Neler Yeni

Evimin Önünden Fiber Geçiyor Fakat Fiberi Vermiyorlar Mevzusu

mertkuskapan

Software Developer
Yönetici
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
462
İsim
Mert Kuşkapan
Instagram
mertkuskapan
Facebook
helpmert
Twitter
mertkuskapan
Herkese Merhaba;

Genellikle aldığım soruların büyük çoğunluğunda "Evimin Önünden Fiber Geçiyor Fakat Fiberi Vermiyorlar" ya da "Yan Binada fiber var bizde yok" gibi ifadeler yer alıyor. Çıtır bilgilerim ile bu konuya soru cevap mantığıyla açıklık getirmek istedim.

• Evimin önünden fiber geçiyor fakat bize fiber vermiyorlar. Neden?
    • Evinizin önünden ana hat geçebilir bu çok doğal durum fakat binanıza hizmet verilmez. Çok özel durumlar için geçen fiberin içindeki bir core (Kıl fiber) ayrılabilir ya da bir pop noktasına dönüştürülebilir. Örneğin oraya büyük bir site yapıldıysa sonlandırma site içinde yapılıp tekrar devam eder ve o bölge pop noktası olur. Birnevi santral.
  • Yan binamda fiber var kendi binama kablo çekebilir miyim?
    • Hayır. Telekom şirketi buna yanaşmaz. Yanaşırsa hayatınızdaki tüm şansınızın %100'ünü kullanmışsınzıdır demektir.
  • Karşı binamda fiber var bizde yok.. Bize de aktarılır mı?
    • Hayır. Telekom şirketi buna yanaşmaz. Yanaşabilmesi için ona çok fazla daire sayısı ve abone vaad etmeniz gerekmektedir. Eğer karşınızda site var sizin binanız 4 katlı bir apartman dairesiyse kesinlikle yanaşmaz. Yanaşırsa hayatınızdaki tüm şansınızın %100'ünü kullanmışsınzıdır demektir.
  • Bina girişine kadar gelen fiber daireme CAT6 ile geliyor. Daireme gelen hattı fiber optik kablo ile değiştirebilir miyim?
    • Evet bunu yapabilirsiniz fakat telekom şirketlerinin çoğu buna karşı çıkıyorlar. Oradaki fiberin kasetten geçirilerek bir kılını size ayırması gerekiyor. Şahsen bu yatırımı yapıp telekomdan ret yanıtı alan takipçilerim var.
  • Sokağın başında fiber var. arkadaşım evinde 100 mbps alıyor ama ben 12 mbps ADSL alıyorum.. Ben fiberi getirebilir miyim?
    • Kazı durumları işi iyice kötüleştirmektedir. Arkadaşınızın eviyle kendi eviniz arasında Radyolink çözümüne gidebilirsiniz.

Direkt kendime özel fiber hat çektirmek istiyorum diyorsanız ME tarifelerine bakmanız gerekiyor. Eve direkt metro ethernet çekmiyorlar bir şirket olmanız ve şirket adresinin eviniz olması gerekiyor. Kazı ve altyapı masraflarını 3 yıl taahhüt vermekle telekominikasyon şirketinin üstüne bırakabiliyorsunuz. Metro ethernet konusunda Süperonline ve Türk telekom oldukça iyidir. Türk telekomdan direkt almak yerine Comnet, Türknet, Gibirnet gibi markalara yönelebilirsiniz. Türk telekom devresi üzerinden kendi networkune bağlayabiliyor sizi.

Türkcell Süperonline Metro Ethernet Fiber Sonalndırması ve OLT GPON'umuzun fotoğrafı. (Çalıştığım Şirketin)
En alttaki Sophos XG-210 Firewall.

1634331681760.png

Son düzenleme:

Captain Pricee

80+ Bronze
Herkese Merhaba;

Genellikle aldığım soruların büyük çoğunluğunda "Evimin Önünden Fiber Geçiyor Fakat Fiberi Vermiyorlar" ya da "Yan Binada fiber var bizde yok" gibi ifadeler yer alıyor. Çıtır bilgilerim ile bu konuya soru cevap mantığıyla açıklık getirmek istedim.

