Neler Yeni

Öneri Darboğaz hakkında Detaylı Bilgilendirme

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,401
İsim
Hakanbey
Merhaba arkadaşlar Darboğaz hakkında bazı bilgilerimi paylaşma geregi duydum forumda Olup olmadık Bİlgiler dolaşıyor, Size Sitelerden alıntı yaparak ve kendi tecrübelerimi Daha açıklayıcı anlatım ile Elimden geldiğinde paylaşıcam.
İntelin kendi sitesinde yayınladığı önce Darboğaz nedir ve Oyun Pclerindeki darboğaz nasıl oluşur bunu alıntılıycam.

Öncelikle bu linki detaylı okumanızı rica ediyorum.

Örnek vermem gerekirse. Ekran kartını işçi - işlemciyi patron olarak düşünün. Patron yapılacakları söyler işçi yapar. Burada patron zayıf kalırsa işçi sürekli kendine mola verip dinleneceği için Gerçek performansını ortaya koyamaz. Patron iyi işçi kötüyle sürekli işler birikir ve işçi hiç boş kalmaz. Yine istenilen performans ortaya çıkamaz.

Burada patronun tek tek verdiği işler ile çoklu verdiği işler arasında ise çoklu işleri Programlama yayıncılık v.s olarak düşünün Tek tek verdiği işleri ise FPS oyunları olarak düşünün. Bir iş bitmeden diğer işi vermediği için işler fazlalaştıkça patron sürekli teker teker bunları iletmekte zorlanmaya başlar. Bunu işlemcinin Tekli çekirdek performansı gibi düşünün. Örnek olarak Eskiden buldozer işlemciler vardı Phenom fx v.s çoklu işlem gücü iyi olmasına rağmen, tekli çekirdek güçleri yerlerdeydi vs fps tarzı oyunlarda 8 çekirdekli bir fx işlemci çift çekirdek intel işlemci ile aynı fps leri veriyordu.

Şimdi gelelim asıl üstünde durmamız gereken meseleye;

İşlemcinin L3 önbelleği Harici ekran kartlarının veri yolu tarafında en büyük destekçisi ve İşlemciden gelen verileri sıraya koyarak hızlı bir şekilde yapabilmesi Tamamen L3 önbelleğin kapasitesi ile doğru orantılı bunu 5800x3d serisinde gördük. L3 ne kadar artarsa %100 beslenerek çalışan bir ekran kartının stabil performansı o kadar iyileşiyor.

Bunda hem fikirsek Genelde yanlış anlaşılan ancak Doğru bilgileride çöpe attığımız en büyük hataya geliyorum.

5800x3d işlemciler Sadece L3 tarafında iyileştirme yapılmış işlemciler. Ve doğal olarak İyileştirme yapılmamış diğer İşlemcilere nazaran daha yüksek FPS vermesi kaçınılmaz. Ancak Şuanda 5800x3d işlemcinin Anlık ekran kartına gönderebileceği iş yükü belli Bunun üstüne çıkabilmesi için Overclock v.s şeyler yapılması gerekli. Bundan 3-5 yıl sonra Atıyorum 6090 yada 7090 gibi ekran kartlarına %100 iş verme kapasitesi dolabilir.

Bu noktada İşçi (ekran kartımız) kendini molaya sokarsa Ara oluşan kayıp L3 sunmuş olduğu Verimi bitirecektir. Ve Şuanda İşlem gücü olarak Ondan üstünde AM4 platformunun En güçlü işlemcisi 5950x %100 olarak 6090 nı beslediği taktirde. 5800x3d malesef yüksek fps vermekte zorlanacaktır.

Forumdaki bazı değerli arkadaşlarımız atladığı en önemli nokta şu İşlemcinin hesaplama birimi tekli veya çoklu olarak 2 ye ayrılır. Ancak oyunlarda testlerde gördüğüm %100 load kısmı İşlemcinin Çoklu çekirdeğini baz alarak alınmış değerdir. Zaten dikkat ederseniz. FPS oyunlarında Ekran kartını yormadığınız taktirde İşlemciye binen yük artar ve Çoklu çekirdek birimi sayesinde İşlem hızlıca hesaplanır. İşemci Hesaplamayı hızlı bir şekilde yapıp çözümü için ekran kartına iletir ekran kartı çözer ve karşımıza görüntü olarak sunar. Ekran kartına yük binmediği için İşlemcili oyun işte işlemci oyunu gibi konularda vardır. Burada ekran kartına yük binmediği taktirde işlemcinin Tekli çekirdek performans ne kadar yüksekse o kadar Hızlı işleri sıraya koyduğundan Stabilite artar ve FPS yükselir.

Değerli arkadaşlarımızın Burada anlatmaya çalıştığı ise Tekli çekirdek olarak güçlü İşlemcilerinde Çok güçlü ekran kartlarını %100 besleyebileceği yanılgısına düşmesidir.

Bunları bir yerlerden okuyarak öğrendiğim doğrudur ancak Teyit etmedende doğruya doğru dememişimdir. Yaşım 36 ve 8 yaşından beri Okuduğum bilgilerin doğruluğunu teyit ederek ispatlamış biriyim. Hatalarım eksiklerim illaki vardır ancak bunlar Teyit ettiğim ama atladığım konularda olabilir bizler insanız.

Yazdıklarımın hepsini okuyana değerleri arkadaşlara teşekkür ediyorum.

İnşallah yararlı bulmuşunuzdur.

Sir Cem T-oker

80+ Gold
Yararlı,teşekkürler.

Top Bottom