Neler Yeni

Elektriksiz bir eve Güneş Enerjili Solar Tavsiyesi?

Yasin / EsquaReD

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,015
İsim
Yasin
Bütçe
2500
Arkadaşlar dağın başında olan bir eve geceleri ortamı aydınlatmak için ve mini bir buz dolabını çalıştırmak için gerekli 1.500-2500TL bandında güneş enerjili solar sistem lazım.

Kullananlar varsa sağlam bir garantili satış linki atabilirlerse çok sevinirim tavsiye de edebilirsiniz gördüğünüz uygun satış linklerini.

En İyi Cevap
Yani günlük 5-6 saat çalıştırsa yeter diye düşünüyorum o da yazın içerisine soğuk bir şeyler koymak için. Kışın zaten çalıştırmam. Ayrıca max 5 6 adet oda lambası çalıştırırım.

Bunu buldum aslında baya güçlü gibi sizce nasıl?
75 W çeken mini buzdolabın olsun. 220V ile çalışan.
60 AH'da bataryan var.
6 saat çalışmasını istiyorsun.

İlkin buzdolabı için hesaplayalım;
75 x 6 = 450 Wh.
%80 verim ile çalışsa;
450 / 0.85 = 530 Wh.

Batarya 12V o zaman;
530 / 12 = 44.2 AH lazım. Batarya zaten 60AH'dı. Bunun üzerine 4-5 tane 7W lamba eklesek verime etki eden diğer olumsuz koşulları sayarsak geceyi çıkartmaz.

Aslında güneş...

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,029
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Hiç elektrik olmayan bir eve saydiklarini calistirmak icin o butcede komple bir gunes paneli sisteminin olacagini pek sanmiyorum.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Arkadaşlar dağın başında olan bir eve geceleri ortamı aydınlatmak için ve mini bir buz dolabını çalıştırmak için gerekli 1.500-2500TL bandında güneş enerjili solar sistem lazım.

Kullananlar varsa sağlam bir garantili satış linki atabilirlerse çok sevinirim tavsiye de edebilirsiniz gördüğünüz uygun satış linklerini.
Elektrik altyapısı yoksa güneş paneli sistemi kurman baya pahalıya patlar ayrıca mini buzdolabı yıllık kaç kWh tüketiyor?
2500 TL'nin yetmesinin imkanı yok.

Yasin / EsquaReD

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,015
İsim
Yasin
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Elektrik altyapısı yoksa güneş paneli sistemi kurman baya pahalıya patlar ayrıca mini buzdolabı yıllık kaç kWh tüketiyor?
2500 TL'nin yetmesinin imkanı yok.
Yani günlük 5-6 saat çalıştırsa yeter diye düşünüyorum o da yazın içerisine soğuk bir şeyler koymak için. Kışın zaten çalıştırmam. Ayrıca max 5 6 adet oda lambası çalıştırırım.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
66,029
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları

4000 TL olanı bile televizyon için, buzdolabını sen düşün :)

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45

75 W çeken mini buzdolabın olsun. 220V ile çalışan.
60 AH'da bataryan var.
6 saat çalışmasını istiyorsun.

İlkin buzdolabı için hesaplayalım;
75 x 6 = 450 Wh.
%80 verim ile çalışsa;
450 / 0.85 = 530 Wh.

Batarya 12V o zaman;
530 / 12 = 44.2 AH lazım. Batarya zaten 60AH'dı. Bunun üzerine 4-5 tane 7W lamba eklesek verime etki eden diğer olumsuz koşulları sayarsak geceyi çıkartmaz.

Aslında güneş enerjisi kullanarak eve enerji verenler daha farklı bir mantıkta çalışır. Güneş enerjisinden ürettiğin elektriği elektrik dağıtım şirketine satarsın onlarda senin elektrik faturandan düşürürler veya sattığında direkt parasını verir.

Son düzenleme:
En İyi Cevap

Kartal34

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,633
İsim
Yok

Aydınlatma, Günde 1 saat falan TV izleme, telefon şarj etme gibi işleri görür. Fazlasını beklememek lazım.

Top Bottom