Neler Yeni

Dual channel ram kullanımında pc açılmıyor.

SYZNBRAIN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Gürkan Güner
Merhaba öncelikle forumda yeniyim ve konuyu nasıl açmam gerektiğini bilmiyorum, eğer yanlış bir yere açtıysam kusura bakmayın.

Sorunum pc ilk topladığımdan beri mevcut, zamanında sıfır aldığım anakartın pinlerinin daha işlemciyi takmadan önce yamuk olduğunu farkettim garantiye yolladım onlarda bir miktar ücrete yapabiliriz dediler ücreti ödedim hizmeti aldım. Anakart geri geldiğinden beri sıkıntı yaratmıyor fakat ramler a1-b1 veya a2-b2 çalışmıyor, b1-b2 çalıştırmak zorunda kalıyorum. Ramlerden dolayı sıkıntı oluyor diye düşündüm 1 adet "HX426C16FB3/8" ve 1 adet "HX426C15FB/8" kullandığım bellekler yerine Corsair'ın "CMG32GX4M2D3600C18" modelini aldım sorun yine çözülmedi. Ekran kartından veya işlemci soğutucumdan kaynaklı olabilir diye düşündüm GTX1650S yerine RTX3060, bequiet Pure Rock 2 yerine Corsair Hydro Series H45 1x120mm Sıvı soğutma aldım ama sorun hala devam ediyor. Bazen a2-b2 olarak taktığımda çalışıyor fakat bilgisayar en ufak yük altına girdiğinde örn: Wallpaper Engine'de 60fps yüksek kaliteli bir sahne açıldığında birkaç dakika içerisinde donuyor ve tekrar açılmıyor.

Şu anki güncel sistemim şu şekilde:
- Asus ROG STRIX Z490-H GAMING Anakart
- Intel i5 10600KF İşlemci
- 3 Adet Sata, 1 adet NVMe M.2 disk
- Corsair VENGEANCE RGB RS 32GB (2x16GB) DDR4 3600MHz CL18 Bellek
- NVIDIA RTX 3060 Ekran kartı
- Corsair Hydro Series H45 1x120mm Sıvı soğutma
- GamePower Horizon Gaming MESH Panel 750W 80+ Bronze Dahili PSU Kasa

Sorunun anakarttan kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat düzeltilemeyecek bir durumsa önceden bilip sistemi ona göre revize etmek istiyorum.

NOT: Ayrıca 1 yıl kadar önce bios update atıp 2403 sürümüne güncelledim fakat son 9-10 aydır biosta Intel ME driverı 0.0.0.0 olarak gözüküyor ve driver güncellemesi yapamıyorum.

Son düzenleme:
Top Bottom