Neler Yeni

Rehber ".....'dan Çıktım .....'a geçtim internet düzeldi" - IP Mevzusu

Prof ESL

80+ Gold
En İyi Cevap
2
1-2ms olan Speedtest Sunucusuna olan ping.
Bak tracert atıyorum ve orada da belli.
Alıntıyı görüntüle
ABİ BIKTIM GENE KAHRAMANMARAŞ YA DAHA DÜN GECE YOKTU ÇÖZÜLDÜ DEDİM GENE ABİ BIKTIM BIKTIM YAPMA NİYE YAPIYORSUN TELEKOM YA.
neyse.

orada benim speedtest sunucum ile izmir bölge sunucusu arasındaki pingim aynı. 4.Kademedeki. 4ms.
Sen modemi buzdolabına koydum değil mi ?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
194
İsim
Ahmet Nalburoğlu
google'a olan erişimler her zaman değişebiliyor.
vie.valve.net olarak yapabilir misin ?
1607335381951.png

Prof ESL

80+ Gold
En İyi Cevap
2
tracert vie.valve.net yapmalısın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

napim :cool:

Evet. Hatta tekrar taktığımda bozulmuştu 2-3dk sonra düzelmişti.
:D usta o zaman sen hakettin bunu ohh canıma değsin :D :D şaka maka ayrıl artık şu firmadan.

crazyboy40

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,554
İsim
Samet Kaya

ahM3TTTTT

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,358
İsim
Ahmet Can Akgün
Keenetic Omni DSL adlım 2 tane internet var bundan dolayı 2 tane hizmet numarısı var hangisi nerenin bilmiyorum kurulumda yanlış yazsam o şifre ve ıd di galiba unnutum ne olur?

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Screenshot 2020-12-07 130520.png

38890

80+ Gold
En İyi Cevap
15
Konumunuza statik IP atanırsa IP adresiniz değişmez. Dinamik IP atanırsa modemi her açıp kapattığınızda IP adresiniz değişir. Dinamik geçici, statik kalıcıdır. Statik IP'yi değiştirmek için ISP'nize danışınız.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
ping tutarsız. çok dalgalı.
konunun başındaki videodaki adımları uygulamayı dene bence.
:D usta o zaman sen hakettin bunu ohh canıma değsin :D :D şaka maka ayrıl artık şu firmadan.
e modemi değiştirdik günaydın diyelim.
Omni DSL Adamdır.
Şimdilik ayrılmayı düşünmüyorum eğer superonline fiber için ruhsatı alabilirse önce millenicom memnun kalmazsam superonline deneyeceğim.

!ROGStrix!

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
İşte vay efendim şuradan çıktım buraya geçtim ping değerlerim düzeldi işte şuradan çıktım şöyle yaptım internet daha hızlı falan.
Sebebini bilmeyenler. Toplanın !

Bakın aslında bunun birçok çeşidi var POP Noktalarından tutun diğer birçok etkeni var.

1-VAE
Bakın bir firma size düzgün ping değerleri veriyorsa mesela telekom altyapısı var sen telekomdan hizmet alıyorsun ama fiyatlardan memnun değilsin ve başka bir firmaya örneğin millenicom'a geçtin.
Ama altyapı aynı diye sen telekomdaki ping değerlerinin aynısını göreceksin diye bir şey yok.
Bizim VAE Yani Veri Akışı Erişimi dediğimiz bir şey var.

Senin hizmet aldığın firma Türk Telekom'un Trafik Teslim yerlerine kendi cihazlarını kurar, sen oraya bağlanırsın ve yurtdışı çıkışlarıdır diğer tüm internet erişimin oradan sağlanır.
Bak burada çok güzel anlatmışlar.
Alıntıyı görüntüle

Siz burada ne yazdığını boşverin anlatacağım.
Senin internete erişeceğin hattın neredeyse tamamı telekoma ait. Senden çıkıyor telekom santrale gidiyor telekom teslim noktasına orada iki ayrı seçenek var.
Ya senin firman o noktaya kendi cihazını kurup telekom hattı üzerinden çıkışı sağlayacak ama yine çıkışı senin firman yapacak.
Ya da sen ayrı bir binaya yerleşeceksin ve telekomdan gelen hattı kendi binanla birleştirip çıkışı kendin yapacaksın. Ki bu daha maliyetli.

Basitleştirilmiş:
Alıntıyı görüntüle

Telekom anlatımı (en basiti):
Alıntıyı görüntüle

Tabi bu işler YAPA'da biraz daha farklı.

Şunun da bilgisini vereyim. Statik IP Almayan kullanıcılar CGN IP Dediğimiz yani bu santrallerde toplama noktalarında bulunan bulunan IP Havuzundan otomatik bir IP Alır.
Ve ben de o yaşadığım kahramanmaraş sorununun telekomun bana verdiği IP Yüzünden olduğunu anladım. bu sabah da denk geldim öncekini not almıştım ikisi de aynı. Yani benim bölgemdeki havuzda yaklaşık 1-2 tane ipde sorun var. İnatla düzeltmiyorlar.

Ayrıca ben bahsettim o kadar işte telekomun şurasına firma kendi noktasını kuruyor falan diye ama her santralde de yok o firmalar.

