Neler Yeni

Yardım Dostlar kafayı yemek üzereyim PSU gücü yeter mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
Öncelikle herkese iyi forumlar. Arkadaşlar sistemim aşağıda yazıyor. Ryzen 5 3600+ asus tuf rx 5700ü 650watt rahat besler mi? Buradan besler-yeterli yazıcak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum fakat birisi detaylı incelerse içime su serpmiş olacak. Ekran kartı üreticisinin de önerdiği 650w fakat ben bir türlü rahat edemiyorum. Oyun sırasında yetersizmiş gibi hissediyorum. Evet aslında sistem 540-550watt istiyor wattagecalculatordan hesaplandığımda da 650watt öneriyor fakat xigmatek marka olduğu için midir nedir sisteme yetmiyor gibi hieesdiyorum. Çok param olsa 1650watt PSUyu çekerdim sisteme herkes istediği kadar alsın elektriğini keyfine baksın. 650watt ile zorlandıklarını hissediyorum. Bir de ikinci canımı sıkan durum kullandığım PSUnun sadece 80+ olması. Elektrik kesintisinde veya dalgalanmasında sisteme direk zarar vericek gibi hissediyorum. Evet 80+ gold un da sadece verimliliğinin fazla olduğunu biliyorum ama PSU meselesi çok canımı sıkıyor. Yardım! (Lisede de fizik dersini bir türlü sevememiştim elektrik-devreler-bobinler-kondansatörler hakkında bilgim sıfır. Paralel bağlama seri bağlamada kaldım.)

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
PSU marka modele göre değişir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir de her yere baktım ama ryzen 5 3600ün turbo modunda (4.2ghz) TDP değerini göremedim. 3.6ghz de 65watt eyvallah ama turbo modunda ne ? Bilen duyan var mı ?

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,800
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Bir de her yere baktım ama ryzen 5 3600ün turbo modunda (4.2ghz) TDP değerini göremedim. 3.6ghz de 65watt eyvallah ama turbo modunda ne ? Bilen duyan var mı ?
Prime 95 yaparsan 110-120W
Oyun olarak 85-95W arası gidip gelir muhtemelen.

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir de dostlar 650watt PSUyu yetersiz bulmamın sebebi kasamda toplamda 14 fan olması olabilir mi? Toplamda 14 fan+ 1 30cm rgb şerit için 650watt yeter mi? (14 fan dediysem 3önde 1 arkada 2 yukarıda 2 aşşağıda 2 işlemci soğutucuda 3 ekran kartında 1 PSUnun kendinde)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Prime 95 yaparsan 110-120W
Oyun olarak 85-95W arası gidip gelir muhtemelen.
Gözlerim seni aradı bu konuyu yazarken volt-wattage konusundaki engin bilgilerinde benim içimi rahatlabilir misin hocam? Bir kez 1100w PSU al de gidip almaya hazırım valla 😂

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,800
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Bir de dostlar 650watt PSUyu yetersiz bulmamın sebebi kasamda toplamda 14 fan olması olabilir mi? Toplamda 14 fan+ 1 30cm RGB şerit için 650watt yeter mi? (14 fan dediysem 3önde 1 arkada 2 yukarıda 2 aşşağıda 2 işlemci soğutucuda 3 ekran kartında 1 PSUnun kendinde)

Gözlerim seni aradı bu konuyu yazarken volt-wattage konusundaki engin bilgilerinde benim içimi rahatlabilir misin hocam? Bir kez 1100w PSU al de gidip almaya hazırım valla 😂
12V kanalından 46A veriyor yani sistem tam yükteyken 552W güç sağlıyor ve imzandaki sistem için gayet yeterli. Emin olmak için Prime95 işlemci testi ve OCCT ekran kartı testini aç. MSI afterburner yazılımından güçleri takip edebilirsin. Ayrıca kendini güvenceye almak istersen MSI' ın programı üzerinden power limiti sona çek gene yetecektir.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,687
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Yeme kafayı ben kesin olarak söyleyeyim her şeyi. Öncelikle o sisteme 500W'lık bir güç kaynağının bile yeteceğini belirtmek isterim. Hatta overclock yapsan bile o 650W'lık güç kaynağı zorlanmaz. O calculator siteleri pek sağlıklı sonuç vermiyor.
Sana bunu kanıtlayacağım :)
Aşağıdaki videoya bak, attığım dakikalarda Control gibi son derece yüksek grafiklere sahip bir oyunda bile RTX 2080 Ti gibi yüksek güç tüketen bir kartla 500W'ı geçmeyen bir güç tüketimi gözleniyor.
Dakika 12 civarlarına bakabilirsin, arkada sistemin anlık olarak ne kadar güç çektiği gözüküyor.

