Neler Yeni

Ekran Kartı Isı ve Fan Problemi ( Sapphire Pulse RX 570 4GB)

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Kadir
Öncelikle iyi forumlar, 7 aydır kullanmadığım Sapphire Pulse RX 570 4GB ekran kartımı geçtiğimiz günlerde bilgisayarıma taktım ve önceki haline göre ciddi bir ısı sorunuyla karşılaştım. Oyuna girer girmez ısı 83-84 derecelere çıkıyor ve fanlar yüzde 50'yle başlayıp yavaş yavaş yüzde 90'lara kadar çıkıyor, bu süreçte sıcaklık sürekli 83-84 derece. Ayrıca fanlar oyun sırasında çok yüksek hızlarda çalışırken oyunu kapattığımda sıcaklık anında 40 derecelere düşmesine rağman fanlar bilgisayarı kapatana kadar veya manuel fan ayarı yapana kadar yavaşlamıyor. Önceden fanların yüzde 60'ta çalıştığını bile hiç hatırlamıyorum. Uzun süre kullanılmadığı için termal macunun kurumuş olabileceğini düşünerek bilgisayarcıya götürüp termal macunu değiştirttim ancak eve gelip test ettiğimde bi fark olmadığını hatta fan hızının daha çabuk arttığını gördüm. Daha sonra kartı kendim söktüğümde macunun çok fazla sürüldüğünü gördüm, çipin etrafına bile komple taşmıştı. Hemen macunu temizleyip elimdeki ucuz bi termal macunu olması gerektiği kadar sürüp kartımı tekrar taktım, değişim çok az oldu. Şimdi Artic mx-4 isimli termal macundan sipariş ettim, bir de onu deneyeceğim. Sizce sorun tamamen termal macun kaynaklı olabilir mi veya başka bir problem mi var?
Bir de, bu kartı kullanmadığım süreçte kardeşimin RX 570 Nitro+ kartını kullanıyordum, onu sattığımız için tekrar bunu taktım. Driver'ı silip tekrar yükledim ama yine de acaba onu söküp bunu taktığımda yazılımsal bir problem mi oldu diye de aklıma geliyor, bu mümkün mü?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Top Bottom