Neler Yeni

Hafif Yazılım için Bilgisayar Opsiyon Önerisi

Sheazel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Seçkin Kurtalan
Bütçe
41000
Selamlar, okulumla birlikte bir yazılım şirketinde staj yapıyorum ve işler biraz ciddiyete bindiğinden ve sürekli bilgisayarımı yanımda tutmam gerektiğinden şuan kullandığım Dell cihazımı satıp daha hafif bir bilgisayara geçmek istiyorum. Performans tabii ki kritik ama genel amaç oyun değil daha çok günlük iş gibi düşünülebilir. Batarya ve özellikle Linux desteği (Ubuntu) majör bir boyutta önem taşıyan iki faktör. Batarya performansı olarak macbook gibi bir beklentim yok ama 6 7 saat almak istiyorum. Bir de ağırlık 1.7 kiloyu asla geçmemeli. Tercih olarak 3 opsiyon buldum:

Bu 2023 versiyonu ve bu spesifik versiyon için benchmark veya linux desteği ile ilgili bir kaynak bulamadım. Konuyu açma sebeplerimden biri de bu zaten. Cihazın driver desteği hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirmesi beni çok mutlu eder.

Bu da sanırım 2022 versiyonu. Linux desteği olarak sıkıntısız bir cihaz ve pil performası da iyi gözüküyor. Bunlar haricinde opsiyonlarım arasında bu da var, ama bu biraz birşeylerden feragat edip rahata kaçmak gibi düşünülebilir:

Tam açıklık isterseniz pozisyonum backend developer. Micronaut üzerinden API ve database yönetim ile ilgili şeyler yazıyorum. 41k'yı aşmayacak başka tavsiyeniz varsa alabilirim. Hangi opsiyon uygundur?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,977
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Macbook almanızı tavsiye ederim ancak M2 çipli olanlarından tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. İkinci el olarak çok iyi durumdaki cihazlara bakabilirsiniz.

Bu arada bu fiyata çok daha iyi modeller mevcut ancak hem pil performansı düşük hem de ağırlar.

Sheazel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Seçkin Kurtalan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Macbook almanızı tavsiye ederim ancak M2 çipli olanlarından tercih etmeniz en doğrusu olacaktır. İkinci el olarak çok iyi durumdaki cihazlara bakabilirsiniz.

Bu arada bu fiyata çok daha iyi modeller mevcut ancak hem pil performansı düşük hem de ağırlar.
Öncelikle günaydın. Şuan kullandığım cihaz ağır olduğundan değişim yapıyorum zaten, Dell G15 5510 kullanıcıyım ve gerçekten ağır bir alet. Opsiyonların hafif olması da önemli bir kritik olduğundan cihaz seçimlerim böyle. M2 alamıyorum bu arada 16GB 512GB opsiyonunda :/

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,977
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Öncelikle günaydın. Şuan kullandığım cihaz ağır olduğundan değişim yapıyorum zaten, Dell G15 5510 kullanıcıyım ve gerçekten ağır bir alet. Opsiyonların hafif olması da önemli bir kritik olduğundan cihaz seçimlerim böyle. M2 alamıyorum bu arada 16GB 512GB opsiyonunda :/

M2'nin sadece 8/256 versiyonu bulunur muhtemelen. Opsiyonlardaki diğer cihazları bu fiyat bandında önermem zira performansları düşük kalacaktır. Hemen araştırıp size geri döneceğim.

mandog

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,266
İsim
Mertol
Zephyrus g14ün ekranı küçük ve bu kadar paraya 3050 almak çok mantıksız. Attığınız diğer zephyrus da 21 model. Ben 22 model zephyrus g15 kullanıyorum memnunum denilebilir. 23 model zephyrus g16 bakabilirsiniz alternatif olarakta lenovo thinkbook 16 serisi cihazlara bakabilriisniz

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,977
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
M2'nin sadece 8/256 versiyonu bulunur muhtemelen. Opsiyonlardaki diğer cihazları bu fiyat bandında önermem zira performansları düşük kalacaktır. Hemen araştırıp size geri döneceğim.

Araştırma sonucu mantıklı bir cihaz bulamadım..

Sheazel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Seçkin Kurtalan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Zephyrus g14ün ekranı küçük ve bu kadar paraya 3050 almak çok mantıksız. Attığınız diğer zephyrus da 21 model. Ben 22 model zephyrus g15 kullanıyorum memnunum denilebilir. 23 model zephyrus g16 bakabilirsiniz alternatif olarakta lenovo thinkbook 16 serisi cihazlara bakabilriisniz
Küçük olması daha iyi kompakt birşeylere bakıyorum. Thinkbooklara göz attım, çok ağırlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Araştırma sonucu mantıklı bir cihaz bulamadım..
Araştırmanız yeter, sağolun. Ama opsiyonlar arası tercih de yapabilirsiniz, illa deli performans almama gerek yok, external bir gpu olsa adam gibi rtx 3050 4gb vs yeter.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,977
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Araştırmanız yeter, sağolun. Ama opsiyonlar arası tercih de yapabilirsiniz, illa deli performans almama gerek yok, external bir gpu olsa adam gibi rtx 3050 4gb vs yeter.

Bu bağlamda ilk opsiyonu önermekten başka çarem kalmadı.

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Link veremeyeceğim ama m1 veya m2 16gb ramli bir laptop tavsiye ederim. Şuanlık sana 8gb macbookta yeter ama daha fazla ide açman gerekirse 8 cortlar.
taksitle al bu arada bence

Sheazel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Seçkin Kurtalan
Link veremeyeceğim ama m1 veya m2 16gb ramli bir laptop tavsiye ederim. Şuanlık sana 8gb macbookta yeter ama daha fazla ide açman gerekirse 8 cortlar.
taksitle al bu arada bence
8 almam denedim ve gördüm yok, beni kaldıramıyor kendileri. Macbook'u aklımda tutayım ama.

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
8 almam denedim ve gördüm yok, beni kaldıramıyor kendileri. Macbook'u aklımda tutayım ama.

bu arada şirket laptop vermiyor mu?
işe girsen vermeyecekler mi?
ben staj yaparken banada vermemişlerdi ama vasat bir şirketti kurtuldum oradan. İşe girince macbook pro 16gb verdi başka bir şirket.
stajın yakında bitecekse daha iyi bir şirkette iş bul laptop versinler xd

Sheazel

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
24
İsim
Seçkin Kurtalan
bu arada şirket laptop vermiyor mu?
işe girsen vermeyecekler mi?
ben staj yaparken banada vermemişlerdi ama vasat bir şirketti kurtuldum oradan. İşe girince macbook pro 16gb verdi başka bir şirket.
stajın yakında bitecekse daha iyi bir şirkette iş bul laptop versinler xd
Okul bitince şirket cihazını kullanırım da o da dana gibi Dell cihaz ya, hatta benimki ile aynı ondan değiştiriyorum zaten, firma da 40+ çalışanlı bir firma ben iyiyim baya bırakmam, sahiplendim :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
976,761
Üyeler
154,464
Son üye
mkbgl
Top Bottom