• Evinizin önünden ana hat geçebilir bu çok doğal durum fakat binanıza hizmet verilmez. Çok özel durumlar için geçen fiberin içindeki bir core (Kıl fiber) ayrılabilir ya da bir pop noktasına dönüştürülebilir. Örneğin oraya büyük bir site yapıldıysa sonlandırma site içinde yapılıp tekrar devam eder ve o bölge pop noktası olur. Birnevi santral.
  • Yan binamda fibervar kendi binama kablo çekebilir miyim?
    • Hayır. Telekom şirketi buna yanaşmaz. Yanaşırsa hayatınızdaki tüm şansınızın %100'ünü kullanmışsınzıdır demektir.
    • Hayır. Telekom şirketi buna yanaşmaz. Yanaşabilmesi için ona çok fazla daire sayısı ve abone vaad etmeniz gerekmektedir. Eğer karşınızda site var sizin binanız 4 katlı bir apartman dairesiyse kesinlikle yanaşmaz. Ynaşırsa hayatınızdaki tüm şansınızın %100'ünü kullanmışsınzıdır demektir.
  • Bina girişine kadar gelen fiber daireme CAT6 ile geliyor. Daireme gelen hattı fiber optik ile değiştirebilir miyim?
    • Evet bunu yapabilirsiniz fakat telekom şirketlerinin çoğu buna karşı çıkıyorlar. Oradaki fiberin birisini size ayırması gerekiyor. Şahsen bu yatırımı yapıp telekomdan ret yanıtı alan takipçilerim var.
  • Sokağın başında fiber var. arkadaşım evinde 100 mbps alıyor ama ben adsl 16 mbps alıyorum.. Ben fiberi getirebilir miyim?
    • Kazı durumları işi iyice kötüleştirmektedir. Arkadaşınızın eviyle kendi eviniz arasında Radyolink çözümüne gidebilirsiniz.

Direkt kendime özel fiber hat çektirmek istiyorum diyorsanız ME tarifelerine bakmanız gerekiyor. Eve direkt metro ethernet çekmiyorlar bir şirket olmanız ve şirket adresinin eviniz olması gerekiyor. Kazı ve altyapı masraflarını 3 yıl taahhüt vermekle telekominikasyon şirketinin üstüne bırakabiliyorsunuz. Metro ethernet konusunda Süperonline ve Türk telekom oldukça iyidir. Türk telekomdan direkt almak yerine Comnet, Türknet, Gibirnet gibi markalara yönelebilirsiniz. Türk telekom devresi üzerinden kendi networkune bağlayabiliyor sizi.
Eline sağlık kral şimdi okuma zamanı

Erda Yıldırım

80+ Gold
Herkese Merhaba;

• Yan binamda fibervar kendi binama kablo çekebilir miyim?
    • Hayır. Telekom şirketi buna yanaşmaz. Yanaşabilmesi için ona çok fazla daire sayısı ve abone vaad etmeniz gerekmektedir. Eğer karşınızda site var sizin binanız 4 katlı bir apartman dairesiyse kesinlikle yanaşmaz. Ynaşırsa hayatınızdaki tüm şansınızın %100'ünü kullanmışsınzıdır demektir.
  • Bina girişine kadar gelen fiber daireme CAT6 ile geliyor. Daireme gelen hattı fiber optik ile değiştirebilir miyim?
    • Evet bunu yapabilirsiniz fakat telekom şirketlerinin çoğu buna karşı çıkıyorlar. Oradaki fiberin birisini size ayırması gerekiyor. Şahsen bu yatırımı yapıp telekomdan ret yanıtı alan takipçilerim var.
  • Sokağın başında fiber var. arkadaşım evinde 100 mbps alıyor ama ben adsl 16 mbps alıyorum.. Ben fiberi getirebilir miyim?

peki metro ethernet kaç paraya patlar ?

NakreS14

80+ Platinum
En İyi Cevap
25
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,070
İsim
Serkan
Kısaca Türktelekom size hizmet vermez.

METSHEESH

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,998
İsim
Mert Metshi
Hocam bizim 2 yan apartmanda fiber vardı sonra onunda 2 yanına yeni apartman yapıldı 5 katlı ve oraya bizim 2 yan apartmandan fiber çektiler sizce bizede çekerler mi bizim apartmanda 5 katlı

alpolojix

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,883
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Bu aylardır senle konuştuklarımızın özeti olmuş...
Konuda anlatılan şeylerin aynısını yaşadığını hatırlayınca @Mehmet Yılmaz
Screenshot_1057.png

Şaka bir yana zamanında yapılmış saçma planlamalar yüzünden sokağımda bulunan hem TT hem de Superonline Fiber altyapısından yararlanamıyorum.

Superonline gelse ona bile okeyim.

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
48,800
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
Gigafiber 4km uzaklıkta gelmeyeceğini bile bile bakıyorum her gün. Konuyu okudum artık bakmıyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,829
Üyeler
138,416
Son üye
erolmms
Top Bottom