Neler Yeni

Çözüldü✓ Diski MBR'den GPT yapma

Lyrox1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
286
İsim
AHMET OKAN KARA
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım, PC, Ekran kartları.
Merhaba iyi günler bilgisayarım CSM bende bugün format attım CSM olarak yazdırdım CSM format sırasında 'Windows bu diske yüklenemez' hatasını aldım çözüm olarakta bu videoyu izledim linke tıklayıp izliyebilirsiniz kısaca GPT diski MBR yaptım şimdi asıl
1.soru ben bu diski nasıl GPT yapabilirim?
2.soru benim bilgisayarım eskiden GPT kabul ediyordu şu an neden etmedi ?
sistem:

AMD Ryzen 5 5600​

B550M PRO-VDH WIFI​

Team T-Force Delta RGB Black 16 GB (2x8) 3600 MHz​

Gtx 550 Ti​

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,304
İsim
Semih Boran
Merhaba iyi günler bilgisayarım CSM bende bugün format attım CSM olarak yazdırdım CSM format sırasında 'Windows bu diske yüklenemez' hatasını aldım çözüm olarakta bu videoyu izledim linke tıklayıp izliyebilirsiniz kısaca GPT diski MBR yaptım şimdi asıl
1.soru ben bu diski nasıl GPT yapabilirim?
2.soru benim bilgisayarım eskiden GPT kabul ediyordu şu an neden etmedi ?
sistem:

AMD Ryzen 5 5600​

B550M PRO-VDH WIFI​

Team T-Force Delta RGB Black 16 GB (2x8) 3600 MHz​

Gtx 550 Ti​

UEFI olarak tekrar Windows kurun. Legacy olarak kurma sebebiniz neydi? Secure Boot, Fast Boot açmayın madem GOP yok ve zorunda tutuyor. UEFI için GOP'a falan gerek yok bunlar OROM (OpROM) çünkü.

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,284
İsim
C Ş
Rufus ile Windows ISO dosyasını UEFI olarak USB dosyasına yazıyorsun. Sonra boot ekranından USB'yi UEFI olarak boot seçeneğini seçiyorsun. Sonra diski siliyorsun ve yeni disk oluştur diyorsun ve formata devam ediyorsun.
Önemli bilgilerin varsa önceden başka bir diske al.

Lyrox1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
286
İsim
AHMET OKAN KARA
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
UEFI olarak tekrar Windows kurun. Legacy olarak kurma sebebiniz neydi? Secure Boot, Fast Boot açmayın madem GOP yok ve zorunda tutuyor. UEFI için GOP'a falan gerek yok bunlar OROM (OpROM) çünkü.
Hocam ilk başta UEFI yazdırdım zaten flash belleği taktım kuracağım önüme format ekranı yerine bu geldi bende sorunu araştırdığım sırada CSM yazdırmam gerektiğini gördüm CSM yazdırdım format atacakkende Windows bu diske yüklenemez hatası aldım MBR yaptım diski.

Ekler

• IMG_20210620_012451.jpg
    IMG_20210620_012451.jpg
    276.4 KB · Hit: 26

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,304
İsim
Semih Boran
Hocam ilk başta UEFI yazdırdım zaten flash belleği taktım kuracağım önüme format ekranı yerine bu geldi bende sorunu araştırdığım sırada CSM yazdırmam gerektiğini gördüm CSM yazdırdım format atacakkende Windows bu diske yüklenemez hatası aldım MBR yaptım diski.
Kurmak yerine şunu da yapabilirsiniz aslında. Kurtarma seçeneklerinden mbr2gpt ile veri kaybı olmadan gpt yapabilirsiniz. 1 ya da 2 komut var diye biliyorum ve en fazla 1-2 dakika sürüyor.

Lyrox1

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
286
İsim
AHMET OKAN KARA
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kurmak yerine şunu da yapabilirsiniz aslında. Kurtarma seçeneklerinden mbr2gpt ile veri kaybı olmadan gpt yapabilirsiniz. 1 ya da 2 komut var diye biliyorum ve en fazla 1-2 dakika sürüyor.
Hocam teşekkür ederim video veya makale var mı yapabileceğim ya da siz anlatır mısınız?

swan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Furkan Kılıçlı
Instagram
swan0f
Steam
swan_f
Discord