Neler Yeni

Ekran kartı fiyatları için Ticaret il Müdürlüklerine Şikayete Gidelim

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
1000 Euro 10150 TL. Gümrük vergisi 12180 TL. Attığın ürünün TR fiyatı 14K. 1,9K kâr, ne olmasını bekliyorsunuz?
o dediğin 1000 euro zaten gümrük vergisi eklenmiş fiyatı. Sadece gümrük vergisi almayan ülkeler ve Amerikada bu ürüne gümrük vergisi eklenmeden satiliyor.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,029
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Çok fazla şikayet giderse yurt dışı fiyatlarına yakın fiyatlarda satişini sağlayabiliriz bir ihtimal. Denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum. Çünkü ekstra verilen vergi sistemi yok bu konuda. O ülkelerle hemen hemen aynı vergileri veriyorlar. Bu yüzden toplu şikayet etmekte yarar var diye düşünüyorum.
Var diye biliyorum yalan olmasın, bizim ülkede özel vergi alınmayan pek bir şey kalmamıştır.

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
HFA-Bildirimine güvenmeyin derim. Ekran kartında sökmez o taktik.
Kendiniz de deneyin isterseniz HFA-Bildirimi uygulamasından.
Ticaret il müdürlüğüne giderek şikayet edersek en azından denetlenmesini sağlayabiliriz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Var diye biliyorum yalan olmasın, bizim ülkede özel vergi alınmayan pek bir şey kalmamıştır.
Yaklaşık 2 katına çıkartacak seviyede değildir diye tahmin ediyorum.

Gripen

80+ Platinum
En İyi Cevap
7

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
Denetim sağlarsınız ama ne işe yarar? Hiç bi' işe yaramaz muhtemelen.
Bence bu şekilde yolunmaktansa en azından çaba göstermek birşeyler yapmak çok zor değil diye düşünüyorum. Yapacağimiz tek şey Ticaret il müdürlüğünü aramak en fazlası da Ticaret il müdürlüğüne bizzat giderek şikayette bulunmak bu çok zor bir şey değil diye düşünüyorum.

Gripen

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Ekran kartlarında Sadece KDV ve ufak bazı vergiler uygulanıyor diye hatırlıyorum.. Onun haricinde Extra bi' vergi yok.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,029
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ticaret il müdürlüğüne giderek şikayet edersek en azından denetlenmesini sağlayabiliriz.

Yaklaşık 2 katına çıkartacak seviyede değildir diye tahmin ediyorum.
2 katlık bir durum yok dostum. Adam benim giderimi anca bu şekilde karşılıyor diyebilir. 2000 dolardan satsa niye 2000 dolar diyemezsin. O söylediğin uygulama gıda gibi şeylerde kullanılıyor, elektronikte kullanılacağını pek sanmam.

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
2 katlık bir durum yok dostum. Adam benim giderimi anca bu şekilde karşılıyor diyebilir. 2000 dolardan satsa niye 2000 dolar diyemezsin. O söylediğin uygulama gıda gibi şeylerde kullanılıyor, elektronikte kullanılacağını pek sanmam.
Almanya ve Japonya da ki verilen maaşlar Türkiye'ye göre çok çok daha fazla. Yani bu ülkelerin giderleri çok daha fazla. Vergilerde hemen hemen aynı oranda alındığı da ortadayken. Ve bu ülkelerde bu ürün örneğin 600 dolara satiliyorken bizde 1000 dolara satiliyorsa bu giderimi karşılamak değil milleti enayi yerine koyup kazıklamak olur. Diğer ülkelerde bu durum bu şekilde her ülkede ayni işleyiş sürüyoken bu kadar fahiş fiyata satmaya hakkının olduğunu sanmiyorum. Hiç kimse şikayet edilmediği içinde bu devran böyle gidiyor diye düşünüyorum. Toplu şikayet edilirse düzelme ihtimali var. Şikayet etmek telefonda 5-10 dakika alacak. Denemekten zarar geleceğini düşünmüyorum.
Edit: Ek olarak bfa-bildirimi uygulamasında şikayet alanında elektrik-elektronik alanı da mevcut.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,029
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Almanya ve Japonya da ki verilen maaşlar Türkiye'ye göre çok çok daha fazla. Yani bu ülkelerin giderleri çok daha fazla. Vergilerde hemen hemen aynı oranda alındığı da ortadayken. Ve bu ülkelerde bu ürün örneğin 600 dolara satiliyorken bizde 1000 dolara satiliyorsa bu giderimi karşılamak değil milleti enayi yerine koyup kazıklamak olur. Diğer ülkelerde bu durum bu şekilde her ülkede ayni işleyiş sürüyoken bu kadar fahiş fiyata satmaya hakkının olduğunu sanmiyorum. Hiç kimse şikayet edilmediği içinde bu devran böyle gidiyor diye düşünüyorum. Toplu şikayet edilirse düzelme ihtimali var. Şikayet etmek telefonda 5-10 dakika alacak. Denemekten zarar geleceğini düşünmüyorum.
Edit: Ek olarak bfa-bildirimi uygulamasında şikayet alanında elektrik-elektronik alanı da mevcut.
O hesapta doğru değil. Şu an dünyada MSRP fiyatı üzerinden hiçbir ekran kartı satılmıyor. Senin Japonya'da gördüğün 10-20 tane kart anca, zaten anında bitiyor çoğunlukla oradan anlarsın. Bizde satan biri onu 800 dolara alıyorsa Japonya'da 650-700 dolara toptan alabiliyor. Dolar kuru 8 ile çarpılınca masraflar da ona göre katlanıyor. Bizim ihracatımız yok ama onların var.

