Neler Yeni

Güncel fiyat ve parçalar arasında boğulmak-APU

MRTriumph

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Mert Usta
Selamlar.
Konuya net bir giriş yapmadan önce belirtmek isterim ki uzun zamandır laptop kullanıcısıyım ve sistem geliştirme gibi bir derdim olmadığı için parçalar hakkında pek de bilgim yoktu.
Bu sistem geliştirememe durumu beni eskisinden daha da çok zorlamaya başlayan bilgisayarımı yenilemek istememle değişti. Donanım Arşivi youtube kanalında keşfettiğim ve biraz da araştırma ile kafama yatan APU sistemleri araştırmaya koyuldum. Bu durum çok hoşuma gitti hatta öyle ki AMD kullanan çevremdeki birçok kişinin söyledikleri (çok ısınıyor, ''odamda kışları ısıtıcı kullanmıyorum çünkü işlemci tüm odayı ısıtıyor'' gibi) ile oluşan ön yargılarımı bile kırdı. Size sormak istediğim şeye gelecek olursak. Artık bu ucuz fiyat dengesi değişmiş gibi görünüyor. Örneğin videoda bahsedilen B350M ana kartın fiyatı bile yalnız başına 550-600 TL gibi bir fiyata denk geliyor. Gelelim sorulara.

*Bugün bilgisayar toplama konusunda yapılması gereken şey ne?
*Günümüzde bu fiyatlarda APU toplamak mantıklı mı?
*Alternatif olarak hangi parçalar kullanılabilir?

En son bir moderatör tarafından düzenlendi:

Fiery

80+ Titanium
En İyi Cevap
29
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,053
İsim
Ömer
Steam
fieryz
Sistem için bütçen ne kadar ?

Eminertekin

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,562
İsim
Emin Ertekin
Selamlar.
Konuya net bir giriş yapmadan önce belirtmek isterim ki uzun zamandır laptop kullanıcısıyım ve sistem geliştirme gibi bir derdim olmadığı için parçalar hakkında pek de bilgim yoktu.
Bu sistem geliştirememe durumu beni eskisinden daha da çok zorlamaya başlayan bilgisayarımı yenilemek istememle değişti. Donanım Arşivi youtube kanalında keşfettiğim ve biraz da araştırma ile kafama yatan APU sistemleri araştırmaya koyuldum. Bu durum çok hoşuma gitti hatta öyle ki AMD kullanan çevremdeki birçok kişinin söyledikleri (çok ısınıyor, ''odamda kışları ısıtıcı kullanmıyorum çünkü işlemci tüm odayı ısıtıyor'' gibi) ile oluşan ön yargılarımı bile kırdı. Size sormak istediğim şeye gelecek olursak. Artık bu ucuz fiyat dengesi değişmiş gibi görünüyor. Örneğin videoda bahsedilen B350M ana kartın fiyatı bile yalnız başına 550-600 TL gibi bir fiyata denk geliyor. Gelelim sorulara.

sistem için bütçen ne ben apu sistem öneririm çok iyi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Selamlar.

günümüzde apu sistem toplamak mantıklı alternetif olarak r3 1200af rx570 var ama apu sistem daha mantıklı

MRTriumph

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Mert Usta
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
şuan 2000-2300 TL gibi bir bütçem var. Ben zamana yayıp 2 ay gibi bir sürede toplamayı düşünüyordum böyle olursa bütçe biraz daha artar ve beni zorlamaz.

Son düzenleme:

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
şuan 2000-2300 TL gibi bir bütçem var. Ben zamana yayıp 2 ay gibi bir sürede toplamayı düşünüyordum böyle olursa bütçe biraz daha artar ve beni zorlamaz.
Öncelikle elinde kullanabileceğin parçalar var mı?
Buna bakmak ve kullanabildiklerini sisteme ekleyip, masrafı azaltmak gerek.
Böylece bütçe daha verimli şekilde kullanılabilir.

Bütçenin zamana yayıldıkça daha rahat olacağı ve artabileceği söylenmiş.
Ne kadar zamanda ne kadar artar, bunu da öngörmek gerek.
Belki APU sistem toplamaya gerek kalmaz.
Cuma indirimlerinde çok uygun fiyata güzel bileşenler satılabiliyor.

MRTriumph

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Mert Usta
Öncelikle elinde kullanabileceğin parçalar var mı?
Buna bakmak ve kullanabildiklerini sisteme ekleyip, masrafı azaltmak gerek.
Böylece bütçe daha verimli şekilde kullanılabilir.

