Neler Yeni

Ekran kartı bios sürümü nasıl güncellenir?

sadometu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
190
İsim
Sadık Dinçdemir
Nvidia Ekran kartları bios sürümü nasıl güncelleniyor brolar?

Ay01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ayhan aşkan
Instagram
ayhan_askan7
Kendi sitesine girdikten site den ekran
Kartının serisini seç ve indir sonra bilgisayarım dan girip masa denetimine gir ordan ekran kartini seç indirdiğiniz dosyaya tıklaekran kartı otomatikman kendisi güncelleyecektir

sadometu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
190
İsim
Sadık Dinçdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kendi sitesine girdikten site den ekran
Kartının serisini seç ve indir sonra bilgisayarım dan girip masa denetimine gir ordan ekran kartini seç indirdiğiniz dosyaya tıklaekran kartı otomatikman kendisi güncelleyecektir
Biraz daha düzgün yazabilir misin? 😊

• Beğen
Reaksiyonlar: Ay01

Ay01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ayhan aşkan
Instagram
ayhan_askan7
8
Biraz daha düzgün yazabilir misin? 😊
Nvidia sitesine gir girdikten sonra ekran kartinin serisini seç Windows un neyse 64 yada 32 bit diye ayarla dosyayı indir bilgisayarımda denetim masasına gir ordan aygıtlar bölümüne gir sonra ekran kartının üzerine tıkla görüntü bagdastirici olarak biliyorum ona tıkla ve güncelle butonuna tıkla indirdiğin dosyayı seç ve bırak kendisi güncelliyor bilgisayarını kapatıp yeniden acarsin

sadometu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
190
İsim
Sadık Dinçdemir
8
Nvidia sitesine gir girdikten sonra ekran kartinin serisini seç Windows un neyse 64 yada 32 bit diye ayarla dosyayı indir bilgisayarımda denetim masasına gir ordan aygıtlar bölümüne gir sonra ekran kartının üzerine tıkla görüntü bagdastirici olarak biliyorum ona tıkla ve güncelle butonuna tıkla indirdiğin dosyayı seç ve bırak kendisi güncelliyor bilgisayarını kapatıp yeniden acarsin
bu normal sürücü değil mi zaten? ekran kartı driverı yani.Benim sorduğum bios sürümü bro.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,223
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
bu normal sürücü değil mi zaten? ekran kartı driverı yani.Benim sorduğum bios sürümü bro.
BIOS sürümü güncelleme sebebiniz ne? Zaten aldıktan sonra sizin güncellemenize gerek kalmıyor.

Ay01

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Ayhan aşkan
Instagram
ayhan_askan7
Biraz uzun ama yardimci
AMD için;

Öncelikle aşağıdaki sitede ekran kartı modelimizi buluyoruz.
www.techpowerup.com

TechPowerUp
Extensive repository of graphics card BIOS image files. Our database covers submissions categorized by GPU vendor, type, and board partner variant.
www.techpowerup.com
www.techpowerup.com

Modeli bulduktan sonra en güncel olanı tarihe bakarak buluyoruz. Sıralama Yıl/Ay/Gün şeklindedir. Ona göre bulursunuz. Daha sonra BIOS'umuzu indiriyoruz. Masaüstüne felan atın ki göz önünde olan bir yerde olsun.

Örnek;

ekran-alintisi-png.456684

BIOS yükleme işlemini AMD için ATIFlash programı ile yapacağız. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz;
www.techpowerup.com

ATI ATIFlash / AMD VBFlash (2.93) Download
AMD AMDVBFlash is used to flash the graphics card BIOS. The version released by ATI was called ATIFlash or just WinFlash. It supports all AMD Radeo
www.techpowerup.com
www.techpowerup.com

İndirdikten sonra bir klasöre çıkartıp "amdvbflashWin" uygulamasını yönetici olarak çalıştırıyoruz.
Öncelikle Save seçeneğine basıp mevcut BIOS'umuzu yedekliyoruz herhangi bir sıkıntı çıkmasına karşın.
Load Image seçeneğine basıp BIOS dosyamızı gösteriyoruz. Program'a basıp BIOS'umuzu yazıyoruz. İşlem başlayıp sonlanacak hızlı bir şekilde bu arada görüntü gidip gelebilir. BIOS'u yazdıktan sonra mutlaka yeniden başlatın.

Not: İşlem tamamlana kadar kesinlikle bilgisayarınızın gücünü kesmeyin. Her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

- Nvidia için;

Öncelikle aşağıdaki sitede ekran kartı modelimizi buluyoruz.
www.techpowerup.com

TechPowerUp
Extensive repository of graphics card BIOS image files. Our database covers submissions categorized by GPU vendor, type, and board partner variant.
www.techpowerup.com
www.techpowerup.com

Modeli bulduktan sonra en güncel olanı tarihe bakarak buluyoruz. Sıralama Yıl/Ay/Gün şeklindedir. Ona göre bulursunuz. Eğer tarih vs. aynı ise en sondakini indirin.

Örnek;

ekran-alintisi-png.456688

BIOS yükleme işlemini Nvidia için NVFlash programı ile yapacağız. Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz;
www.techpowerup.com

NVIDIA NVFlash (5.590.0) Download
NVIDIA NVFlash is used to flash the graphics card BIOS on Turing, Pascal and all older NVIDIA cards. NVFlash supports BIOS flashing on NVIDIA Graph
www.techpowerup.com
www.techpowerup.com

İndirdikten sonra bir klasöre çıkartın. Az önce indirmiş olduğunuz BIOS'u bu program ile aynı klasöre atın.
İşletim sisteminize göre programı yönetici olarak çalıştırın.
Bir tane komut penceresi göreceksiniz.
Öncelikle "nvflash --save yedek.rom" yazıyoruz tırnak işaretleri olmadan. Klasörde yedek.rom dosyası oluşacak. Bu sizin BIOS'unuzun yedeğidir.
Daha sonra "nvflash (BIOS dosyasını ismi)" yazıyoruz tırnak işaretleri olmadan.
Misalen yukarıdaki örnekte indirdiğim dosyanın adını kopyalayıp "nvflash Asus.RTX2080Ti.11264.181122_2.rom" olarak yazıyorum tırnak işaretleri olmadan.
BIOS yazma işlemimiz başlıyor Update Successful yazısını görünce artık BIOS güncellememiz başarılı. Bilgisayarımızı mutlaka yeniden başlatalım. Yükleme sırasında görüntünüz gidip gelebilir.

Not: İşlem tamamlana kadar kesinlikle bilgisayarınızın gücünü kesmeyin. Her türlü sorumluluk kullanıcıya aittir.

sadometu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
190
İsim
Sadık Dinçdemir
BIOS sürümü güncelleme sebebiniz ne? Zaten aldıktan sonra sizin güncellemenize gerek kalmıyor.
nasıl gerek kalmıyor? Yeni sürümü çıktığında benim bir güncelleme işlemi yapmam gerekmiyor mu?

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,223
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
nasıl gerek kalmıyor? Yeni sürümü çıktığında benim bir güncelleme işlemi yapmam gerekmiyor mu?
5600 XT gibi hız arttırma BIOS' u gelmediği sürece gerek yok. Ekran kartınız ne?

Top Bottom