Neler Yeni

Öneri Hanği Ekran Kartını seçmeliyim?

inconr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
onur ince
Arkadaşlar merhaba, aranıza yeni katıldım. 2014 yılından itibaren günümüze kadar başka bir forumun takipçişiydim ve biraz oradan soğuduğum için buraya geldim. Şimdi aklıma takılan birkaç sorun için sizden görüş ve öneri istiyorum. Eski işlemcim ve ekran kartımı sattım, elime geçen parayla Ryzen 5 5600 aldım. Şimdi ise ekran kartı almak istiyorum. Önümüzde ki aylarda kısmet olursa yurt dışına çıkacağım ve oradan temin edeceğim fakat bir türlü bana uygun olan ekran kartına karar veremedim. Tercih edebileceğim kartlar konusunda düşüncelerimi tek tek aşağıda yazdım. Sizler de tercih yapmamda yardımcı olursanız sevinirim.

Güncel sistemim:

-Ryzen 5 5600
-Gigabyte a320m-h
-Geil 2x8GB evo spear 3200mhz
-1 TB Samsung HDD 7200 rpm
-Geil 512GB SSD zenith R3
-High Power HPQ-500ST-H12S 500w 80+ ( 12V kanalı 450w, Tam yükte verimlilik %81.1)
-Ranker Virgo RGB Tempered Glass USB 3.0 ATX Mid Tower
-LG 22mk400h 21.5" 75 hz

-RX 7600

Wattman konusunda AMD'nin yeni kartları ne durumda bilmiyorum. Öte yandan bu kartı düşünmemin sebebi hem ucuz hem de rakibi RTX 4060'a göre Warzone 2'de daha iyi performans vermekte. Agırlıklı olarak Warzone oynuyorum ve Call of duty sevdalısıyım. İnternette izlediğim videolara göre AMD bu oyunda Nvidia'ya göre daha fazla performans veriyor.

-RTX 4060

DLSS 3 performansı gerçekten dikkat çekici fakat rx 7600 gibi bu da 8 GB VRAM sunmakta. Her ne kadar bir veya iki yıl daha 1080p oynamaya devam etmeyi düşünüyor olsam bile diyelim ki Warzone 3 çıktı ve 1080p de 10 GB VRAM kullanıyor. Bu nedenle drop yemem benim canımı çok sıkar.

-RTX 4060 Tİ 8 GB ve 16 GB

En çok aklıma yatan kart bu fakat burada da iki model arasında performans farkı bulunmaması. 16 GB seçmem bana ileride bir fayda sağlar diye düşünüyorum. Hiç değilse VRAM kaynaklı drop olasılığını ortadan kaldırmış olurum diye düşünüyorum.

-RTX 4070

Araştırmalarıma göre 1080p de ryzen 5 5600 ile mutlaka darboğaz ile karşılaşacağım. Bu nedenle monitörüde değiştirmem gerek, bu da bana ilaveten 10 bin TL masraf çıkartacak. 1440p monitör ve ekran kartı yaklaşık 25 bin TL masraf. Açıkcası bu durum beni biraz bundan uzaklaştırdı. Fakat nasıl olsa ileride 2K monitöre kesin geçerim. Kararsız kaldım. Buna ek olarak güç kaynağımın yeterli olacağını düşünüyorum, yoksa yanılıyor muyum?

-RX 7700 veya RX 7600 XT

Öncelikle RX 7600 XT çıkacak mı? Çıkmayacak mı? Bilmiyorum. Varsayım olarak koydum. Çıktığı taktirde, TDP 200w olursa, VRAM 8 GB fazla olursa ve Warzone 2 performansı 4060 Tİ seviyesinde olursa tercih edebilirim.
RX 7700 için 1080p de darbogaz yaşamam diye düşünüyorum ya da yaşarsam çok az olur. Bu çıkarımı da sızıntılara göre yaptım yani tam emin değilim. Bu kart 4060 ti'dan hem daha hızlı hem de VRAM açısından daha iyi olacağını düşünüyorum. Fakat işte burada güç kaynağım bana yeter mi? Bilmiyorum. Kaç Watt TDP değeri olacak belli değil. Bir sitede 245w olacağı yazılmış. Eğer TDP 245w olursa güç kaynağını da yenilemem gerekli midir?

Konuyla ilgili düşüncelerim bunlar gerçekten çok ikilimde kaldım. Yurt dışından alacağım için geri iade etme lüksüm yok. Ve de aldığım zaman şöyle en az 3 yıl beni götürmeli. Şimdi den araştırma yapmaya çalışıyorum çünkü gemide çalışıyormum ve gemideyken araştırma yapmam mümkün olmuyor. Sizce hangisini seçmeliyim veya beklemeli miyim? Düşüncelerinizi merak ediyorum. İyi forumlar.

Procus_DA

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Oğuzhan Köse
4070 ile 5600 uyumunda illa ki darboğaz yaşıyorsun. 4060ti kartlar da 2k ile daha uyumlu olan kart diyebilirim ama 5600 için daha ideal olabilir. Amd kartlara çok güvenmediğimi belirtip kullanıcı yorumu dinleyebilirsin. Vram fiyat farkını verebiliyorsan 16gb daha iyi

Top Bottom