Neler Yeni

Hat internet değeri ayar önerisi ve yorumu Keenetic

Funypuf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Emir Aydın
Merhaba, 1-1.5 yıldır internetim ile düzgün değerleri yakalayamadım. Kafaya koyarak alabildiğim tüm hızı (sağlıklı) bir şekilde almak istiyorum. Öncelikle hattım 100 Mbps, kullandığım güncel cihazım Keenetic Extra DSL (yeni versiyon). Hattım standart olarak yüzlük paket ile 8 SNR margin ayarı ile geliyor. Bu da 64-60 civarı bir hız almamı sağlıyor. Keenetic modemlerde SNR ayarı ile oynamaya izin verdiği için belli bir seviyeye düşerek hızımı arttırmayı hedefliyorum. Birçok yerde araştırma sonucu 8 dB altında sorun yaşanıyor deniyor ama bunun SNR margin ile anladığım kadarıyla çok alakası yok. CRC ve fec hatası değerine önem veriliyor; bu hatalar belli bir seviyede kabul ediliyor deniyor. Hatta CRC ve fec olmayan hat bulmak imkansız deniyor. Şu an cihazım 19 saattir 2 dB SNR (2-1.3 dB) değerlerinde kullanım sonucu 110 CRC, 10k fec hatası alıyor. Bu değer şu an sağlıklı mı? Yaklaşık olarak 50 GB veri indirildi. Önceden 3 dB - 4 dB değerlerini denedim, dengeli noktayı arıyorum. 0 ve 1 dB değerinden saniye başı yükseldiği için denemekten vazgeçtim. Zaten 3 dB en azından 10k fec görmedim, CRC aşağı yukarı aynı oluyor. Aşağıda değerleri ekleyeceğim, not olarak düşeyim. Evde aktif yoğun 4 akıllı cihaz kullanılıyor; 2 tanesi oyuncu PC, diğerleri telefon ve tablet. Fiber başvurusu yaptım ama en son gittiğimde 2025'ten bahsediliyor, pek inanasım yok. Bana olabileceğiniz kadar yardımcı olur, hatalarım ve yanlış bilgilerimi düzeltirseniz sevinirim. Son olarak elimden geldiğince altyapı tarafına uğraşıyorum. Fiberin geç geleceğini bildiğimden en azından aşağıda bulunan ankastre kutusunun değişimini talep ettim; oldukça eski ve kararmış duruyor, belki etki eder.

Ekler

• 2db.png
    2db.png
    46.8 KB · Hit: 18
  • 3db.png
    3db.png
    40.5 KB · Hit: 14

Lady-Of-Ice

80+ Silver
Fec hataları çok önemli değil; crc daha önemli.
Snr yi en düşük ayarladığınızda kopma, yavaşlık yaşamıyorsanız kullanın. Yaşıyorsanız; deneyerek uygun hıza sabitlersiniz.
Bu crc hataları yüksek değil; 1000 li rakamlara ulaşmamış.

Funypuf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Emir Aydın
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fec hataları çok önemli değil; crc daha önemli.
Snr yi en düşük ayarladığınızda kopma, yavaşlık yaşamıyorsanız kullanın. Yaşıyorsanız; deneyerek uygun hıza sabitlersiniz.
Bu crc hataları yüksek değil; 1000 li rakamlara ulaşmamış.
Teşekkür ederim bilgi için. Kopma sorunu yok, CRC fazla değil diyorsanız devam. CRC kafamı çok karıştırıyor.

Top Bottom