Neler Yeni

Rehber Gümrük Vergisi Hesaplama

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Alakası yok. Yazıyorlar, araştırmanızı öneririm. Birçok kişiye kafasına göre yazılmış ve ayrıca arkadaşımın ürünü de kafasına göre yazılmış.
Ayrıca barkod sistemi ile vergiler yazılıyor diye biliyorum. Bunun anlamı kafasına göre kimse vergi biçemez. Ürünün fiyatı fatura da yazıyor. Yanlışlık yapıldıysa, ilkin gümrüğe itiraz edersin düzeltilmez ise dava açarsın.

LowRPM

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
736
İsim
Enes Ersoy
Ayrıca barkod sistemi ile vergiler yazılıyor diye biliyorum. Bunun anlamı kafasına göre kimse vergi biçemez. Ürünün fiyatı fatura da yazıyor. Yanlışlık yapıldıysa, ilkin gümrüğe itiraz edersin düzeltilmez ise dava açarsın.
Örnek olarak Mpow veya EKSA vereyim. Herkes kuponla alınca çok yakın fiyatlar oluyor. Bazılarına 30 TL vergi gelirken bazılarına 20-50 TL'de geliyor. TP'de görmüştüm.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45
Örnek olarak Mpow veya EKSA vereyim. Herkes kuponla alınca çok yakın fiyatlar oluyor. Bazılarına 30 TL vergi gelirken bazılarına 20-50 TL'de geliyor. TP'de görmüştüm.
Ödediğin fiyatın %20'si değil. Ürünün fiyatının %20'si kadar vergi ödüyoruz. Satıcılar bazen ürünlerin gerçek fiyatını girmiyor faturaya mesela sana 10 dolar diye girmiştir ama arkadaşına 20 dolar diye girmiştir. Bu yüzden de birbirinize farklı vergi çıkıyor. Gümrük memurları bunu anlarsa acayip yüksek bi miktar değilse gerçek fiyatını üstünden vergisini kesiyor.

LowRPM

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
736
İsim
Enes Ersoy
Ödediğin fiyatın %20'si değil. Ürünün fiyatının %20'si kadar vergi ödüyoruz. Satıcılar bazen ürünlerin gerçek fiyatını girmiyor faturaya mesela sana 10 dolar diye girmiştir ama arkadaşına 20 dolar diye girmiştir. Bu yüzden de birbirinize farklı vergi çıkıyor. Gümrük memurları bunu anlarsa acayip yüksek bi meblah değilse gerçek fiyatını üstünden vergisini kesiyor.
Mpow direkt 10 dolar giriyor herkese. Bu vergi durumu garip.

Emirhandkee

80+ Titanium
En İyi Cevap
45

oguzhnsrmn

80+ Gold
En İyi Cevap
8
Yurt dışından ürün aldığımızda gümrük vergisi öderiz. Gümrük vergisi ürünü teslim edecek olan PTT görevlisine ödenir.

Yurt dışından ürün aldığımızda 3 veya 4 tür vergi ödememiz lazımdır. Bunlar sırasıyla;
  1. Gümrük vergisi
  2. ÖTV (Özel tüketim vergisi) (her üründe değil)
  3. Gümrüğe sunma ücreti
  4. Damga vergisi

Şimdi bu vergilerin neye göre kesildiğini anlayalım.

Gümrük vergisi: Ürünün fiyatının %20'si kadardır.
ÖTV (Özel tüketim vergisi): Ürünün fiyatı + gümrük vergisinin %20'si kadardır.
Gümrüğe sunma ücreti: Sabit olup 8 TL dir.
Damga vergisi: Sabit olup 0.80 TL dir.

Mesela 200 TL'lik klavyenin vergisini hesaplayalım.

Gümrük vergisi %20'si kadar yani 40 TL buradan geliyor. Klavyede ÖTV yoktur yani 0 TL buradan. 8 TL gümrüğe sunma ücreti ve 0.80 TL ise damga vergisi vardır. Bunların hepsinin toplamı 248.8 TL dir.

Matematiğiniz yetmiyor ise bu siteden hesaplayabilirsiniz;

Önemli notlar;

1- Eğer siparişiniz 1500 Euro'yu geçerse KDV ve ÖTV gibi ek vergiler ödemek zorunda kalırsınız.
2- Türkiye'de ÖTV uygulanarak satılan ürünler, yurt dışından posta veya kargo yoluyla getirildiğinde ÖTV alınmaktadır.
3- 10 Krş'luk ürün bile alsanız bile vergi çıkar.

Diğer rehberlerim;
Traş makinesinde ötv varmı

Top Bottom