Neler Yeni

Ekran kartında GB değerinin önemi nedir ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Ferhat Büyüktuna
Başlıktada gördüğünüz gibi, ekran kartlarında gb değerinin önemi nedir? Ne işe yarar? Ekran kartında nelere dikkat etmeliyiz?

Dahası  
Reaksiyon skoru
188
İsim
Yunus Emre Sağır
4gb aşağısı olmadıktan sonra farketmez gb değeri

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Başlıktada gördüğünüz gibi, ekran kartlarında gb değerinin önemi nedir? Ne işe yarar? Ekran kartında nelere dikkat etmeliyiz?
Oyunlarda ayarları yükselttiğiniz zaman vramden yer mesela gta v de doku ayarı normal ve en yüksekte iken arada neredeyse 1.5 GB fark oluyor. Diğer ayarları da açınca yükseldikçe yükseliyor. Yeni bir kart alacaksanız minimum 6 GB olmasını öneririm.

J4rvisM

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,133
İsim
Jarvis-M
en az 6 vram öneriyorum

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Çözünürlük arttıkça Vram kullanımı da genelde oyunlarda artıyor.
Vram en çok yüksek doku paketi ile uğraşanlar için önemli. İş istasyonunda 3D gibi tasarımlar yapılacağı zaman. Vram tabi ki şart. Ama çok olması performansı arttırmaz.
Oyunun doku paketi çok fazla ise düşük vram'e sahip olanlar sorun çıkarır. Mesela bazı dokular zamanında yüklenemez.
Konu sahibi ne olduğu sormuş millet 6gb öneririm, 4gb'dan aşağa alma ne demek?
Sadece Vram'e göre ekran kartı tercih edilmez. @ventioNN'ın bahsettiği gibi işlem gücü'de önemlidir.

ventioNN

80+ Platinum
VRAM'in önemi yeni sistemlerle birlikte epey arttı üstteki arkadaş açıklamış ek olarak VRAM'den daha önemli bir şey var o da GPU.
Örneğin 1650S 4GB ve RX580 4GB arasında kararsız kaldıysanız 1650S'i seçin çünkü yeni mimariye sahip ve ek olarak düşük güç tüketimi.

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
Oyunlardaki kaliteyi arttırdıkça VRAM kullanımı artar. VRAM önemlidir. Ama ondan önce çekirdek hızı, bellek hızı önemlidir. Ekstradan GPU mimarisi, nm, kartın soğutması vs. de önemlidir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Ferhat Büyüktuna
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çözünürlük arttıkça Vram kullanımı da genelde oyunlarda artıyor.
Vram en çok yüksek doku paketi ile uğraşanlar için önemli. İş istasyonunda 3D gibi tasarımlar yapılacağı zaman. Vram tabi ki şart. Ama çok olması performansı arttırmaz.
Oyunun doku paketi çok fazla ise düşük vram'e sahip olanlar sorun çıkarır. Mesela bazı dokular zamanında yüklenemez.
Konu sahibi ne olduğu sormuş millet 6gb öneririm, 4gb'dan aşağa alma ne demek?
Ben bazen oyun oynayıp bazen after effects ile video editleri ve tasarımları yapacağım. Msi GTX 1660 6 gb ekran kartı işimi görür mü?

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Ben bazen oyun oynayıp bazen after effects ile video editleri ve tasarımları yapacağım. MSI GTX 1660 6 gb ekran kartı işimi görür mü?
Maddi durumunuz yetiyorsa Super almanızı öneriyorum.
Nvidia'nın kendi testleri inceleyin lütfen.

Top Bottom