Neler Yeni

Rehber Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Fuyklxrd

80+
Hazır forumun gündeminde Aliexpress varken biraz araştırma yapıp bu rehberi hazırlamak istedim.
(Bu ilk rehberim, hatalarım elbet olacaktır yanlışlarımı düzeltirseniz çok sevinirim.)

Gümrük Vergisi Nedir?
4458 Sayılı Gümrük Kanunundaki tanımıyla Madde 3/8; “Gümrük vergileri” deyimi, ilgili mevzuat uyarınca eşyaya uygulanan ithalat vergilerinin ya da ihracat vergilerinin tümünü; diğer bir ifadeyle; eşyanın Türkiye’ye ithali veya Türkiye’den ihracı nedeniyle Gümrük idarelerince tahakkuk ve tahsil edilen vergilerdir.

Gümrük Vergisinin Oranları Nasıldır?
1500€'yu geçmemek şartıyla,
posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya için eşyanın değeri üzerinden

Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda % 18,
Diğer ülkelerden gelmesi durumunda % 20,
Kitap veya benzeri basılı yayın için % 0, (150 Avro’ya kadar )
6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave % 20 oranında hesaplanır.

Gümrük Vergisini Nasıl Hesaplarız?

Mesela bir klavye sipariş edeceğiz, bu ürünün fiyatını 300 TL olarak sayalım;

%20 Gümrük Vergisi = 60 TL

(Eğer alacağınız ürün ÖTV listesinin içerisindeyse aşağıdaki maddeyi dikkate almanız gerekecektir.)
%20 Özel Tüketim Vergisi ( Ürün+Gümrük Vergisi toplamının %20'si)
8 TL Gümrük Sunum Ücreti = 8 TL
0,80 TL Damga pulu Vergisi= 0,80 TL

300 TL'lik bu alışverişi yaptığımızda 68 TL Gümrük Vergisi ödeyerek toplam alışveriş ücreti 368,8 TL oluyor.

Unutmadan yazayım, yapılan alışverişlerde 30 kg ve altı ise bu hesaplama geçerli. 30 kg üstü için yine ekstra ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.

''Yahu yıl olmuş 2021 hala hesap makinesi mi kullanacağız?'' dediğinizi duyar gibiyim;
3 tane kutucuk var bunları alacağınız ürüne göre işaretleyin ve kesin sonuca ulaşın.
Doğruluğundan emin olabilirsiniz.

Kaynakça:

Rehberim bu kadardı umarım yardımcı olmuşumdur,eksiklerim varsa yazabilirsiniz düzeltirim.
Sağlıcakla kalın iyi günler.

Son düzenleme:

!ROGStrix!

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Hazır forumun gündeminde Aliexpress varken biraz araştırma yapıp bu rehberi hazırlamak istedim.
(Bu ilk rehberim, hatalarım elbet olacaktır yanlışlarımı düzeltirseniz çok sevinirim.)

Gümrük Vergisi Nedir?
4458 Sayılı Gümrük Kanunundaki tanımıyla Madde 3/8; “Gümrük vergileri” deyimi, ilgili mevzuat uyarınca eşyaya uygulanan ithalat vergilerinin ya da ihracat vergilerinin tümünü; diğer bir ifadeyle; eşyanın Türkiye’ye ithali veya Türkiye’den ihracı nedeniyle Gümrük idarelerince tahakkuk ve tahsil edilen vergilerdir.

Gümrük Vergisinin Oranları Nasıldır?
1500€'yu geçmemek şartıyla,
posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen eşya için eşyanın değeri üzerinden

Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda % 18,
Diğer ülkelerden gelmesi durumunda % 20,
Kitap veya benzeri basılı yayın için % 0, (150 Avro’ya kadar )
6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave % 20 oranında hesaplanır.

Gümrük Vergisini Nasıl Hesaplarız?

Mesela bir klavye sipariş edeceğiz, bu ürünün fiyatını 300 TL olarak sayalım;

%20 Gümrük Vergisi = 60 TL

Eğer alacağınız ürün ÖTV listesinin içerisindeyse bu maddeyi dikkate almanız gerekecektir. (%20 Özel Tüketim Vergisi) ( Ürün+Gümrük Vergisi toplamının %20'si)
8 TL Gümrük Sunum Ücreti = 8 TL
0,80 TL Damga pulu Vergisi= 0,80 TL

300 TL'lik bu alışverişi yaptığımızda 68 TL Gümrük Vergisi ödeyerek toplam alışveriş ücreti 368,8 TL oluyor.

Unutmadan yazayım, yapılan alışverişlerde 30 kg ve altı ise bu hesaplama geçerli. 30 kg üstü için yine ekstra ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.

Kaynakça:

Rehberim bu kadardı umarım yardımcı olmuşumdur,eksiklerim varsa yazabilirsiniz düzeltirim.
Sağlıcakla kalın iyi günler.

Eline saglIk

Mert Özkaya

𝑅 𝑜 𝓍
80+ Titanium
En İyi Cevap
11
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,783
İsim
Mert Özkaya
Instagram
_mrt_ozky_
Discord
Mert Özkaya #6849
Eline sağlık fakat kısayolu var.
Site doğru gösteriyor beni yanıltmadı şu ana kadar.

Fuyklxrd

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Müthiş Bir Rehber Olmuş (y)
İnanılmaz Hit Alacak Bence :)
Çok teşekkürler :)

Eline sağlık fakat kısayolu var.
Site doğru gösteriyor beni yanıltmadı şu ana kadar.
Aslında tarayıcıya yazılarak bulunacak basit bir şey ancak forumdakiler habire soruyor.
İyi oldu.
Evet doğru çalışıyor fakat ben biraz daha detaya inmek istedim :)

Mehmet

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,521
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
Donanım İnceleme

Fuyklxrd

80+

Siri

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Siri soruyor;
Aklıma bir soru takıldı. Ben şimdi kuponla bir ürün alsam etikette indirimli ücret mi olur yoksa indirimsiz ücret mi? İndirimsizi olur diye düşünüyorum...

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,873
Üyeler
140,571
Son üye
RyuLa
Top Bottom