Neler Yeni

Ga G41M Combo Anakart bios sorunu

EmreFalay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre FALAY
Merhaba arkadaşlar. Sorunumu videolu şekilde belirttim ve konuya ekledim. Yinede sorunu anlatayim. Gigabayte G41M combo anakarta sahibim. Biosu ne kadar sıfırlasamda kurcalasamda hep aynı hatayı alıyorum hata şu, bilgisayar açılırken ilk anakart ekranı geldiğinde normalde hdd ve ssd min isimleri çıkıyordu artık isimleri yerine 'none' yazıyor ve anakart ekranında kalıyor. İkinci bir sıkıntı bazen disklerimin isimleri geliyor none yazmıyor, fakat yine o ekranda kalıyor. Bios pilini yeni değiştirdim aynı hatalar devam ediyor. Anakartın güç kablosunu, işlemcinin güç kablosunu ve bios pilini söküp biraz bekledikten sonra tekrar yerlerine takıyorum. Bilgisayar açılırken 'cmos error' hatası veriyor. Esc veya entere basınca bilgisayarım , windows açılıyor. Bilgisayarı her açmam gerektiğinde bu işlemleri yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. 2 haftadır bununla uğraşıyorum. Bilgisayarımı yeni topladım ve nerdeyse soğudum artık.
IMG_0763.JPG
IMG_0763.JPG
IMG_0776.JPG
IMG_0783.JPG
IMG_0795.JPG

Mesaj otomatik birleştirildi:

Sistemim
Quad q8300 işlemci
Sandisk 240 gb ssd
Samsung 500 gb hdd
Gskill 4+4 8Gb 1600mhz ram
Gtx 650 ti boost ekran kartı
Asus 400W power
Ga G41M Combo anakart

EmreFalay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre FALAY
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
O zaman EEPROM'unuzu kontrol etmek lazım.
Evet olabilir. Eeprom un ne demek olduğunu bilmiyordum. Yeni öğrendim. Tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum ama. Nasıl müdahale edebilirim ne yapabilirim.

Evet olabilir. Eeprom un ne demek olduğunu bilmiyordum. Yeni öğrendim. Tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorum ama. Nasıl müdahale edebilirim ne yapabilirim.
Anakart ekranında anlamsız ibareler (beyaz çizgiler olmayacak yerlerde garip harfler çıkmaya başladı ekran kaymaya başladı. Bazen düzelir bazen bu sorun oluyor.

Son düzenleme:

EFI Shell

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,669
İsim
Semih Boran

Anakart ekranında anlamsız ibareler (beyaz çizgiler olmayacak yerlerde garip harfler çıkmaya başladı ekran kaymaya başladı. Bazen düzelir bazen bu sorun oluyor.
EEPROM, BIOS'un olduğu çiptir. EEPROM'u test kitleri aracılığıyla kontrol edilir. Yazılımsal olarak ise BIOS'u kurarken kontrol edilir.

EmreFalay

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Emre FALAY
EEPROM, BIOS'un olduğu çiptir. EEPROM'u test kitleri aracılığıyla kontrol edilir. Yazılımsal olarak ise BIOS'u kurarken kontrol edilir.
Peki söylediğiniz şeyi kendim yapmam mümkün mü. Veya bilgisayarcıya giderse tamir olurmu, olursa masrafı nedir?

Eeprom arızalandığında, bios update yaparak sorunu çözemeyiz o zaman değilmi. Yeniden bios yazılması gerekiyormuş.

Son düzenleme:
Top Bottom