Neler Yeni

Ez DEBUG ışıkları yanıyor ve sistem açılmıyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
abdullah
Arkadaşlar merhaba son 3 gündür Ez DEBUG sorunundan dolayı bilgisayarımı açamıyorum hiçbir şeye tepki vermiyor
Sistemi yaklaşık 4 ay önce toplamıştım son arızadan önce gene debug ışıkları yanıyordu ama sistemi yeniden başlatınca geç de olsa açılıyordu (ortalama 2 dkyı buluyordu açılması)
Neyse sistemi açıp bakayım dedim birşeyleri yanlış mı yaptım diye. Macunu vs yeniledim kablolara baktım her şey yerinde sorun yok. Kapattım sistemi açtım açılmadı. Gerisi videoda
Video linki:

Sistem parçaları
İşlemci : amd ryzen 7 7700X
Ekran kartı : msi RX 6700 XT mech
Power supply : asus rog 850W 80+gold
Anakart : msi b650 tomahawk
Ram : 2x16 gskill flare X 5600mhz cl38 (expo destekli)

Dahası  
Reaksiyon skoru
126
İsim
Mehmet Emirhan Çetinel
Instagram
mecetinel
Steam
MehmetÇ
Pardon videoyu tam anlamamışım.Benim başıma 5600x işlemcide geldi bu durum.Pc ye bakım yapıldı ve bakımdan sonra bi cpu da kalıyordu bi ram de.Sonra başka işi bilen birine götürdüm.Cpu da bi kaç bacak yamulmuştu ve nasıl olduysa pinlerin arasında termal macun kalmıştı.anakart ve cpu temizlendi yamuk bacaklar düzeltildi sorunum çözüldü.

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
abdullah
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Pardon videoyu tam anlamamışım.Benim başıma 5600x işlemcide geldi bu durum.Pc ye bakım yapıldı ve bakımdan sonra bi cpu da kalıyordu bi ram de.Sonra başka işi bilen birine götürdüm.Cpu da bi kaç bacak yamulmuştu ve nasıl olduysa pinlerin arasında termal macun kalmıştı.anakart ve cpu temizlendi yamuk bacaklar düzeltildi sorunum çözüldü.
bende ilk başta bu şekildedir diye tahmin ettim açtım baktım ilk hali gibi duruyor
pinler yeni nesil amd işlemcilerde anakarta geçti bu arada

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Erdem BELER
Kısa devreden dolayı büyük ihtimalle, sistemde kontrol etmeniz gerek tahmini 3 yer var.
İlk olarak sebebi kullandığınız CPU soğutucu olabilir, arkasındaki plaka kısa devreye sebep olabilir o yüzden baştan cpu soğutucyu sistemden tamamiyle çıkartın ve bilgisayarda bios ekranını görmeye çalışın.
!!Dikkat edin bilgisayarı 2 dakikadan fazla açık bırakmayın çünkü cpu üstünde herhangi bir soğutucu olmadığı için riski bir işlemdir!!
Elinizle cpu'yu kontrol edin fazla ısınmasın.
İkinci olarak termal macun taşmış- cpu bacaklarına gelmiş olabilir, lütfen kontrol edin.

Üçüncü olarak sorun CPU bacaklarının yamulmasından dolayı kaynaklanmış olabilir. Cpu'nun bacaklarını kontrol edin.

Son olarak Sorun PSU kaynaklı olabilir.

Benim aklıma bunlar geldi ama tahminimce bir kısa devreden dolayı sistem açılmıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
abdullah
Kısa devreden dolayı büyük ihtimalle, sistemde kontrol etmeniz gerek tahmini 3 yer var.
İlk olarak sebebi kullandığınız CPU soğutucu olabilir, arkasındaki plaka kısa devreye sebep olabilir o yüzden baştan cpu soğutucyu sistemden tamamiyle çıkartın ve bilgisayarda bios ekranını görmeye çalışın.
!!Dikkat edin bilgisayarı 2 dakikadan fazla açık bırakmayın çünkü cpu üstünde herhangi bir soğutucu olmadığı için riski bir işlemdir!!
İkinci olarak termal macun taşmış- cpu bacaklarına gelmiş olabilir, lütfen kontrol edin.

Üçüncü olarak sorun CPU bacaklarının yamulmasından dolayı kaynaklanmış olabilir. Cpu'nun bacaklarını kontrol edin.

Benim aklıma bunlar geldi ama tahminimce bir kısa devreden dolayı sistem açılmıyor.
macun taşması yada anakartta pin yamulması yok gibi ama tekrar bi bakacam
kısa devre olabilir benimde yeni aklıma geldi ama bu debug sorunu öncesinde de vardı ama bi şekilde açılıyordu sistem
öneri için teşekkürler yarın deneyip işe yarayıp yaramadığını yazarım

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
abdullah

hocam sistemi uzay macunu çekip denedim bugün tekrar işlemcide 2 3 pini kapatacak şekilde macun gelmiş
neyse temizledim tekrar detaylı baktım anakarta ama görünende bir şey yoktu
sistemi kapatıp tekrar güç verince aynı sorun

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Öncelikle geçmiş olsun. İşleci macun taşması ve pinlerde sorun yoksa ekran kartını çıkarın öyle deneyin.

Ramleri tek tek denediniz mi bu arada

Sorun devan ederse bios sıfırlamak için pili çıkarın.

Yine olmazsa bios flashback yapın

Sistemde buzzer olsa ses tonlaması daha net sonuç veriyor uzun kısa bib sesleri daha net sonuç veriyor

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
abdullah
Öncelikle geçmiş olsun. İşleci macun taşması ve pinlerde sorun yoksa ekran kartını çıkarın öyle deneyin.

Ramleri tek tek denediniz mi bu arada

Sorun devan ederse bios sıfırlamak için pili çıkarın.

Yine olmazsa bios flashback yapın

Sistemde buzzer olsa ses tonlaması daha net sonuç veriyor uzun kısa bib sesleri daha net sonuç veriyor
teşekkürler maalesef hiçbirşeye cevap vermedi ramleri tek tek denedim ekran kartını çıkarıp denedim bios pilini çıkarıp bekledim
en son yetkili bir teknik servise verdim pazartesi kontak temizleyici spreyle temizleyip öyle bakacaklar

GlHarry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
85
İsim
Erdem BELER
Hocam belki de pinlere giren macun gözle görülür şekilde temizlenmesine rağmen içinde temizlenememiş olabilir. Kısa devreden şüphelendiğimi söylemiştim zaten ancak asıl sorun dediğiniz gibi servisten gelince ortaya çıkar. Umarım hallolur problem hocam, bilgilendirmeyi unutmayın bizleri de ben de çok merak ettim açıkcası.

Dahası  
Reaksiyon skoru
239
İsim
keday samur
macun ne? iletken mi bakalım. bir de yoğurtlayıp yoğurtlayıp sürmeyin kurban olurum ne kadar ince o kadar iyi 0.5gr iki kullanımlıktır.

Top Bottom