Neler Yeni

Enver paşa'yı seviyor musun?

MAuY

80+
Enver paşa'yı seviyor musun?

ENPER_PASHA_WARMINISTER.jpg

Cevdet Sunay

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,683
İsim
Hakan
Valla aslında İttihat ve Terakki Cemiyetinde önemli işleri var, almaya ile ittifak olmakda rol oynadı ki çoğunlkuk bundan sevmiyor.
Yani seviyorum aslında tek Büyük Savaş da ikileme düşürüyor.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1

AlpacinoTR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
241
İsim
Celal Güzel
Ben severim iyisiyle kötüsüyle. 19. yy dan itibaren günümüze kadar onlarca tarafsız kitap okudum. tarih bilgisi olmayanların birçoğu sevmez. onlar sevmese de olur bizim için o HÜRRİYET KAHRAMANI EDİRNE FATİHİ ENVER PAŞA'DIR.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Valla aslında İttihat ve Terakki Cemiyetinde önemli işleri var, almaya ile ittifak olmakda rol oynadı ki çoğunlkuk bundan sevmiyor.
Yani seviyorum aslında tek Büyük Savaş da ikileme düşürüyor.
aslında o yıllarda zaten savaş çıkacağı belliydi. ülkede ordu ve insanlar parasızlıktan yıkılıyordu isyan kapıdaydı. bizim topraklar çoktan paylaşılmıştı. ülkede kapitülasyonlar çok fazlaydı. girmek zorunda kaldık. orduda modernleşmeye gittik silah yardımı aldık. bu modernleşmede Kazım paşa ismet paşa Atatürk gibi nice ülke kurucuları ön plana çıkarıldı. 1. Dünya savaşında kayıtlara göre 300 bin kaçak vardı silahlarla beraber. bu kesimleri söylemek istemiyorum şimdi boş beleş tepki alırım diye. Halil inalçık İlber ortaylı ve Murat bardakçı gibi tarihçileri seyretmenizi öneririm.

Kendisi ne kadar iyi birisi olursa olsun askeri başarısızlıkları devlete mâl oldu bu yüzden nötr bakıyorum.
Osmanlı zaten dağılacaktı bu çok açıktı. sadece son bir şans diye savaşa girdik. Almanlar kaybetti diye bizde kaybetmiş sayıldık. bizi arkamızdan vuran kaçak 300 bin askeride hesaba kat birde öyle düşün.

Son düzenleme:

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
Ben severim iyisiyle kötüsüyle. 19. yy dan itibaren günümüze kadar onlarca tarafsız kitap okudum. tarih bilgisi olmayanların birçoğu sevmez. onlar sevmese de olur bizim için o HÜRRİYET KAHRAMANI EDİRNE FATİHİ ENVER PAŞA'DIR.

aslında o yıllarda zaten savaş çıkacağı belliydi. ülkede ordu ve insanlar parasızlıktan yıkılıyordu isyan kapıdaydı. bizim topraklar çoktan paylaşılmıştı. ülkede kapitülasyonlar çok fazlaydı. girmek zorunda kaldık. orduda modernleşmeye gittik silah yardımı aldık. bu modernleşmede Kazım paşa ismet paşa Atatürk gibi nice ülke kurucuları ön plana çıkarıldı. 1. Dünya savaşında kayıtlara göre 300 bin kaçak vardı silahlarla beraber. bu kesimleri söylemek istemiyorum şimdi boş beleş tepki alırım diye. Halil inalçık İlber ortaylı ve Murat bardakçı gibi tarihçileri seyretmenizi öneririm.

Osmanlı zaten dağılacaktı bu çok açıktı. sadece son bir şans diye savaşa girdik. Almanlar kaybetti diye bizde kaybetmiş sayıldık. bizi arkamızdan vuran kaçak 300 bin askeride hesaba kat birde öyle düşün.
Hata dediğim mesela kafkas cephesinde ruslar geri çekilmişti ama fırsattı kaçırdık hücum'a kalkmayarak çünkü baya çekilmişlerdi sonra ise güçlenip saldırdılar.
Tamami ile suçu yok ama bazı hataları devletin yıkılmasını hızlandırdı savaşa girmesi değil sorunum

AlpacinoTR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
241
İsim
Celal Güzel
Hata dediğim mesela kafkas cephesinde ruslar geri çekilmişti ama fırsattı kaçırdık hücum'a kalkmayarak çünkü baya çekilmişlerdi sonra ise güçlenip saldırdılar.
Tamami ile suçu yok ama bazı hataları devletin yıkılmasını hızlandırdı savaşa girmesi değil sorunum
o mevzu şöyle. hafız hakkı paşanın rütbe alma hırsı yüzünden o dönemde salgın olmasına rağmen askerleri dağın etrafı yerine dağa tırmandırarak saldırma planı yüzünden o kadar şehit verdik. 90 bin şehit büyük uydurmadır . kayıtlarda 33 bindir. 23 bini savaş alanında 10 binide tifüz yüzünden ölmüştür. başkomutan enver paşa olduğu için bu durum ona yazılmıştır. ikmal yollarında ermenilerin ruslar tarafına silahlarla birlikte geçip bize cephe almalarıda kötü etkilemiştir.

DJ. Mic Check

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
HAYIR

dutemo

80+ Gold
En İyi Cevap
3

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Tarihle kafayı bozmuş bir arkadaşım var. Bana şey diyordu.
Enver Paşa'yı sevmeyenler genelde tarih cahili oluyor. Herkes onu hain biliyor ama o yaverinin ihanetine uğradı. Enver Paşa önemli bir kişiydi.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,965
Üyeler
138,453
Son üye
BlackEagle190327
Top Bottom