Neler Yeni

FIFA 21 Detaylı İnceleme, Yenilikler ve Eksikler (Alınır mı?)

arkansas

80+ Gold
En İyi Cevap
2
FIFA serisinden 11 oyun oynamış biri olarak EA Play Pro erken erişim sayesinde 18 saat oynadığım ve oynamaya devam ettiğim oyunu değerlendirip sizinle paylaşmak istedim.
Oyunu Legendary (Efsanevi) zorlukta oynuyorum.
Öncelikle şunu belirteyim, eğer oyunu konsola alacaksanız 500 TL vermek yerine kış indirimlerini bekleyin. 500 TL'ye değecek değişiklikler yok oyunda.
Unuttuğum, atladığım bir şey olursa yazabilirsiniz. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz oyun hakkında. @Rambo_87 eklemek istediğin bir şey varsa yazabilirsin :)
2020-10-01_3.png

Gameplay
Oynanışta devrim niteliğinde değişiklik yok, başta mekanikler ve şutlar kötü geldi fakat alışınca oynanışın daha zevkli olduğunu fark ettim. FIFA 20 oynayanlar bilecektir; yapay zeka hiç faul yapmıyordu, bunu düzeltmişler ve oynanışa gerçekçilik katmış. Şutlar daha hızlı ve isabetli olmuş, plaseler 20'de olduğu gibi oldukça önemli. Paslar da şutlar gibi artık daha isabetli, ara paslar daha işlevli. Maalesef kafa vuruşlarını düzeltmemişler, halen etkisiz. Kafa vuruşu ile gol atmak oldukça zor. Skill yapmak, çalım atmak kolaylaşmış. Oyuncular daha çevik olmuş. Defans oyuncuları daha duyarlı olmuş, savunma yapmak daha kolaylaşmış. Duran toplarda bir değişiklik yok.
2020-10-01 (4).png

Grafikler ve Oyuncu Yüzleri
Grafiklerde neredeyse hiç değişiklik yok, FIFA 20'den neredeyse farksız. Sadece oyuncular daha fazla terliyor ve stadyum ışıklandırmaları biraz daha iyi. Oyuncu yüzlerinde gelişme var, büyük takımlarda çoğu oyuncunun yüzleri iyileştirilmiş, özellikle kariyerde altyapıdan çıkan oyuncuların yüzleri önceki oyunlardakinden iyi duruyor.
1601907282587.png

Kariyer
Belki de en çok merak ettiğiniz bölüme gelelim, kariyer moduna. EA'den yıllardır yenilik istediğimiz kariyer moduna sonunda EA önem göstermeye başlamış gibi duruyor.
Öncelikle bahsetmek istediğim konu antrenmanlar; çok daha detaylı ve zevkli antrenmanlar yapabiliyoruz. Tek bir oyuncu ile antrenman yapmak yerine 1-5 oyuncu arasında antrenman da yapabiliyoruz, bu şekilde hem daha eğlenceli oluyor hem daha fazla oyuncu gelişmiş oluyor. Oyuncu keskinliği, morali, kondisyonu, enerjisi maçlara büyük etki ediyor. Haftalık antrenman planı yapabiliyoruz; istediğimiz tarihe antrenman, dinlenme günü atayabiliyoruz. Oyuncu gelişimine gelirsek her oyuncu için ayrı bir gelişim planı oluşturabiliyor ve belirli bir süre karşılığında oyuncuların pozisyonlarını değiştirebiliyoruz. Kariyeri başlatırken kulübün sözleşme görüşmelerinde ne kadar katı olacağını seçebiliyorsunuz, kulübün başına geçerken isterseniz belirli bir miktarda bütçe ekleyebiliyorsunuz. Bir başka yenilik ise interaktif maç simülasyonu, maçı oynamak istemezseniz hızlı bir şekilde simüle edebilir veya simülasyonu başlatıp istediğiniz dakikada maça devam edebilirsiniz. Simülasyon sırasında oyuncuların kondisyonunu ve reytingini, oyun planı, istatistikleri görüntüleyebilir ve oyun planında değişikliğe gidebiliyorsunuz. Bir fotoğraf bırakayım alta:
1601897099072.png