Güç kaynağı sertifikasının olması elektrik kesilmesi veya voltaj dalgalanmasında güç kaynağının güvende olduğu anlamına gelmez. Güç kaynağını koruyan devre korumaları vardır. Xigmatek kaliteli bir marka olduğu için senin bu tarz konularda endişelenmene gerek yok. Güvendesin :)

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Yeme kafayı ben kesin olarak söyleyeyim her şeyi. Öncelikle o sisteme 500W'lık bir güç kaynağının bile yeteceğini belirtmek isterim. Hatta overclock yapsan bile o 650W'lık güç kaynağı zorlanmaz. O calculator siteleri pek sağlıklı sonuç vermiyor.
Aşağıdaki videoya bak, attığım dakikalarda Control gibi son derece yüksek grafiklere sahip bir oyunda bile RTX 2080 Ti gibi yüksek güç tüketen bir kartla 500W'ı geçmeyen bir güç tüketimi gözleniyor.
Dakika 12 civarlarına bakabilirsin, arkada sistemin anlık olarak ne kadar güç çektiği gözüküyor.

Güç kaynağı sertifikasının olması elektrik kesilmesi veya voltaj dalgalanmasında güç kaynağının güvende olduğu anlamına gelmez. Güç kaynağını koruyan devre korumaları vardır. Xigmatek kaliteli bir marka olduğu için senin bu tarz konularda endişelenmene gerek yok. Güvendesin :)
Teknoloji geliştikçe Güç tüketimi azalıyor...

Redmental

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,182
İsim
RML
Bir de dostlar 650watt PSUyu yetersiz bulmamın sebebi kasamda toplamda 14 fan olması olabilir mi? Toplamda 14 fan+ 1 30cm RGB şerit için 650watt yeter mi? (14 fan dediysem 3önde 1 arkada 2 yukarıda 2 aşşağıda 2 işlemci soğutucuda 3 ekran kartında 1 PSUnun kendinde)

Git 1200w 80+ Titanium al da rahatla be.

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir

Hocam çok teşekkürler. Basit bir dille örnek vererek detaylıca anlattığınız için saolun. Kendimi bir kaç gündür PSU aklıma geldikçe stress testine sokuyordum. 14 fan her biri 4w olsa 56w zaten sadece fanlar yiyor bunun daha ekran kartı işlemcisi var diyordum. Ama dedikleriniz ve örneğiniz çok mantıklı geldi. Xigmatek de dediğiniz gibi aşırı akım koruması düşük akım koruması gibi testlerden geçerek iyi kötü kendini kanıtlamış.

Emir Aydın

𝒞𝒾𝓃𝑜
Moderatör
En İyi Cevap
97
Dahası  
Reaksiyon skoru
31,687
İsim
Emir Aydın
Instagram
emir.aydin41
Steam
https://steamcommunity.com/id/emiraydintr/
Discord
Emir Aydın#8540
Hocam çok teşekkürler. Basit bir dille örnek vererek detaylıca anlattığınız için saolun. Kendimi bir kaç gündür PSU aklıma geldikçe stress testine sokuyordum. 14 fan her biri 4w olsa 56w zaten sadece fanlar yiyor bunun daha ekran kartı işlemcisi var diyordum. Ama dedikleriniz ve örneğiniz çok mantıklı geldi. Xigmatek de dediğiniz gibi aşırı akım koruması düşük akım koruması gibi testlerden geçerek iyi kötü kendini kanıtlamış.
İçin rahat olsun, gönül rahatlığıyla alabilirsin :)

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
konu da hazır PSU iken 80+ goldu hak ediyorsunuz :)

Top Bottom