Neler Yeni

G3 Sistem Gigabyte OC 2060 Kart Undervolt 5-7 C Düşürdüm

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat
Peki izlediğin videoların veya okuduğun yazıları söyler misin bende hiç bilmiyorum da.
Söyleyeyim başta sadece anlamaya çalış sonra benim yazımı okuduğunda ne yapmak istediğimi daha iyi çözersin.
Bu rehberle iyi derecelere indim ama biraz sesli olmuştu.

Video olanın yaptıklarını kopyalayarak deneyebilirsin, ingilizce bilen birinden yardım alırsan iyi olur.

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
Hayır diğeri.
Nasıl diğeri aga oc ile aynı sıcaklığı mı alıyorsun?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu konu rehber değildir sadece kişisel tecrübelerime dayanarak fikir edinmeniz amacıyla oluşturulmuştur. Kendi deneyimlerimi aktaracağım, sorumluluk kabul etmiyorum.
Bu kart DA-G3 sistemde bulunan OC sürüm karttır ve Rev2 olarak gelmektedir alındığı zaman o Rev1'di ısınır o model söylemlerini illaki görmüşsünüzdür ancak kart Rev2. Rev2 de olsa ısınıyordu HeavenBenchmark testinde 82-83 dereceleri rahatlıkla görüyordum, eğer yük bindirmeye devam edersem de Mhz düşüyordu yani throttle çünkü kart 83'e sabitliyordu. Şu an ise 77-79 arasında değerler görüyorum son ayarlamalarımdan ötürü. İnternette rehberlere baktığımda fan çok gürültülü oluyordu çünkü ALT tuşu ile -birazdan buraya değinmiş olacağız- MHz arttırdığımız grafik çok yatay kalıyordu bizim daha büyük eğime daha dik grafiğe ihtiyacımız var.
Ayarları her seferinde teste sokarak hangi değerlere getirebildiğimi gördükten sonra yaptım bu değerler karttan karta değişmekte olup bu değerleri sizin öğrenmeniz gerekiyor çünkü rehber bir konu değil bu.
MSI Afterburnerda;
Afterburner üzerinde CTRL+F yaparak Frequency/Voltage grafiğini açıyoruz.
Afterburner üzerinde Core Clock -250 (eksi olduğuna dikkat ediniz) veriyoruz ve ayarları onaylıyoruz, grafiğin değiştiğini göreceksiniz. Bu adım grafiğin daha eğimli olmasını sağlamak içindir.
Ben kademe kademe verdim daha stabil ve fps kaybı olmaması adına.
mV/MHz olmak üzere Voltajdaki sayının denk geldiği kutucuğu bulup yanında yazdığım MHz seviyesine getirdim.
850-1866
875-1872
900-1878
925-1884
950-1890
Bu ayarlarla görüntü bozulması almadım ve şu an HeavenBenchmark testinde 76-78 sıcaklık değerlerine ulaşmaktadır ortalama 6 derece düşüş güzel bir şey diye düşünüyorum.
HeavenBenchmarkta custom değil de hazır preset ayarlardan Extreme olarak test edip sıcaklık ve fps değerlerini karşılaştıracağım.
Default Ayar
Alıntıyı görüntüle
Undervolt Ayar
Alıntıyı görüntüle
aga sana ulaşabileceğim başka bir yer var mı detaylı konuşmak isterim

cLarq

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Bu konu rehber değildir sadece kişisel tecrübelerime dayanarak fikir edinmeniz amacıyla oluşturulmuştur. Kendi deneyimlerimi aktaracağım, sorumluluk kabul etmiyorum.
Bu kart DA-G3 sistemde bulunan OC sürüm karttır ve Rev2 olarak gelmektedir alındığı zaman o Rev1'di ısınır o model söylemlerini illaki görmüşsünüzdür ancak kart Rev2. Rev2 de olsa ısınıyordu HeavenBenchmark testinde 82-83 dereceleri rahatlıkla görüyordum, eğer yük bindirmeye devam edersem de Mhz düşüyordu yani throttle çünkü kart 83'e sabitliyordu. Şu an ise 77-79 arasında değerler görüyorum son ayarlamalarımdan ötürü. İnternette rehberlere baktığımda fan çok gürültülü oluyordu çünkü ALT tuşu ile -birazdan buraya değinmiş olacağız- MHz arttırdığımız grafik çok yatay kalıyordu bizim daha büyük eğime daha dik grafiğe ihtiyacımız var.
Ayarları her seferinde teste sokarak hangi değerlere getirebildiğimi gördükten sonra yaptım bu değerler karttan karta değişmekte olup bu değerleri sizin öğrenmeniz gerekiyor çünkü rehber bir konu değil bu.
MSI Afterburnerda;
Afterburner üzerinde CTRL+F yaparak Frequency/Voltage grafiğini açıyoruz.
Afterburner üzerinde Core Clock -250 (eksi olduğuna dikkat ediniz) veriyoruz ve ayarları onaylıyoruz, grafiğin değiştiğini göreceksiniz. Bu adım grafiğin daha eğimli olmasını sağlamak içindir.
Ben kademe kademe verdim daha stabil ve fps kaybı olmaması adına.
mV/MHz olmak üzere Voltajdaki sayının denk geldiği kutucuğu bulup yanında yazdığım MHz seviyesine getirdim.
850-1866
875-1872
900-1878
925-1884
950-1890
Bu ayarlarla görüntü bozulması almadım ve şu an HeavenBenchmark testinde 76-78 sıcaklık değerlerine ulaşmaktadır ortalama 6 derece düşüş güzel bir şey diye düşünüyorum.
HeavenBenchmarkta custom değil de hazır preset ayarlardan Extreme olarak test edip sıcaklık ve fps değerlerini karşılaştıracağım.
Default Ayar
Alıntıyı görüntüle
Undervolt Ayar
Alıntıyı görüntüle

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat
Nasıl diğeri aga oc ile aynı sıcaklığı mı alıyorsun?
Kartların ikisi de Rev2 ikisi de ısınıyor yani piyasadaki tüm söylenenleri unut. Ayar şart, ben 1-2 gün araştırdım, hiç bilmiyordum desem yeridir, ve çabam sonucu elde ettiğim değerlerle 5-8 derece serin çalışmasını başardım.