Bunun dışında bir yenilik daha var: Transfer sistemi. Transferler ve kulüplerin finansal durumu daha gerçekçi, satın alma opsiyonlu kiralama gelmiş. Kiralık olarak gönderdiğiniz oyuncular sonunda gelişebiliyor, kiralık olarak kadronuza kattığınız oyuncuları geliştirmezseniz kulübü tekrar çağırabiliyor.
Volta Football ve Maç Türleri
Volta modunda yeni maç türleri gelmiş. 'The Debut' adında yeni Volta Hikaye Modu karşımıza çıkıyor. Yeni sahalar, yeni karakterler eklenmiş. Oyuncunuzu daha ayrıntılı şekilde özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca oyun bize co-op oynama seçeneği sunuyor. Ben Volta modunu sadece canım sıkılınca oynadığım için bu yenilikler fazla dikkatimi çekmedi fakat oynayanlar için oldukça iyi yenilikler var, daha detaylı bir mod haline getirilmiş. FIFA 20'de gördüğümüz eğlenceli maç türlerine yenilik gelmemiş, FIFA 22'de daha çeşitli maç türleri eklenecektir diye tahmin ediyorum. Kupa finallerini, grup maçlarını Santra menüsünden oynayabiliyoruz.
1601902032161.png

FUT (FIFA Ultimate Team)
Her sene olduğu gibi Ultimate Team'de de yenilikler var. Yeni oyun modları eklenmiş, FUT Menüsü daha kullanışlı hale getirilmiş. Co-op Ultimate Team ilk kez karşımıza çıkıyor. Kulübümüzü çok detaylı şekilde özelleştirebiliyoruz, forma ve stadyumumuzu oyunun sunduğu şekilde özelleştirebiliyoruz. Fitness (Kondisyon) kartları kaldırılmış. Çok istenen yeni ikon kartları eklenmiş: Xavi, Fernando Torres, Eric Cantona, Samuel Eto'o, Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Petr Čech, Ferenc Puskás, Nemanja Vidić, Ashley Cole, Davor Šuker.
1601894193995.png

Pro Clubs
Maalesef Pro Clubs için hiçbir yenilik yok. EA bunun yüzünden şu anda büyük tepki görüyor, Ultimate Team ve kariyer modundan sonra en çok oynanan ve çok sevilen bu oyun moduna yenilik getirmemeleri üzücü. Yenilik getirmemelerini geçtim bir de sitelerine zaten yıllardır bulunan özellikleri yeni özelliklermiş gibi sunmaları daha da sinir bozucu. Pro Clubs'a bu sene ne yenilik var ne de hatalar, buglar düzeltilmiş...
JCC'nin tepki videosu:
Soundtrack ve Küçük Detaylar
Soundtrack konusunda umudum yoktu ve EA beni şaşırtmadı. Hoşuma giden birkaç şarkı var ama yeterli değil, son 4 oyundur soundtrack cidden kötü. FIFA 14 ve 15'teki efsane şarkıları çok özleyeceğiz gibi duruyor.
Bazı küçük, pek önemi olmayan detaylardan da bahsedeyim. Stadyum anonsçuları sonunda dil anlamında çeşitlendirilmiş. İtalyan kulüplerinin stadyumunda İtalyanca konuşan anonsçu, Fransız kulüplerinin stadyumunda Fransızca konuşan anonsçu var mesela. Borussia Dortmund taraftarları maçtan önce 'Heja BVB' söylüyor ve Borussia Dortmund gol müziği oyuna eklenmiş. Yıllardır sponsoru olan PSG'ye bu tür detaylar eklemeyen EA'in bu sene sponsor olan BVB'ye bu detayları eklemesi beni üzdü.

2020-10-01 (13).png

2020-10-01 (14).png

1601897717374.png

2020-10-02.png

2020-10-01 (20).png
2020-10-01 (19).png

2020-10-01 (10).png
2020-10-01 (7).png
1601901948185.png

Ekler

• 2020-10-01 (9).png
    2020-10-01 (9).png
    3.6 MB · Hit: 98

Rambo87

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
fifa yapiyor bu isleri.
grafik konusu daha iyi olmus.
lakin fifa 22 full yenilikler gelicek.
hem yeni konsol ve pc icinde.

kerobey7887

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
586
İsim
Kerem
Discord
kerobey7887 #7072
keşke ucuz olsa :(

Yakup.

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Oynanış pes daha iyi. Ama atmosfer FIFA efsane bir şey abi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

fifa yapiyor bu isleri.
hem yeni konsol ve PC icinde.
Pes 22 çok iyi olacak kral.

arkansas

80+ Gold
En İyi Cevap
2
fifa yapiyor bu isleri.
hem yeni konsol ve PC icinde.
Aynen öyle, seneye PES güzel bir oyun çıkarırsa rekabet de olur. Bu sene yeni nesil konsollara odaklandılar sanki yeniliklerden çok, seneye çok daha iyi bir oyun bekliyorum

arkansas

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Oynanış pes daha iyi. Ama atmosfer FIFA efsane bir şey abi.

Pes 22 çok iyi olacak kral.
Katılmıyorum, PES'in oynanışı aşırı yavaş.

Hala köklü değişiklik yok bu yılda oynamayacağım .
Maalesef öyle, seneye PES de güzel çıkarsa rekabet olabilir belki.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,932
Üyeler
138,446
Son üye
offdeniz
Top Bottom