Bütçenin zamana yayıldıkça daha rahat olacağı ve artabileceği söylenmiş.
Ne kadar zamanda ne kadar artar, bunu da öngörmek gerek.
Belki APU sistem toplamaya gerek kalmaz.
Cuma indirimlerinde çok uygun fiyata güzel bileşenler satılabiliyor.
Kullanabileceğim parça olarak 1tb hdd ve bir dostumdan satın alacağım corsair spec-04 isimli kasa var denilebilir. (psu yok)
Süre ve bütçe olarak ise her ay sistem için 400-500 TL aralığında bütçe ayırabilirim. Şuan ise 1200 TL gibi bir param mevcut.

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Kullanabileceğim parça olarak 1tb HDD ve bir dostumdan satın alacağım Corsair spec-04 isimli kasa var denilebilir. (PSU yok)
Süre ve bütçe olarak ise her ay sistem için 400-500 TL aralığında bütçe ayırabilirim. Şuan ise 1200 TL gibi bir param mevcut.
Sistemde pahalı 2 parça var
İşlemci ve ekran kartı.
İndirimlerde 1.200 TL'ye R5 3600 alabiliyorsun.
B450 anakartlar 475-525 TL arasında değişiyor.
16 GB (2x8) 3000/3200 Mhz RAM'ler 525/575 TL civarında alınabiliyor.
Kaliteli, korumalı, sertifikalı, yüksek Watt PSU'lar 500/550 TL civarında fiyatla alınabiliyor.
Yani ekran kartı için para ayarlarım dersen, gayet güçlü sistem dizebilirsin.

Son düzenleme:

MRTriumph

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Mert Usta
Sistemde pahalı 2 parça var
İşlemci ve ekran kartı.
İndirimlerde 1.200 TL'ye R5 3600 alabiliyorsun.
B450 anakartlar 475-525 TL arasında değişiyor.
16 GB (2x8) 3000/3200 Mhz RAM'ler 5250/575 TL civarında alınabiliyor.
Kaliteli, korumalı, sertifikalı, yüksek Watt PSU'lar 500/550 TL civarında fiyatla alınabiliyor.
Yani ekran kartı için para ayarlarım dersen, gayet güçlü sistem dizebilirsin.
Anlıyorum o zaman sizin söylediğinize göre RYZEN APU Oyun Bilgisayarı Toplamanın Altın Kuralları isimli videonun aksine işlemciyi r5 3600 kullanmam gerek. Anakart konusunda çok karasız kaldım bu sistemi overclock etmem gerekecek ve en uygun anakart hangisi olur bilmiyorum açıkçası. PSU olarak ise ekran kartını taktığımda 550Watt bana yeterli olur mu? Önerilen ekran kartları arasında 1060 veya rx570 var.

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Anlıyorum o zaman sizin söylediğinize göre RYZEN APU Oyun Bilgisayarı Toplamanın Altın Kuralları isimli videonun aksine işlemciyi r5 3600 kullanmam gerek. Anakart konusunda çok karasız kaldım bu sistemi overclock etmem gerekecek ve en uygun anakart hangisi olur bilmiyorum açıkçası. PSU olarak ise ekran kartını taktığımda 550Watt bana yeterli olur mu? Önerilen ekran kartları arasında 1060 veya rx570 var.
O video neredeyse 2.5 yıl önce yayınlandı.
O zamanlar dolar 3.75 TL civarındaydı.

Elinde imkan olduğu için, APU'dan daha performanslı ve ileriye yönelik sistem toplama imkanın var.
Bu yüzden APU yerine indirim ile güzel bir sistem toplaman daha mantıklı olacaktır.
Gaming Gecesi indirimlerini takip ederek, uygun fiyata toplayabilirsin.

MRTriumph

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Mert Usta
O video neredeyse 2.5 yıl önce yayınlandı.
O zamanlar dolar 3.75 TL civarındaydı.

Elinde imkan olduğu için, APU'dan daha performanslı ve ileriye yönelik sistem toplama imkanın var.
Bu yüzden APU yerine indirim ile güzel bir sistem toplaman daha mantıklı olacaktır.
Gaming Gecesi indirimlerini takip ederek, uygun fiyata toplayabilirsin.
Soru yağmurumu ve bilgi eksikliğimi mazur görün ama parçaları toplu olarak almayacağım için bu işlemciyi başlangıçta APU olarak ekran kartsız kullanabiliyor muyum?

White Ravens

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Soru yağmurumu ve bilgi eksikliğimi mazur görün ama parçaları toplu olarak almayacağım için bu işlemciyi başlangıçta APU olarak ekran kartsız kullanabiliyor muyum?
Hayır

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Maalesef, 3600 ile öyle bir şansınız yok.

Trexsons

80+ Silver
En İyi Cevap
1
AMD işlemcilerde g ibaresi olmayan hiçbir işlemci apu desteklemez,kullanamazsınız.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,904
Üyeler
138,437
Son üye
fatihavcii
Top Bottom