Neler Yeni

Dinoraptzor virüsü nasıl kaldırılır?

Oru-Chan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Oruçhan Kadir KARALİ
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
Bu konuyu cebelleştiğim virüsü çözdükten sonra sizle paylaşmak istedim. Bilgisayarı açtığımda "dinoraptzor . org" ( site güvenli değil diye nokta arasında boşluk bıraktım) diye bir siteye otomatik olarak yönlediriliyordum. Ücretli anti-virüs programında taratmama rağmen bir türlü tespit edip kaldıramıyordum. Bazı forumlarda okuduğum yazılarda çoğu kişi "Görev Zamanlayıcı" üzerinden siteye yönlendiren komut vs her neyse onu silmem gerektiğini ve reklamları silmek için kullanılan programları kullanmam gerektiğini söylüyordu. "Görev Zamanlayıcı" üzerinden silerken konumunun kayıt defterinde olduğunu farkettim. Görev Zamanlayıcı üzerinde silmeme rağmen sorun devam ediyordu. Sonrasında bu virüsü kayıt defterinde buldum. Sanılanın aksine virüs değil sadece siz bilgisayarı başlattığınızda otomatik olarak varsayılan tarayıcınız ne ise onun üzerinden bu siteyi açıyor. Bu virüsü kayıt defterinden kaldırmak içinse öncelikle kayıt defterine gitmeli ve şu konuma gitmelisiniz: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

Buraya geldikten sonra veri kısmında "chrome.exe //dinoraptzor.org" veya "explorer.exe //dinoraptzor.org" (bu kısımda bazılarında kırmızı yer cmd.exe olabiliyormuş) yazan dizine sağ tıklayıp silmeniz gerekmektedir.

Kayıt Defterini açmak için:
Windows Tuşu
+ R
Arama yerine "regedit" yazın ve enter tuşuna basın.
Kayıt defteri açılınca sırasıyla şu klasörleri takip edin -->
HKEY_CURRENT_USER>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Run
Aradığınız dosya burada yukarıda belirttiğim veri uzantılı dosyayı silin.

dinodino.jpeg
Silerken ekran görüntüsü almadığım için bunu malwarebytes'ın forumundan buldum.

Top Bottom