Neler Yeni

En sevdiğiniz Felsefii düşünce formu nedir?

amdsaolsun

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,910
İsim
Efe GÖKKURT
İlgilendiği Kategoriler
BIOS, yazılım ve kapanma sorunları
Instagram
gokkurtefe
Arkadaşlar Felsefe' den projem var en sevdiğiniz bir felsefi düşünce biçimini söyleyip altına küçük bir tanim yaparsanız çok iyi olur. Mesela benim en çok sevdiğim nihilizim ayrıca bunları tartışalım diye de açtım.
(Düzenleme; şu aralar gerçeğin yani Allah' ın olması gerektiğini düşünüyorum çünkü hayat o kadar anlamsız olamaz he birde sanki Allah' ı sadice düşünerek de bulamam çünkü akıl eksiktir. Çünkü bilgi akıla duyu organları ile alınır, duyu organları noksan ise onlarında aldıkları bilgilerde yanlıştır örnek vermek gerekirse "bir bilgisayar düşünün ve bilgisayara veri girişini sağlayan şeyler(klavye, mouse vs.) bozuk ise bilgisayar a giren bilgiler sonucunda aldığımız (yani çıkan) bilgiler de yanlış olacaktır. Bu konuyu cebe atalım, şimdi noksan organlar ve gerçek olmayan bilgiler varsa o halde bunun tersi olan noksan olmayan ve gerçek bilgi de vardır. Bunu da cebe atalım ve cebimizdeki bilgilerin her ikisini de çıkarıp üst üste koyalım ve bir de böyle okuyalım, bu sefer de eğer gerçek varsa ve gerçek 5 duyu organı ile bulunamıyorsa gerçeği bulmak için gereken şey başka bir şeydir ki ben buna inanmak demeyi tercih ederim.

O organı* henüz** bulamasam da saçma gelebilir ama belki de sadice inanmaktır ama bunu açıklayacak inanca sahip değilim yada bilgiye buna ne dersek diyebiliriz ancak bildiğim tek şey var o da bilgimin sınırlı olması.

* Organ olmak zorunlu değil bu her şey olabilir ancak gerçeğe yakın bir şey olmalıdır çünkü gerçekten uzaklaşan şey onu bulmakta yardımcı olmaz, tam tersine ondan uzaklaştırır
** Umarım bulurum

Son düzenleme:

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,643
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Arkadaşlar Felsefe' den projem var en sevdiğiniz bir felsefi düşünce biçimini söyleyip altına küçük bir tanim yaparsanız çok iyi olur. Mesela benim en çok sevdiğim nihilizim ayrıca bunları tartışalım diye de açtım.
Ateizm en sevdiğim ve benimsediğim felsefi akımdır. Onun dışında
Septisizm ve materyalizm de ilgilendiğim felsefi akımlardan. Aslında birbirini destekleyen nitelikte akımlar.

amdsaolsun

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,910
İsim
Efe GÖKKURT
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
gokkurtefe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yakarsa dünyayı garipler yakar.
Anlatılmak istenilen şey nedir ve niçin bunu en fazla seviyorsunuz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ateizm en sevdiğim ve benimsediğim felsefi akımdır. Onun dışında
Septisizm ve materyalizm de ilgilendiğim felsefi akımlardan. Aslında birbirini destekleyen nitelikte akımlar.
Peki niye (Bir amacı yoksa bile bir amacı vardır mantığıyla cevaplarsanız daha iyi olabilir yani ben öyle yapıyorum zorunda değilsiniz).

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
İslami felsefe.
İmam Gazali der ki:

Evrende art arda olan şeylere sebep-sonuç bağlamında yaklaşmanın ilim ve mantık açısından ispatı olamaz.
Pamuğun ateş yanında yanması, suyun susuzluğu gidermesi ve yemek ile doymanın sebep-sonuç ilişkisi bağlamına zorunlu tutulamayacağı tutulmasının da ispatının olamayacağıdır. Bunları sebep-sonuç ilişkisine bağlamamızın nedeni art arda olduğudur. Ama bunun tek nedeni Allah'ın onları aynı zaman ve mekanda icra edecek şekilde takdir etmiştir.

