Neler Yeni

Ekran kartı temizliğinden sonra fanlarımda sorun oluştu.

Canon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Can
Tüm kasayı temizlemeye karar verdim. İşlemci fanı, kasa fanlar, ekran kartı soğutma bloğu, bunların hepsini iyice yıkadım ve iyice de kuruladım (odam sıcak, neminin tamamen gittiğinden emin oldum). PC'ye hepsini özenle taktım ve çalıştırdım. PC ilk açıldığında ekran kartım zaten genelde max fan hızında çalışır, garipsemedim fakat masaüstüne geldiğimde anladım bir problem olduğunu. AMD driver'ına girip kontrol ettiğimde max RPM'de çalışan fanlarım 0 RPM olarak gözüküyor ve herhangi bir ayara da cevap vermiyordu. Ekran kartını tekrar söktüm, kurcaladıktan sonra tekrar anakarta bağladım. Bu sefer fanlar komple gitmişti, hiç biri çalışmıyordu. Kurcalama işlemini bir daha tekrarladım, şu an tek fanla çalışıyor ve garip olan ise fan ayarlarını entegre edebiliyorum, hala 0 RPM gözükmesine rağmen fan ayarlarını tam istediğim gibi kontrol edebiliyorum.

Ekran kartım: Sapphire nitro+ RX 580 4GB

_Zaur_

80+ Silver
Bu Kullanıcının Doğum Günü!
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,437
İsim
Zaur
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Hacı şakir şampuanı kullanmadıysan ondandır.

Arkadaşım şaka mısın nesin sistemi iyice yıkadım nedir? Yok bide saunaya götür

Yunus

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,520
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Kripto Paralar, İşlemci overclock(az), Monitör
Kanka kısa devre yaptırmışsındır muhtemelen bi elektronikçiye veya bilgisayarcıya götür bence

Dahası  
Reaksiyon skoru
55
İsim
Deniz Eren Poyraz
Instagram
erennpyrz
dostum yıkamak yaptığın en büyük hata hava kompresörleri ile temizlesen yeterli detaylı bakım için teknik servise gidersin zaten. geçmiş olsun bilgisayarcıya götürmelisin.

Canon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Can
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaşlar sadece soğutma bloğunu yıkadım. Kablo bile yok o blokta. Lütfen doğru okuyun. Yorum yapmak için yorum yapmayın. Karta su değmedi, kartın soğutma bloğu çok tozluydu ve mendille temizlenemeyecek kadar yapışmıştı. Sene 2010 değil ve bende o kadar cahil değilim. Seviliyorsunuz...

Yunus

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,520
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Arkadaşlar sadece soğutma bloğunu yıkadım. Kablo bile yok o blokta. Lütfen doğru okuyun. Yorum yapmak için yorum yapmayın. Karta su değmedi, kartın soğutma bloğu çok tozluydu ve mendille temizlenemeyecek kadar yapışmıştı. Sene 2010 değil ve bende o kadar cahil değilim. Seviliyorsunuz...
Fanları yıkadın mı
Pinlerin fotoğrafını at bi de ekran kartının

Canon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Can
Fanları yıkadın mı
Pinlerin fotoğrafını at bi de ekran kartının
Fanlara da su değmedi. Bende en başta pinlerinde sorun olmuştur diye orayı kurcalamıştım, büyük ihtimalle zaten orası sorunlu. Sorunlu diyorum ama keyfi olarak çalışması garibime gidiyor. Sorun RAM oksitlenmesi gibi basit bir şeydir ve bir babayiğit çıkıp beni aydınlatabilir diye bekliyorum.

Yunus

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,520
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Fanlara da su değmedi. Bende en başta pinlerinde sorun olmuştur diye orayı kurcalamıştım, büyük ihtimalle zaten orası sorunlu. Sorunlu diyorum ama keyfi olarak çalışması garibime gidiyor. Sorun RAM oksitlenmesi gibi basit bir şeydir ve bir babayiğit çıkıp beni aydınlatabilir diye bekliyorum.
Görmeden bişi diyemem flashla fan pinlerini ekran kartı pinlerini çek at bakalım

Canon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Can
Görmeden bişi diyemem flashla fan pinlerini ekran kartı pinlerini çek at bakalım
2 adet pin girişi var. 1'i nitro+ RGB'si o problemsiz çalışıyor. 2. girişin bi fotosunu atayım hemen.

Dahası  
Reaksiyon skoru
88
İsim
Cahit Emin
Tüm kasayı temizlemeye karar verdim. İşlemci fanı, kasa fanlar, ekran kartı soğutma bloğu, bunların hepsini iyice yıkadım ve iyice de kuruladım (odam sıcak, neminin tamamen gittiğinden emin oldum). PC'ye hepsini özenle taktım ve çalıştırdım. PC ilk açıldığında ekran kartım zaten genelde max fan hızında çalışır, garipsemedim fakat masaüstüne geldiğimde anladım bir problem olduğunu. AMD driver'ına girip kontrol ettiğimde max RPM'de çalışan fanlarım 0 RPM olarak gözüküyor ve herhangi bir ayara da cevap vermiyordu. Ekran kartını tekrar söktüm, kurcaladıktan sonra tekrar anakarta bağladım. Bu sefer fanlar komple gitmişti, hiç biri çalışmıyordu. Kurcalama işlemini bir daha tekrarladım, şu an tek fanla çalışıyor ve garip olan ise fan ayarlarını entegre edebiliyorum, hala 0 RPM gözükmesine rağmen fan ayarlarını tam istediğim gibi kontrol edebiliyorum.

Ekran kartım: Sapphire nitro+ RX 580 4GB
Niye masaj yaptırmadın? Alınmıştır

Canon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Can
Buyrun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Niye masaj yaptırmadın? Alınmıştır
Forum çocuk dolmuş😬

Ekran kartımı zaten değiştirecektim. Yıllardır bende olduğu için aramızda bir bağ var, şu an hiç yoktan ayakta duruyor paşam. Sorun bozulmuş olması değil yani.

Alıntılamayı unutmuşum. Belki benim aklıma gelmemiş olan en saçma bir fikrin bile benim için önemli.

Ekler

• IMG_20240604_235629.jpg
    IMG_20240604_235629.jpg
    2.3 MB · Hit: 12
  • IMG_20240604_235828.jpg
    IMG_20240604_235828.jpg
    745 KB · Hit: 11

Yunus

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,520
İsim
Yunus
İlgilendiği Kategoriler
Buyrun

Forum çocuk dolmuş😬

Ekran kartımı zaten değiştirecektim. Yıllardır bende olduğu için aramızda bir bağ var, şu an hiç yoktan ayakta duruyor paşam. Sorun bozulmuş olması değil yani.

Alıntılamayı unutmuşum. Belki benim aklıma gelmemiş olan en saçma bir fikrin bile benim için önemli.
Kanka plastik kısımları değil kablonun içini ve taktığın soketi çek oralarda bişi olduysa olmuştur bi de kablo ile uç bağlantısı

Canon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Can
Kanka plastik kısımları değil kablonun içini ve taktığın soketi çek oralarda bişi olduysa olmuştur bi de kablo ile uç bağlantısı
Evet haklısın. Başka bir forumda oksitlenmiş olabileceğini söyleyen bir arkadaş oldu, baya mantıklı geldi. Yarın silgi alıp iyice bi silmeyi deneyeceğim. Zaten attığım fotonun birisi RGB kablosu, eksik fotolar. Şu an için konu kilit diyebilirim. İşlemlerden sonra tekrar konu açarım.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,020
Üyeler
146,610
Son üye
Mncs35
Top Bottom