Neler Yeni

Güç kaynağımda problem olabilir mi?

Magellan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Onur Özcan
Merhabalar sayın donanımarsivi okurları... Kısa bir süre önce 2 adet 8X2 16 GB ramim bozulmuştu. Bunun üzerine yeni bir ram sipariş ettim ve dual bir şekilde kullanmaya başladım. Lakin dün bir den gece pc'mi kullanırken görüntü gitti. Kasayı tekrar açtığımda görüntü gelmedi ve kasamın içine baktığımda cpu ışığım beyaz renkte yanmaktaydı. Ondan sonra işlemcimi bir güzel çıkarttım, tekrardan yerine oturttum. Ve pcyi çalıştırdım ama yine aynı ışık yanmaya devam etti. Daha sonra pcyi kurcalarken 2 adet ramlerden birini çıkarttım ve bir baktım pc açıldı. Daha sonra Bios ayarlarından xmpyi açtım ve yine görüntü gelmedi. Ondan sonra bios pilini çıkarttım biosu sıfırladım tekrardan ramimi oturttum ve pcyi açtım ve yine açıldı. Ondan sonra manuel olarak ( normalde 3600 mhz olarak çalışmakta ) ben bunu 3200 yaptım çünkü 3600 yaptığımda yine açmadı. Pcyi şu an kullanabiliyorum. Lakin herhangi bir voltaj ayarı yaptığımda ya da ram mhz değiştirdiğimde ya da dual rami taktığımda pcde sorun oluyor. Bazen oyun oynarken kapanma sorunları yaşıyordum. Aniden pc kapanıyor ve wattman hatasını veriyordu amd... Sanki sorunum güç kaynağımmış gibi geliyor. Sizin düşünceniz nedir ?

ANAKART MODELİM B450 M PRO M2 MAX.
İŞLEMCİM AMD RYZEN 5 3600
Ramlerim: TEAM T-Force Vulcan TUF Gaming Alliance 16GB (2X8GB) 3600MHZ CL18 Ddr4

Magellan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Onur Özcan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
BIOS versiyonunuz güncel mi?
Evet güncel. Garip bir şekilde, ramin yerini değiştiriyorum 1. sokete değilde 2.ye takıyorum pc açılmıyor. Ramlerin ikisinide 1. sokette denedim sağlamlar. İkisini taktığımda 2. soket arızalıysa 1.yi görür en azından diye düşünüyorum ama hayır ikisinide görmüyor ve açılmıyor. Sanki güç kaynağım problemliymiş gibi hissettim.

Lealista

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Utku Yüksel
RAM soketlerinde arıza olma ihtimali güç kaynağından daha muhtemel gibi.Güç kaynağı böyle bir soruna sebebiyet vermez diye düşünüyorum hocam

Magellan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Onur Özcan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
RAM soketlerinde arıza olma ihtimali güç kaynağından daha muhtemel gibi.Güç kaynağı böyle bir soruna sebebiyet vermez diye düşünüyorum hocam
Ama ramlerin mhzsini 3600 e çektiğimde veya işlemcinin hızını değiştirdiğimde yine açılmıyor.

Lealista

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
23
İsim
Utku Yüksel
Dediğim gibi anakart kaynaklıymış.Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,656
Üyeler
156,811
Son üye
centauri
Top Bottom