Neler Yeni

Derslerim Çok Kötü Okulumu Bırakmalıyım?

Hail Zimbabwe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
363
İsim
George
Kardeşim okuma boşver bu ülkenin aceleye garsona temizlikçi tamirciye tüpçüye çöpçüye de ihtiyacı var bu gidişata göre söyledim olmuyorsa bırak zorlama kendini

Ensar

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,119
İsim
Ensar
ilkokul notların da yeterince düşükmüş.lisede zor dersiniz de yok.müfredat zaten tıraşlandı.zor kısımlar atıldı.oturup çalışacaksın başka çare yok.bırakırsan da sokakta boş boş gezersin.
👍
Bence bırakma açığa geç genede bırakma bende senin gibiyim lise adeta bir şok etkisi yaptı üzerimde bende ne yapacağımı bilmiyorum.
Zaten bırakmak derken açık liseye geçmeyi kastetmiştim.
Neden meslek lisesi tercih etmedin dostum. Şuan açığa geçip sadece tyt den 2 yıllık makine vs bölüme çalışabilirsin. Okulu bırakacaksan da bir amacın varsa bırak mesleki eğitim kurslarına git bir şeyler yapacaksan bırak. Yoksa bırakıp iş bulacaksan şu bu çok zorlanır hayatın liseden bile zor olur.
O zamanlar liseler konusunda doğru düzgün bir bilgimiz yoktu.
Meslek liseleri güzel bence ve son yılda asgari ücretin yarısı maaş bağlanması da iyi oldu bence mesleğe geçebilirsin en azından üniversite okuyup işsiz olacağını elin iş tutar.
Maalesef 11. sınıfta geçilemiyor.
Öncelikle şunu bil güzel kardeşim, hayat okuldan itibaren değil okul önemli ama sadece senin hayatının bir kısmına etki eder ondan sonrasını verdiğin kararlar ve ilerleyişin belirleyecek. Okula gitmediğin dönemde çalışıp bilgisayar almışsın bu çok güzel bir hareket tebrik ederim seni (evde boş boş oturabilirdin ama yapmadın)
Okul, eğitim, diploma günümüz de büyük öneme sahip derslere ilgin yoktur anlamıyorsundur yapamıyorsundur bunlara kesinlikle itirazım yok ama açıktan falan bir şekilde diplomayı eline alman lazım. Ayrıca lütfen kendine bir meslek edin yani otur düşün seçeneklerini ortaya koy ve bir karar ver (oto tamir, ticaret, alışveriş vs..) bir şey seç kendine ve o işin üzerine yürü, liseyi bırakma kendini zorla sık dişini ve liseyi bitir sonra istersen okulu bırak ve daha önce planlamış olduğun mesleğe yönel ama mutlaka açıktan üniversiteni tamamla. Mesleğine yöneldiğin de biraz zorluk çekebilirsin çünkü iş hayatında okulda ki gibi bir konfor bulamayacaksın ama o mesleği öğrendiğin de ve gerçekten maaş almaktan çıkıp kendi paranı kazanmaya başladığın da hepsine değdiğini anlayacaksın.

Hayatın da sana hep başarılar diliyorum kardeşim. Okulda ki başarısızlığın için kendini üzme, okulda başarılı olan herkes hayatta da başarılı olacak diye bir şey yok arkadaşlarının yüksek not almasına takılma, okul da başarısız olabilirsin ama hayatta başarılı olacağına inanıyorum.
👍
Kolay olan halinde ortalaman 68, 74 falan mı?
Sınav zamanı bile çalışmayan bir öğrenciydim, çok mu düşük?

raygor1

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
Recep Aygör
👍

Zaten bırakmak derken açık liseye geçmeyi kastetmiştim.

O zamanlar liseler konusunda doğru düzgün bir bilgimiz yoktu.

Maalesef 11. sınıfta geçilemiyor.

