Neler Yeni

Elektrik Kesintisi Donanıma Zarar Verir mi?

larenno

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
63
İsim
Mehmet Tan
Masaüstü bilgisayar kullanıyorum ve bilgisayarın güç kablosunun bağlı olduğu priz esasen 3'lü priz. Yani aslında prizden aktarılan bir kabloya bağlı. Kesintiler için ekstra bir risk oluşturur mu bilmiyorum. Üçlü prizde akım koruma özelliği olup olmadığına da hakim değilim sadece kırmızı bir tuş ile kapatıp açma özelliği var.
Bu aralar gündüz ve gece elektrik kesintileri olmaya başladı ve bunlar bilgisayar açık olduğu ana denk geldi. bazen peş peşe bazen aralıklı olarak tekrar geri geliyor ama bu ani kesilmelerde haliyle kasa kapanıyor bu durum donanıma zarar verir mi?

jımalya

80+ Bronze
bagzen elektirik gittikten sonra geri elektrik verirken yuksel voltajda sanayi elektrigi verildigi oluyor hemen duzeltiyorlar ama o sirada acik olursa yanabilir elektrik gidince salteri kapatin yatmadan da fisi cekin sikinti olmaz

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,749
İsim
Murat Orhan
Masaüstü bilgisayar kullanıyorum ve bilgisayarın güç kablosunun bağlı olduğu priz esasen 3'lü priz. Yani aslında prizden aktarılan bir kabloya bağlı. Kesintiler için ekstra bir risk oluşturur mu bilmiyorum. Üçlü prizde akım koruma özelliği olup olmadığına da hakim değilim sadece kırmızı bir tuş ile kapatıp açma özelliği var.
Bu aralar gündüz ve gece elektrik kesintileri olmaya başladı ve bunlar bilgisayar açık olduğu ana denk geldi. bazen peş peşe bazen aralıklı olarak tekrar geri geliyor ama bu ani kesilmelerde haliyle kasa kapanıyor bu durum donanıma zarar verir mi?
PSUN teneke değilse vermez.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,749
İsim
Murat Orhan

imribiy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
691
İsim
Emre
İlgilendiği Kategoriler
Hardware, operating systems, overclocking, mountaineering, simracing, motorsports
Steam
imribiy
Twitter
imribiy
Discord
dsc.gg/xos, imribiy#0001
Çok sık elektrik kesintisi olan bir bölgede yaşıyorsan ben yine de bir UPS kullanmanı tavsiye ederim. Donanımına zarar gelmese de o sırada PCyi kullanıyorsan data kaybı yaşaman içten bile değil.

TahinPekmez

80+ Silver
Bir tane tunçmatik akim önleyici uzun metre bir 5 li priz al. Pc yi ondan besle, ek yapma.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
988,054
Üyeler
156,270
Son üye
Beko52
Top Bottom