Bakın benim gibi İzmir'de oturuyorsunuzdur ve Fethiye yurt dışı çıkış noktasına falan yakınsınızdır çünkü planlı çalışmalarda da fethiye izmir bölge olarak adlandırılıyor.
O zaman direkt çıkış yapıldığı için pingde aman aman bir sorun yaşamazsınız. Ha ben geçen gün yaşadım o ayrı.
Telekom çıkışlarını Fethiye'den yapar o zaman cs'de diğerlerine göre daha düşük ping alırsın örnek 40-50ms. Turkcell çıkışlarını İstanbul'dan yapar o zaman daha fazla ping alırsın 60-70. Olay böyle işliyor.

Yani şöyle söyleyeyim @mertkuskapan yazmıştı "COMNET DC'ın çıkışları işte kendin COMNET'e olan pingini topla o zaman pingine erişirsin" diye. Hatta topladım 52ms civarı çıktı eğer bu gerçek ping ise çünkü tracert min39 max57 gösteriyor eğer gerçek ping 52ms ise gayet iyi bir değer. Çünkü tracert min39 gösteriyor ama sadece bir kez 39ms gördüm. Hep 60 falan.

O yüzden işte bana Superonline Fiber getirdi vay efendim artık pingim 20-30 yok böyle bir şey. Unut.
Eğer o firma çıkışlarını düzgün yapmıyorsa istediği kadar fiber olsun sana düzgün ping vermez.
İzmir'den telekom kendi çıkışlarını yapar ne olur işte cs 50ms civarı olur. Ama burada superonline fiber bile olsa o çıkışlar İstanbul'dan yapıldığı sürece ve İstanbul'a olan bağlantılar da iyi olmadığı sürece yok o iş. Cırt.

Bakın burada Superonline'ın VAE İçin kullandığı santraller. Telekom seni en yakın santrale bağlar ama Superonline kendisine ait olan en yakın santrale bağlar bu da bir etken. Mesela sen Bornova'da oturuyorsundur TurkNet seni Alsancak'taki santrale aktarır. Öyle bir şey.

Artık o liste ne kadar güncel bilmiyorum.

Zaten burada anlattıklarımı en basit örnekleriyle Mert Kuşkapan videosunda bahsetmişti:

Bak mesela ben şu anda Telekomda binadaki en düzgün pingi alıyorum. Karşı komşum Vodafone kullanıyor onun speedtest pingi bile 13ms'lerde geziyor.

O 130ms yaşadığım gün Twitch'te birisinin yayınına gidip derdimi anlatmıştım kim olduğunu falan da bilmiyorum. O da yayında cs oynuyordu ve 60ms ping alıyordu bak yayında hem de.
Tesadüf müdür nedir anlamadım ama o da benim gibi İzmir'de oturuyormuş. O da Türk Telekom kullanıyormuş, ama fiber.

Yani diyeceğim bu. İşte ülke genelinde ... firmasının pingi düşük diye sizde de düşük olacak diye bir şey yok. Veya bende Telekomda ping ortalamadan düşük diye sizde de düşük olacak diye bir şey yok.

Bunları yazarken bilişim teknolojilerinin temelleri dersini kaçırmışım. Ama olsun Tivibu GO ile geriye sarıp izleyebilirim (!)

En iyisi binadaki kişilerin ping değerlerine bakın ona göre karar verin. Modeminiz eskiyse modeminizi değiştirin şimdi bi yarım saat sonra onunla ilgili bir rehber daha gelecek.

Hele o yayını yapan 60ms'i TT Modemiyle (Router) alıyorsa çok iyi ha. Onu değiştirse daha da düşer söyleyeyim.

Alp kaçarss.

Donanım Arşivi - alpolojix
Güzel rehber ama ben bu konuda uzman değilim ama anladim🤣

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,855
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
tracert vie.valve.net yapmalısın.

napim :cool:

Evet. Hatta tekrar taktığımda bozulmuştu 2-3dk sonra düzelmişti.
Valve tracert sorunlu olan halimde bile böyle 😎
1607335679650.png

Prof ESL

80+ Gold
En İyi Cevap
2
ping tutarsız. çok dalgalı.
konunun başındaki videodaki adımları uygulamayı dene bence.

e modemi değiştirdik günaydın diyelim.
Omni DSL Adamdır.
Şimdilik ayrılmayı düşünmüyorum eğer superonline fiber için ruhsatı alabilirse önce millenicom memnun kalmazsam superonline deneyeceğim.
heheehhe

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
Konumunuza statik IP atanırsa IP adresiniz değişmez. Dinamik IP atanırsa modemi her açıp kapattığınızda IP adresiniz değişir. Dinamik geçici, statik kalıcıdır. Statik IP'yi değiştirmek için ISP'nize danışınız.
İşte böyle @Treyarch .
O kadar para veriyoruz insan bari Statik IP Verir.

Valve tracert sorunlu olan halimde bile böyle 😎
Alıntıyı görüntüle
Opp görkem bey ani ping çıkışları görüyorum.

Biz buna ping diyoruz:
Ekran Görüntüsü (391).png
Ekran Görüntüsü (423).png

Buna tracert diyoruz:
Ekran Görüntüsü (508).png

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,712
Üyeler