

Bilek desteği plastikten yapılmış, pek kaliteli durmuyor fakat idare eder. İz tutuyor maalesef :(. Mıknatıslı değil. Takma mekanizması aşağıda, kolayca takılıyor fakat çıkartırken kırma ihtimaliniz var. Dikkatli olmanız daha iyi olur.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Klavyemiz RGB dedik evet fakat 3 bölgeli bir aydınlatması var. Yani sadece 3 farklı noktadan aydınlatıyor, her tuşun altında kendi led aydınlatması yok. Bunun ne eksisi olur derseniz dalga modunda biraz kasıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Aydınlatma şiddeti ışıkta yeterli, loş/karanlık ortamda gayet iyi. Dilerseniz klavye üzerinde bulunan kısayol tuşundan 3 kademeli olarak ışık şiddetini ayarlayabilir, kapatabilirsiniz. Bu tuş ile mod geçişi yapamazsınız. FN+sayı tuşları ile yanan ışıkları kontrol edebiliriz, aynı şekilde FN+üst yön tuşu ile dalga modunun hızını ayarlayabiliyoruz. Ne kadar artırırsanız o kadar kasıntı hissi geçiyor. Hepsini tek tek alta koyuyorum.

FN+8: Statik olarak düz renkleri yakıyor, yani her basışınızda sabit bir renk oluyor fakat değişiyor. Kısaca her bastığınızda statik olarak farklı renkler yanıyor Sarı-Mavi vs. alt kısımda daha net anlayacaksınızdır.
Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Instagram ile görselleri bilgisayara gönderdiğimden görüntü kalitesinde biraz bozulma olmuştur, kusura bakmayın.

Malzemesi ABS plastik, ortalama diyebilirim ne iyi ne kötü. Sık kullandığınız tuşlarda eğer sert basarsanız bir gıcırtı sesi duyabilirsiniz alt tabladan gelen. Plastik malzeme kaynaklı bir durum, kritik bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ses testinin sonuna ekleyeceğim bu sesi.

Keycapler PBT değil ABS plastik, zaten bu bütçede PBT beklemek saçma olur :D. Uzun vadede soyulma, parlama yapabilir. Garantisini veremeyeceğim maalesef.

Basım hissi normal bir membran klavyenin bir tık, çok azıcık üstünde diyebilirim. Tuşlar gayet sessiz, yazı yazarken vs. ne benim ne ailemin başı ağrımıyor sesten dolayı. Ses testini ekliyorum.

Öncelikle makro ayarlama işlemi başlatmak için MR tuşuna bir kere basmamız yeterli. Bildirim ledleri arasından "M" yazan led yanıp sönmeye başlayacaktır. Bu çalıştığı anlamına gelir. Sonrasında Makro atamak istediğimiz "G" tuşlarından birine basıyoruz ve o tuşa atamak istediğiniz bir şeyi klavye üzerinden yapıyorsunuz. Atıyorum "Merhaba!" yazdınız, sonrasında tekrar MR tuşuna basıp işlemi bitirmelisiniz. Makrosunu atadığınız tuşa bastığınızda bundan sonra "Merhaba!" yazacaktır.

Aynı şekilde yazılımdan da ayarlayabileceğimiz sürüyle özellik bulunuyor. @Tost Kayaoğlu'nun rehberinde bulunan ve en iyi yazılım sürümü budur K55 için.

Tostumun incelemesi: https://forum.donanimarsivi.com/konu/corsair-k55-rgb-klavye-incelemesi.155989/

Makro özelliklerinden başlayalım, makro ayarlayabilmek için açılan arayüzdeki "Actions" kısmına gelin. Ardından "+" tuşuna basın, bir sürü profil atayabilirsiniz bu şekilde. Burada yapacaklarınız tamamen size kalmış. Bir sürü özellik var zaten.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Aydınlatma Menüsü
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Buradan kendinize göre deneye deneye bulabilirsiniz en iyi modları, bu videoda çok çok daha ayrıntılı şekilde anlatılıyor. Bana söz düşmez :D.

Eline sağlık.

Captain Pricee

80+ Bronze

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Tasarıma geçersek klavyenin kutusu gibi kendisinin de alışılmadık derecede büyük olduğunu söyleyebilirim, ilk kez bu tarz ek makro tuşlu büyük bir klavye kullanacaksanız benim gibi ilk başlarda biraz sıkıntı çekebilirsiniz. Büyük Enter tuşu ve üstte belirttiğim gibi Türkçe klavye düzeni ile geliyor, bu kimi için artı kimi için eksi. Klavyenin sol tarafında 6 adet makro tuşu, üst tarafında Corsair logosu, bildirim ledleri, MR, -makro tuşu, ne olduğunu anlatacağım- Win tuşunu kilitlemek için bir tuş, aydınlatmayı ayarlamak için bir tuş ve müziği sarma/durdurma, sesi açma/kapatma/kısma bulunuyor.

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüleAlıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Aydınlatma Menüsü
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Güzel İnceleme okurum birazdan

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Eline sağlık kanksss.

Banxtre

80+ Gold
En İyi Cevap
21
Dahası  
Reaksiyon skoru
18,045
İsim
Batuhan
İlgilendiği Kategoriler
E-Ticaret
Yay sesinden sıkılan Furkan'ın membrane geçişini aklıma getirdi.

Güzel inceleme eline sağlık .

stereohearts

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
15,367
İsim
Enes
Instagram
@stereocrypex
Steam
✪SoloTürk
Twitter
rulerkoala
Discord
stereohearts#1401
Eline sağlık

Ryzhem

80+ Gold
En İyi Cevap
1
bu klavyeyi çok istiyorum ama malesef alamayacağım sanırım şimdiki klavye N M Ö Ç . tuşları çalışmıyor mecbur int kafenin sattığı 100 tl lik klavyeyi alıcağım 😞

aydin.

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Eline sağlıııkkkk.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,824
Üyeler
156,390