👍

Sınav zamanı bile çalışmayan bir öğrenciydim, çok mu düşük?
Bence yapman gereken şu. Açık liseye geçip bir yerde çırak olarak başlayabilirsin daha sonrasında üniversite sınavına girerek tyt puanıyla 2 yıllık gittiğin mesleğe göre bir tercih yapıp 2 yıl ünini de okuyup oradan işine devam edebilirsin yada en olmadı çıraklık okuluna gidersin oradan devam edersin. Önemli olan senin şuanda ileride ne tür bir yol izlemek istediğin ne yapmak istediğin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Eren Kaya
11. sınıfım, Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyorum. Derslerim çok kötü, sayısal alan seçtim. 9. sınıfta hiç çalışmadım sınav zamanı bile birkaç ders dışında bakmadım. Zaten pandemiden dolayı sadece ilk dönemi okuduk. 10. sınıfta (Uzaktan eğitimde) ilk başlarda birkaç kez canlı derslere girdim ama anlamadığım için ondan sonra hiç derslere girmedim. Okul yokken çalışıp bilgisayar aldım. Ama sınav zamanı gelince bu çalışmamaların bedelini 10 dersten kalarak ödedim. Şu an 11. sınıfa geçtim matematikte işlem önceliğinde bile hata yapıyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabını alıp onu yapmaya başladım. Sınıfta herkesin ortalaması 70-80 üstüyken benim ortalamam 40 ve bir sürü dersten kaldım. Okuldaki rehber hocasıyla bir çalışma programı yaptık. Okuldan saat 16.30 gibi geliyorum günde 3 saat konu tekrarı ve hafta sonu TYT çalışması şeklinde plan yaptık ama ben bu programa doğru düzgün uyamıyorum. Konulara çalışsam da soruları hiç yapamıyorum, yapsam bile yanlış yapıyorum. Böyle oluncaya hiç çalışasım gelmiyor. Ortaokul kolaydı hiç çalışmadan bir şekilde geçiliyordu ama lise öyle değilmiş.

Ne yapacağım, ne okuyacağım, neye ilgim var hiçbir şey bilmiyorum. Lütfen bana bir tavsiye verin.

Alıntıyı görüntüle
öyle ve böyle o dersleri geçmeye çalış, yani en az 50 puan alacak kadar çalışman lazım. Okuman veya okumaman hayatının geleceğinde çok farklı iş ve insan sınıfları ile geçireceğin yerleri belirler ve birde bedeninin ve psikolojinin sağlığını etkiler. Gerisini sen düşün.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,254
İsim
Hakanbey
Kardeşim ben ilkokul mezunuyum. Okullarda yüksek puan alarak istersen çift üniversite bitir. Eğer Hedeflerin yüksekse Okumak diploma almak Hedeflerine yaklaşmanın sadece %20 sini oluşturuyor. Kalan %80 sende bitiyor. Ülke öyle bir noktadaki şuanda Okadar çok mezun varki herkes okadar okul okuduk yıllarımızı verdik yaş oldu 25-26 asgari ücreti görünce yüz çevirip işe girmiyorlar sonra işsizlikten yakınıyorlar. Türkiyede Hiç bir Türk patron yeni mezun adama 10 yıllık tecrübeli eleman gözüyle bakarak maaş vermez bütün sektörler hemen hemen aynıdır. Çok grafikçi bilgisayar mühendisi işletme mezunu belki 10 binlerce arkadaşım vardır. Bunların %70 i İşsiz tek dertleri 5-6k maaşlı haftada 8 saat hafta sonu tatil iş bulamadıkları için Bunları göz önüne alırsan, Hayatının en başarı oranın yüksek zamanlarını 1 okula bağlı kalarak değil açıktan okuyarak ancak kendine sürekli yeni birşeyler katarak geçirdiğinde Seminerler kurslar sertifikalar v.s yeni mezun olmuş biriyle aynı yaşa geldiğinde o kişiden her konuda aynı meslekten bahsediyorum bu arada. belki 100 kat donanımlı olacağından Mülakatlarda Açıktan üni mezunu diye bir kavram yok direk üni mezunu olarak geçersin. Ve o kadar donanım birikimler ile Yeni mezun olmuş birinden her zaman 5 adım önde başlarsın. Ben ilk okul mezunuyum baştan belirtmem gerek, İş başruvusuna geldiğimde önümdeki 15 tane yüksek lisans yapmış arkadaşlardan daha donanımlı olarak girdim mülakata ve okadar fazla sertifika ve kurslara katılmışımki biraz abartmışım sanırım 4 buçuk sayfa CV den oluşan bunun 2.buçuk sayfası sadece sertifika isimlerinden oluşan ve bu sertifikaların çoğu yaptığım iş ile alakalı şeylerin olduğu görünce Direk patronla görüştürdüler. Ve Sonucunda ogün iş başı yaptım ve Mülakat sorumlusu yaptılar bir anda karşı koltuğa ben geçtim. Bunlar hayal değil sadece istemekle alakalı. Ne istediğinin farkındaysan Hedeflerin varsa Kendini geliştirmeyi seviyorsan. Nerde okuduğunun pekte önemi yok.

