Neler Yeni

grafik tasarım ve montaj için pc toplamak

naim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
naim cüneyt
🙂🙂
merhaba arkadaşlar.ben bilgisayar toplamak istiyorum.aslında bu benim ilk bilgisayarım olacak. daha önce hiç pc toplamadım.ve ben bu pc ile grafik tasarım ve video montaj öğrenmek istiyorum. bundan dolayı pc de video montaj için ve grafik tasarım için hangi parçalara önem vermem lazım ??? nasıl bir şey almalıyım.ram konusunda nelere dikkat etmeliyim. işlemcilerde amd r5 serisinden en iyi işlemci hangisi. anakartta b450m mi yoksa x 570 arada çok fark varmı ?ekran kartım nasıl olmalı hangi özelliklere önem vermem lazım. beni bu konuda aydınlatırsanız çok teşekkür ederim.yaklaşık 4 aydır araştırıyorum fakat bir türlü istediğim pc i toplayamadım. oyüzden hakketen bir uzmana ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

porkos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
berke
ram ini minimum 16gb de tutmalısın işlemci olarak amd kullanmaya özen göstermelisin bence amd render vs gibi işlerde daha iyi diye biliyorum anakart b450 bence yeterlidir fakat bi sıkıntı çıkarmı pek bilemem ankart konusunda pek bilgim yok ekran kartı olarak min 1050 ti rx580 gibi kartlara bak bu sistem seni idare eder render süreleri 5-10 dk olabilir test etmeden bir şey söylemek pek doğru olmaz güç kaynağı minimum 700 w tercih et eğer ileriye yönelik davrankam istersen 800 w da alabilirsin psu da 80+olmasına dikkat et istersen bir sistem toplamaya çalışabilirim r5 ile

naim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
naim cüneyt
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
RAM ini minimum 16gb de tutmalısın işlemci olarak AMD kullanmaya özen göstermelisin bence AMD render vs gibi işlerde daha iyi diye biliyorum anakart b450 bence yeterlidir fakat bi sıkıntı çıkarmı pek bilemem ankart konusunda pek bilgim yok ekran kartı olarak min 1050 ti rx580 gibi kartlara bak bu sistem seni idare eder render süreleri 5-10 dk olabilir test etmeden bir şey söylemek pek doğru olmaz güç kaynağı minimum 700 w tercih et eğer ileriye yönelik davrankam istersen 800 w da alabilirsin PSU da 80+olmasına dikkat et istersen bir sistem toplamaya çalışabilirim r5 ile
teşekkür ederim. berki beraber toplarsak daha iyi olur.bütçem 6000 TL fakat burs aldığım için ilerde upgrade edebilirim ona göre yapalım

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
teşekkür ederim. berki beraber toplarsak daha iyi olur.bütçem 6000 TL fakat burs aldığım için ilerde upgrade edebilirim ona göre yapalım

Sık sık oyun oynuyor musunuz? Oynuyorsanız hangi oyunları oynuyorsunuz? Hangi tasarım programlarını kullanıyorsunuz?

porkos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
berke
ileride burs alırsan ek bütçe nekadar olabilir?

porkos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
berke
Sık sık oyun oynuyor musunuz? Oynuyorsanız hangi oyunları oynuyorsunuz? Hangi tasarım programlarını kullanıyorsunuz?
evet sık sık oyun oynuyorum rust,r6,rocketleague ve gta5 gibi oyunlar render vb gibi işlemleri yapmaya çalıştım ama pek başarılı değildim şimdi sadece zevk için nadiren yapıyorum profesyonel işler pek yapmadım/yapamadım (edit üzgünüm ismine bakmayı unuttum)

Son düzenleme:

naim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
naim cüneyt
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

porkos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
berke
her ay 300 TL 2yıllık bir burs
Mesaj otomatik birleştirildi:

hayır hiç oynamam
kendiniz nekadar ekstra ekleyebileceğinizi düşünüyorsunuz iki adet sistem toplayayım ona göre

naim

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
naim cüneyt
kendiniz nekadar ekstra ekleyebileceğinizi düşünüyorsunuz iki adet sistem toplayayım ona göre
berki 2000 TL yada 2500 TL civarı bir şey eklerim

acaba ekran kartında nasıl bir şey lazım

Son düzenleme:

porkos

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
52
İsim
berke

birkaç tane yapmaya çalıştım fakat problemleri daha iyi yapılabilecek şekilleri olabilir bilgili arkadaşlar bir göz atıp değerlendirirse sevinirim

Mönitörü kendim kullanıyorum tek problemini gördüm bir zamanlar eğer 10-15 saat açık kaldıysa Mönitör ekranda hafif bir ışık dalgalanması oluşuyordu ama artık olmuyor bende başka problemini görmedim klavye mouse gibi şeyleri bilerek eklemedim tercih meselesi biraz
birde eğer bunlardan birini alırsan ekran kartı demonte bir şekilde gelecek youtube da nasıl takıldığına dair videolar bulunuyor

ekran kartı 4 gb altı alınmamalı bence ekran kartının render testlerini bulabilirseniz yararınıza olur oyun performanslarındansa render performasları gücünü daha iyi anlatı bana göre değişebiliyor bu ekrankartı ile birgün oyun oynamaya başlaranız oynayabilirsiniz

Son düzenleme:
  • Beğen
Reaksiyonlar: naim

MR EE

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,198
İsim
Emre
İşlemci: AMD Ryzen 7 3700X
2.429 TL

Anakart: MSI AMD B450 Tomahawk Max
1.044 TL

Ekran Kartı: MSI VGA GeForce GTX 1650 Ventus XS
1620 TL

RAM: Corsair Vengeance 16 GB 3200 Mhz (2x8)
698 TL

SSD: Kingston A2000 500 GB
630 TL

Kasa + Güç Kaynağı: Corsair Spec-05 550W 80+
718 TL

Toplam 7.139 TL ediyor. Tasarım/render işleri ile uğraşacağınız için işlemciyi olabildiğince yüksek tuttum. 3600X'e düşürülüp tasarruf edilebilir. Ekran kartı asgari düzeyde. SSD 500 gb bıraktım, sata SSD'ye düşürmeyin. İhtiyaca göre fazladan 1-2 TB HDD ekleyebilirsiniz. 7200 RPM olmsına özen gösterin. RAM ileride yetersiz gelirse ileride aynı kitten bir tane daha alıp 4x8 kullanabilirsiniz. İnternette bulduğum en uygun linkleri attım, satıcıların hiçbirine kefil değilim.

• Beğen
Reaksiyonlar: naim

T3Ke

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
270
İsim
Mehmed Said Ay
buyrun

r5 3600
b450m s2h
rx570
512gb m.2 ssd
2tb hdd
corsair kasa
ss 600w psu
75hz ıps 24" monitör

sistem toplanmış halde geliyor.

fakat grafik tasarımı cpu mu kullanır gpumu tam bilmiyorum. bilen biri varsa ona göre toplanmalı

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,944
Üyeler
138,447
Son üye
Ladex
Top Bottom