EKRHN

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,541
İsim
Efe Karahan
Konu başlığında dediğim gibi. Bu ekran kartlarının fahiş fiyatları için illerimizde bulunan Ticaret İl Müdürlüklerine gidip şikayette bulunalim veya arayarak durumu bildirelim.

En basit örnek olarak şunu söyleyim ; Amazon.jp ve Amazon.de de satılan fiyatlarla ülkemizde bulunan fiyatlar hakkında örnek bir fotoğraf attım.
Sizler için fiyatları söyleyim ;
msi 3060 gaming x fiyatı : Amazon.jp de 75 bin japon yeni bu da yaklaşık 680 dolar. Bu türkiye de ise min 9600 TL en düşük satiş fiyati 1100 dolar. neredeyse 2 katı.
msi 3060 ti gaming x fiyatı : Amazon.jp de 82.800 japon yeni yani 751 dolar , Amazon.de de 1000 euro yani 1176 dolar. Bu durum Türkiye de ise min 14500 TL yani 1670 dolar.

Şimdi soruyorum bu ülkelerde gümrük vergisiyle ekran kartını ülkelerine sokuyor ve satarken de vergilerini ekleyip satıyorlar. Üstelik bu ülkelerde kargo işleri çalişan maaşları gibi ücretler bize göre daha fazla maaş aldıklarından dolayı daha fazla maaliyetleri oluşuyor. Durum buyken nasıl oluyor da bizim ülkemizde bu kadar çok fahiş fiyatla satılıyor anlamış değilim. Gerçekten tecrübeli kişiler şu şu şu sebepten dolayı bizde bu ülkelere göre daha pahalı satılıyor derse eyvallah derim. Ama bunun bir açıklaması yoksa Ticaret il Müdürlüklerine giderek bu durumu bildirip şikayette bulunalım.
Çünkü yurt dışından ekstra gümrük vergisi verip yani 2. gümrük vergi fiyatını eklememize rağmen ürünü bu şekilde almak Türkiye den almaktan daha ucuza geldiği bir olaya şahitlik ediyoruz, bunu biz yapabiliyorsak şirketlerin bunu çok daha ucuz maaliyetlerle alabilceğini unutmayalım.

Eğer bu konuda gerçekten haklıysam yani mantıklı bir açıklaması yoksa bu durum büyük bir suç, herkesin elinden geldiğince destekleyip çok kişiye iletip bunu ticaret il müdürlüğüne bildirerek fiyatların inmesini sağlayabiliriz.

Edit: HFA-Bildirimi uygulamasını boşu boşuna yaptıklarını sanmıyorum. Çok kişi şikayette bulunursa dikkate alınacağından eminim.
Hocam satıcı istediği gibi fiyat koyabilir seni zorlayan yok 1050 ti ye 1milyon TL de diyebilir alıp almamak sana kalmış burada kimseyi şikayet edemezsin adam istediği fiyatı koyar beğenmiyorsan alma bu kadar basit.

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
O hesapta doğru değil. Şu an dünyada MSRP fiyatı üzerinden hiçbir ekran kartı satılmıyor. Senin Japonya'da gördüğün 10-20 tane kart anca, zaten anında bitiyor çoğunlukla oradan anlarsın. Bizde satan biri onu 800 dolara alıyorsa Japonya'da 650-700 dolara toptan alabiliyor. Dolar kuru 8 ile çarpılınca masraflar da ona göre katlanıyor. Bizim ihracatımız yok ama onların var.
Sorun şu ki tekli fiyattan aliştan bahsediyoruz bu konuda. Msi 3060 gaming x modelini amazon.jp de yaklaşik 2 haftadir kontrol ediyorum ve hala stok mevcut olarak gözüküyor, stoğun bittiğini hiç görmedim. Üstelik bunu tekli bir şekilde sistemsiz olarak alabiliyorsun. 75 bin japon yeni fiyatı da hiç değişmedi.

Ek olarak şunu da söyleyim. dolar kuruyla alakalı bir durum değil benim söylediğim. Direkt olarak dolar fiyatını veriyorum zaten. Doların buna bir etkisi yok. Onlar 600 dolara aliyor biz 1000 dolara alıyoruz sorun burada. İlla ki dolar kuru kafanı karıştırıyorsa 600*8,6 = 5100 TL , 1000*8,6 = 8600 TL Onlar 5100 TL aliyor biz 8600 TL ye alıyoruz.

Hocam satıcı istediği gibi fiyat koyabilir seni zorlayan yok 1050 ti ye 1milyon TL de diyebilir alıp almamak sana kalmış burada kimseyi şikayet edemezsin adam istediği fiyatı koyar beğenmiyorsan alma bu kadar basit.
Bence bunun bir cezası vardır. Aksi taktirde ayni ürünü satan tüm firmalar anlaşma yapar fiyati 5 katına çıkartır. kimsede bir şey diyemez muhabbeti olur bu bence doğru bir düşünce yapısı değil.

Yahtemil

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Yahtemil
Konunun güncel kalması herkes için daha güzel olur diye düşünüyorum.

Top Bottom