İki ev var.
Birinci evin önüne bir taksi geliyor. Taksinin gelmesinden 5 dakika sonra bir adam evden çıkıyor ve taksiye binip gidiyor.
Bir süre sonra ikinci evin önüne de bir taksi geliyor. 5 dakika sonra ikinci evden bir adam çıkıyor ve taksiye binip gidiyor.
Soru:
Adamların evden çıkmasındaki sebep taksilerin kapının önüne gelmesi mi adamların bir işi/amacı/nedeni olduğu için taksi çağırmaları mı?

Nasıl ama?

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,643
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Anlatılmak istenilen şey nedir ve niçin bunu en fazla seviyorsunuz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki niye (Bir amacı yoksa bile bir amacı vardır mantığıyla cevaplarsanız daha iyi olabilir yani ben öyle yapıyorum zorunda değilsiniz).
Ateizme karşısında olan düşünce (teizm) yanlış geldiğinden. Düşünce yapısı olarak kendime uygun göremedim. Bunun sebepleri arasında insanın bir tanrıya ihtiyaç duyma zorunluluğunun olması mantığı. Ya da öyle metafiziksel varlıkların olabileceği mantığı.

Septisizm ise her olayı, düşünceyi direkt olarak onaylamadan önce kuşkuyla yaklaşma ve analiz etme süreci. Bence her insanın benimsemesi gereken gerekli bir düşünce yapısı.

Materyalizm ise daha çok bilime verdiğim önemle alakalı. Yani deney ve gözlem ile kanıtlamayan metafiziksel varlıkların olamayacağı düşüncesi.

amdsaolsun

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,910
İsim
Efe GÖKKURT
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
gokkurtefe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İslami felsefe.
İmam Gazali der ki:

Evrende art arda olan şeylere sebep-sonuç bağlamında yaklaşmanın ilim ve mantık açısından ispatı olamaz.
Pamuğun ateş yanında yanması, suyun susuzluğu gidermesi ve yemek ile doymanın sebep-sonuç ilişkisi bağlamına zorunlu tutulamayacağı tutulmasının da ispatının olamayacağıdır. Bunları sebep-sonuç ilişkisine bağlamamızın nedeni art arda olduğudur. Ama bunun tek nedeni Allah'ın onları aynı zaman ve mekanda icra edecek şekilde takdir etmiştir.

İki ev var.
Birinci evin önüne bir taksi geliyor. Taksinin gelmesinden 5 dakika sonra bir adam evden çıkıyor ve taksiye binip gidiyor.
Bir süre sonra ikinci evin önüne de bir taksi geliyor. 5 dakika sonra ikinci evden bir adam çıkıyor ve taksiye binip gidiyor.
Soru:
Adamların evden çıkmasındaki sebep taksilerin kapının önüne gelmesi mi adamların bir işi/amacı/nedeni olduğu için taksi çağırmaları mı?

Nasıl ama?
Mantîklı geldi

Psyduck

80+ Platinum
En İyi Cevap
16
Düşünmemek.

amdsaolsun

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,910
İsim
Efe GÖKKURT
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
gokkurtefe

v3ys

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
89
İsim
veysel arslan
Ateizme karşısında olan düşünce (teizm) yanlış geldiğinden. Düşünce yapısı olarak kendime uygun göremedim. Bunun sebepleri arasında insanın bir tanrıya ihtiyaç duyma zorunluluğunun olması mantığı. Ya da öyle metafiziksel varlıkların olabileceği mantığı.

Septisizm ise her olayı, düşünceyi direkt olarak onaylamadan önce kuşkuyla yaklaşma ve analiz etme süreci. Bence her insanın benimsemesi gereken gerekli bir düşünce yapısı.

Materyalizm ise daha çok bilime verdiğim önemle alakalı. Yani deney ve gözlem ile kanıtlamayan metafiziksel varlıkların olamayacağı düşüncesi.
Kaç yaşındasın kraliçe?
Sende bi okumuşluk sezdim..

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,769
Üyeler
138,406
Son üye
tahakuzgun
Top Bottom