Bu ne için ?

cLarq

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Kartların ikisi de Rev2 ikisi de ısınıyor yani piyasadaki tüm söylenenleri unut. Ayar şart, ben 1-2 gün araştırdım, hiç bilmiyordum desem yeridir, ve çabam sonucu elde ettiğim değerlerle 5-8 derece serin çalışmasını başardım.

Bu ne için ?
Uv ile 10 dereceden fazla 15 derece kadar düşüş sağlarsın. eski konularda giga uv li 17 derece düşüren vardı bana kandes yardımcı olmuştu zamanında.

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat
Uv ile 10 dereceden fazla 15 derece kadar düşüş sağlarsın. eski konularda giga uv li 17 derece düşüren vardı bana kandes yardımcı olmuştu zamanında.
Grafik dikey değil, ben Core Clock azaltnasam sizinki gibi olurdu ama stabil olmadı diye hatırlıyorum ve daha sesli oluyor.
Etiketleyin bilgili arkadaşları bir de onların metodlarıyla deneyelim eğer bana yardımcı olmak isterlerse.

cLarq

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Grafik dikey değil, ben Core Clock azaltnasam sizinki gibi olurdu ama stabil olmadı diye hatırlıyorum ve daha sesli oluyor.
Etiketleyin bilgili arkadaşları bir de onların metodlarıyla deneyelim eğer bana yardımcı olmak isterlerse.
Olurlar neden olmasın @kandes22 Hocam uv işi var bir el atıver arkadaşa.

Dahası  
Reaksiyon skoru
210
İsim
seni hiç alakadar etmez
herkes d6 nın mantıklı oldugunu düşündü ama bu kartta 80 derecelerde geziyor oc alıp undervolt + oc yapıp 70 derece de daha fazla fps almak işte bu tecrübe :d

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik

Bu ne için ?
Kartların rev2.0 olması bir tık da olsa iyi bir şey değil mi ? OC modelinin de rev 2.0 oldugunu nasıl anladın kanka?

herkes d6 nın mantıklı oldugunu düşündü ama bu kartta 80 derecelerde geziyor oc alıp undervolt + oc yapıp 70 derece de daha fazla fps almak işte bu tecrübe :d
bana da oc önerdiler oc aldım aga şuan 83 derece alıyorum stress testte ne yapmalıyım? oc kardesligi olarak bana biraz taktik verir misin hiç bilgim yok yoksa kartı bu şekilde kullansam da iyi olur mu

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
Ekran kartı kutusunun yanına bak
Tamam kanka saol içim biraz da olsa rahatladı. Şimdi sana bir şey sormak istiyorum ben inan ki hiç bilmiyorum uv felan açıkcası yaparken de korkarım ürünün orjinalliğini bozmaktan felan. Ben OC aldım sanırım sende OC aldın hata mı yaptım bilmiyorum normal olan kart sanırım daha serin çalışıyormuş fakat yorumlara baktığım zaman da kartın normal versiyonu da bizim sıcaklıklarda çalıştığını duyuyorum. Yani sanırım iyi bir şey yaptım oc alarak , sistemim lolde 51 derece felan çalışıyor pubg csgo gibi oyunlardada yaklaşık bu civarlarda çalışmaz mı ? stress deki max derece değil midir ? yani max 83 derece ise iyi bir kart değil mi onu demke istiyorum, ben hiç uv felan yapmasam sıkıntısız şekilde kullanabilir miyim?

DeveloperRedneck

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,349
İsim
Kürşat
Tamam kanka saol içim biraz da olsa rahatladı. Şimdi sana bir şey sormak istiyorum ben inan ki hiç bilmiyorum uv felan açıkcası yaparken de korkarım ürünün orjinalliğini bozmaktan felan. Ben OC aldım sanırım sende OC aldın hata mı yaptım bilmiyorum normal olan kart sanırım daha serin çalışıyormuş fakat yorumlara baktığım zaman da kartın normal versiyonu da bizim sıcaklıklarda çalıştığını duyuyorum. Yani sanırım iyi bir şey yaptım oc alarak , sistemim lolde 51 derece felan çalışıyor PUBG csgo gibi oyunlardada yaklaşık bu civarlarda çalışmaz mı ? stress deki max derece değil midir ? yani max 83 derece ise iyi bir kart değil mi onu demke istiyorum, ben hiç uv felan yapmasam sıkıntısız şekilde kullanabilir miyim?
83 dereceden sonra yük binmeye devam ederse GPU Çekirdek Hızını kısıtlıyor performansını düşürüyor 83'e sabitlemek için.

uyg4rcik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
44
İsim
Uygar
İlgilendiği Kategoriler
Sosyal Medya
Instagram
uyg4rcik
83 dereceden sonra yük binmeye devam ederse GPU Çekirdek Hızını kısıtlıyor performansını düşürüyor 83'e sabitlemek için.
Biz bugün test yaptık herhangi bir performans düşüşü göremedik ?

Top Bottom