Neler Yeni

Yardım Eski m.2 ssd yi, yenisiyle değiştirme!

Nckfld

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Arif İsa YAZICI
Instagram
arif.yzc
Steam
Janise
Öncelikle merhabalar, sorumun cevabını hiçbir yerde bulamadığımdan buraya yazmak ve fikir edinmek istedim. Asus b450m Dragon anakartımın tek bir m2 slotu var ve şuan hali hazırda bir m2 ssd kullanıyorum. Yeni bir m2 ssd almak ve onu takmak istiyorum bu tek slotluk yere. Herhangi bir klonlama işlemi istemiyorum fakat aklımda bazı sorular var; Klonlama yapmayacağımdan ötürü eski ssd yi çıkardıktan sonra yenisini takarsam tekrar windows kurmam gerekir mi ve gerekmezse eğer tekrar windows ürün kodu ister mi? Driverları tekrar kurmam gerekir mi yoksa onlar anakarta kayıt oluyor mu? Umarım sorularımı anlaşılır bir dille aktarabilmişimidir. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

BurakReiS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
552
İsim
Burak
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı, işlemci gibi konular. Ayrıca da Valorant.
eski ssd yi çıkardıktan sonra yenisini takarsam tekrar windows kurmam gerekir mi
Gerekir. Çünkü, yeni olduğundan dolayı içi tertemiz gelecektir.
windows ürün kodu ister mi? Driverları tekrar kurmam gerekir mi yoksa onlar anakarta kayıt oluyor mu?
Ürün kodu ister, driver kurman gerekir. Çünkü, yeni ssdye geçtiğinden doalyı içi dediğim gibi tertemiz olacaktır. Driver gibi şeyler de eski ssd de kalıcaktı.

Ayrıca yeni bir m2 yerine yeni bir ssd veya harddisk neden tercih etmiyorsunuz? Ayrıca halihazırda bir harddiskiniz var mı?

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,419
İsim
Hakanbey
Öncelikle kullanmaktan olduğunuz Lisansınız RETAİL key ise anakartınıza gömülüdür. Ve hangi işletim sistemi ve hangi paketi sürümü ile aklınızda tutun. Daha sonra yeni takacağınız m2 ssd ile sıfırdan aklınızda tuttuğunuz işletim sistemi paket ve versiyonu kurulumunu sıfırdan gerçekleştirin. İnternet aktif olduktan sonra Eğer Anakarta gömülü Retail key mevcutsa Otomatik lisans aktif olacaktır. Ancak lisans konusu dert edilecek bir durum değildir. FOrumda bir çok basit çözüm yolları ile aktif etme metodları bulunmakta 30 saniye sürmez. Sıfırdan kurulum olacağı için bütün uygulama program driver v.s baştan kurmanız gerekecektir.

Nckfld

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Arif İsa YAZICI
Instagram
arif.yzc
Steam
Janise
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Gerekir. Çünkü, yeni olduğundan dolayı içi tertemiz gelecektir.

Ürün kodu ister, driver kurman gerekir. Çünkü, yeni ssdye geçtiğinden doalyı içi dediğim gibi tertemiz olacaktır. Driver gibi şeyler de eski ssd de kalıcaktı.

Ayrıca yeni bir m2 yerine yeni bir ssd veya harddisk neden tercih etmiyorsunuz? Ayrıca halihazırda bir harddiskiniz var mı?
Yanıtınız için çok teşekkür ederim. Halihazırda bir harddiskim yok. Sata ssd ler hız bakımından baya kötü durumdalar. M.2 ssd ler kadar hızlı işlem gerçekleştiremiyorlar. Bu yüzden eskisini satıp, yeni almayı düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öncelikle kullanmaktan olduğunuz Lisansınız RETAİL key ise anakartınıza gömülüdür. Ve hangi işletim sistemi ve hangi paketi sürümü ile aklınızda tutun. Daha sonra yeni takacağınız m2 ssd ile sıfırdan aklınızda tuttuğunuz işletim sistemi paket ve versiyonu kurulumunu sıfırdan gerçekleştirin. İnternet aktif olduktan sonra Eğer Anakarta gömülü Retail key mevcutsa Otomatik lisans aktif olacaktır. Ancak lisans konusu dert edilecek bir durum değildir. FOrumda bir çok basit çözüm yolları ile aktif etme metodları bulunmakta 30 saniye sürmez. Sıfırdan kurulum olacağı için bütün uygulama program driver v.s baştan kurmanız gerekecektir.
Yanıtınız için çok teşekkürler ve evet, RETAİL key kullanıyorum. Tavsiyenizi dikkate alacağım.

Top Bottom