Bunlardan farklı olarak Dönem ve yaş itibari ile ben 1986 doğumluyum. Her geçen gün dahada zor günler yaşadığımızı düşünerek, Fırsatınız varsa Yoksada Hedeflerinizde Mutlaka Yurt dışında Planı olsun. Tabi geri dönmek şartıyla. :)

Başka bişey söyleme gerek yok herkese hayırlı günler diliyorum. Hayatınızda başarılar.

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
20,411
İsim
Finito el çakare
Kardeş sen 40 dakikalığına atıyorum A'dan D'ye kadar sunulan konu aralığını zamanında çalışmamışsın. Sen dersi bile dinlememişsin.
Yaşın da sanırım tutuyor al motor ehliyeti katıl getir moto kuryesine. Şimdiden işlerde çalışmaya başla.

✓Arda

80+ Gold
En İyi Cevap
1
11. sınıfım, Anadolu İmam Hatip Lisesinde okuyorum. Derslerim çok kötü, sayısal alan seçtim. 9. sınıfta hiç çalışmadım sınav zamanı bile birkaç ders dışında bakmadım. Zaten pandemiden dolayı sadece ilk dönemi okuduk. 10. sınıfta (Uzaktan eğitimde) ilk başlarda birkaç kez canlı derslere girdim ama anlamadığım için ondan sonra hiç derslere girmedim. Okul yokken çalışıp bilgisayar aldım. Ama sınav zamanı gelince bu çalışmamaların bedelini 10 dersten kalarak ödedim. Şu an 11. sınıfa geçtim matematikte işlem önceliğinde bile hata yapıyorum. Antrenmanlarla matematik 1 kitabını alıp onu yapmaya başladım. Sınıfta herkesin ortalaması 70-80 üstüyken benim ortalamam 40 ve bir sürü dersten kaldım. Okuldaki rehber hocasıyla bir çalışma programı yaptık. Okuldan saat 16.30 gibi geliyorum günde 3 saat konu tekrarı ve hafta sonu TYT çalışması şeklinde plan yaptık ama ben bu programa doğru düzgün uyamıyorum. Konulara çalışsam da soruları hiç yapamıyorum, yapsam bile yanlış yapıyorum. Böyle oluncaya hiç çalışasım gelmiyor. Ortaokul kolaydı hiç çalışmadan bir şekilde geçiliyordu ama lise öyle değilmiş.

Ne yapacağım, ne okuyacağım, neye ilgim var hiçbir şey bilmiyorum. Lütfen bana bir tavsiye verin.

Alıntıyı görüntüle
Açığa geç ordan çalış

MrBilgin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,558
İsim
Yavuz
En azindan liseyi bitir çok bişey kalmamış. Açıktan okumakla daha çok uğrasirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
149
İsim
Ahmet

Alıntıyı görüntüle
Otur çalış başka işin mi var

Florida

80+
Dostum 0 dan başla cidden diyorum matematik fen ne varsa sıfırdan başla boşver sanayiyi falan. Sen artık üniversite sınavlarına hazırlanmalısın tekrar 0 dan başla herşeye üni sınavlarına doğru yol al.

Dahası  
Reaksiyon skoru
58
İsim
Hilmi Akkaya
İlgilendiği Kategoriler
Tasarım.
ben okudum teknik ressam oldum , kardeşim motorcu , ben tempra alamadım adam bmw e46 dan aşağısına bakmam diyor . kim ne derse desin ticarette gözün varsa ticari zekaya ihtiyacın var , ama düzenli bir firmada çalışırım dersen okumaya , okul seni bir yer için bilir kişi ve aranan insan yapmalıki , yarın eline aldıığın meslekle arandığın yeri görebilesin , yoksa sevmediği mühendislikle haddehanede işci olan , sevdiği mühendislikle enerji sağlayan rüzgar türbininde kanat tasarlayanda gördüm .

ve kim ne derse desin ticaret düşüncen yoksa okuyanın bile işsiz kalabildiği ülkede okumayana hayat yok .

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,809
Üyeler
138,413
Son üye
Hasankckrt
Top Bottom