Neler Yeni

FSP AHBC PSU'lar Alınır Mı? Gerçek 80+ Sertifikası Var Mı?

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Değerli dostlarım bu yazımda fiyat / performans oranı ile piyasada Gamepower, Rampage ve türevi markaların PSU'larını, fiyat avantajı ile bitiren FSP'nin AHBC serisi PSU'ları hakkında konuşacağım.

ptm+.jpg

Öncelikle FSP Group, merkezi Tayvan'da bulunan 1993 yılında aslen üç şirketten oluşan bir firmadır. Fortron / Source Corp - Sparkle Power Intl Ltd - Powertech Systems ilk kurucuları olup, günümüzde FSP Group ayrılıklar ve satın almalar sonrasında Fortron / Source Corp - FSP Technology Inc ve Protek Power firmalarının marka bütünlüğü ile yoluna devam etmektedir. FPS Group, PSU üretimi olarak hemen hemen her alanda olan ve birçok Dünya'nın en büyükleri dediğimiz PSU markasının PSU ürettirdiği dev bir firmadır. Onun için FSP markasının bende yeri çok özeldir.

FSP Group'un ana web sitesine girdiğiniz zaman ise "AHBC" gibi bir model göremezsiniz. FSP Group'un ana web sitesinde 03.04.2020 tarihi itibari ile bulunan modeller şu şekildedir;

Aurum PT / Aurum 92+ / Aurum PRO / AURUM Premium Power / Aurum Xilenser / Aurum S / Hydro G / Hydro Raider / Hyper M - Hyper / Hexa+ Series / Hexa / Twins / Hyper M 85+ / Hydro GE / Hydro X / Dagger / Canon

Gördüğünüz gibi bu listede AHBC modeli bulunmamaktadır. Peki AHBC modeli nereden çıktı?

600w.jpg

FSP AHBC modeli:
Bu modelin üretim amacı FSP Group'un her kesime ulaşmak istemesinden ortaya çıkmıştır. Yani ekip çok dar gelirli ailelere de kendi PSU'larını kullandırmak istemektedir. FSP AHBC, FSP Goup'u oluşturan markalardan Fortron / Source Corp.'un çatısı altında FSP adına üretilen bir modeldir ama bu model FSP Group'un ana sayfasında değilde FSP - Fortron / Source Corp. web sitesinde yayınlanmaktadır. FSP Group'un bu modeli anasayfalarında değilde bir FSP kurucusu firmanın web sitesinde sergilemesinin sebebinin ise bu PSU modelinin FSP Group'un o şaşalı ve maliyetli imajını düşüreceğini düşündükleri için olabilir.

FSP AHBC'nin resmi web adresi: https://bulk.fsp-europe.com/fsp600-60ahbc-85

fort.jpg

Fortron / Source Corp. kimdir; kuruluşu 1987 yılına dayanan merkezi ABD'de bulunan ağır sanayi ağırlıklı enerji araçları üreten, FSP Group'un çok köklü kurucu firmalarındandır. FSP markası adına üstlendikleri başlıca üretimler; sanayi tipi ürünler ve piyasada nadir bulunan PSU'lar oluyor. Bunların içinde mini sistemlerde kullanılabilecek 250W 80+ GOLD gibi ürünlerden bavul tipi taşınabilir UPS'lere kadar üretim yapan işinde uzman ve köklü bir firmadır.

Peki FSP AHBC Modeli Güvenli Mi?
FSP AHBC serisi FSP'nin orta ve oyun bilgisayarları çözümü ile her kullanıcıya ulaşmayı hedeflediği FSP'nin en giriş ve en ucuz PSU modelidir. Ama giriş seviye PSU olması sizin yanıltmasın FSP Group'un sloganları hep kalite olmuştur. Ama ne yazık ki çok araştırmama rağmen PSU'nun içini gösterecek bir fotoğraf bulamadım. Yakın zamanda da temin edersem içini açıp konuma ekleyeceğim. Ama zamanında FSP AHBC ile sistem toplayıp çok memnun kalmıştım. Burada Dünya'nın en büyük PSU üreticilerinden biri olan FSP Group'un bizi üzeceğini şahsen hiç düşünmüyorum ama bazen de ummadık taş baş yarabiliyor. Lakin piyasayı ve kullananları gözlemelediğim kadarıyla kullanıcıları memnun.

FPS'nin AHBC modeli için verdiği korumalar;
OVP :
Aşırı Gerilim Koruması
OCP : Aşırı Akım Koruması
UVP : Düşük Gerilim Koruması
OPP : Aşırı Güç Koruması
SCP : Kısa Devre Koruması

5 Adet önemli koruma, CE, ErP/EuP 2013 ve RoHS sertifikaları ile AHBC serisi kağıt üzerinde içimizi rahatlatan türden olmuş.

sertifika2.jpg

Peki FSP AHBC Modelin 80+ Sertifikası Var Mı?
FSP AHBC serisinde ne yazıkki enerji verimliliğini temsil eden 80+ sertfikası BULUNMAMAKTADIR. Ama FSP, AHBC serisinin %50 yükte %85 enerji verimliliği ve maksimum verimlilikte ise %87 verimlilik verdiğini iddia ediyor. Buna rağmen sertifikası olmamasının sebebi FSP'nin AHBC modelinde sertifika ücretleri ile maliyeti arttırmamak istemiş olabilirler.

Sonuç olarak FSP AHBC modeli alınır mı?
Gerek FSP'nin bir kalite iddiası ile ortaya çıkması ve Dünya'nın en büyük PSU üreticisi olmasıyla alınırlık ve güvenlik anlamında bana son derece güven vermektedir. Ve FSP gibi bir markanın sertifika almadık ama bu PSU %85 verimlilik sunuyor demesi de sertifika olması kadar değerli benim için. Bunun yanında sunduğu korumalar ve yeşil sertifikaları benim sistemim de kullanabileceğim bir model olmasını sağlıyor ki zaten bu PSU ile sistem toplamıştık ve hiç olumsuz geri dönüş almadık. Hatta FSP markasının bulunması bir çok kişiyi ekstra sevindirmişti. Bir ürüne kefil olamam ama benim deneyimlerim ve elde ettiğim araştırmalar bu şekildedir. Sevgiler

Son düzenleme:

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45

metehan44

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
322
İsim
mede
Sistemim için Fsp kullanıyorum gerçekten memnunum. Güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,054
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
düz 80 plus yazıyor bende çokmu kalitesiz oluyor acaba
80+ olanlarda verimlilik %80'in altına düşmez. Gold'larda vs. o oran değişir. Sadece 80+ olduğu için uyduruk diyemeyiz, uydurukluk konusunda kapasitör kalitesi vs. önemlidir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
160
İsim
Mert Eren Bilgin
Instagram
merte.bilgin2
Steam
DeltaComparation
Facebook
belirsiz.belirsiz.758
Güzel bilgilendirme için teşekkürler <3

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45

T.P.G.

80+ Titanium
Eline sağlık güzel yazı olmuş. Lakin ben 2000tl bile sisten toplasam PSU konusunda High Power, FSP, Aerocool gibi markalardan kullanırım çünkü cidden önemli bir parça. Bir tek ben mi sevemiyorum forumda şu Rampage Gamepower gibi markaları :D.

Top Bottom