Neler Yeni

Yardım i5-12600, Asus Dual 4060 sistem kapanma sorunu için yardım

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
crixallis31
Merhaba yakın zamanda eski pc'min anabileşenlerini güncelledim(hepsine bir seferde param yetmedi kasım boyunca anca bunları alabildim) gücellediğim donanımlar
İşlemci: i5-12600
Anakart: PRO Z790-P WIFI
Ram: Kingston Fury Renegade RGB 32 GB 6000 MHz DDR5 Ram (KF560C32RSAK2-32) CL32
Ekran kartı: Asus Dual 4060
pc'de ani kapanma sorunu yaşıyorum. Apc 1400 ups'm bipliyip gücü kesiyordu. Onu çıkartıp kullanmaya başladım ama aynı sorunu az önce yine yaşadım. Sistemi açar açmaz bios'a girip sıcaklıklara baktım 40º civarıdaydı sanırım sıcaklık kısa sürede bu civara düşmez. Oyun falanda oynamıyordum acaba psu'yu değişmedim. 10 senelik Seasonic 760w gold sertifkalı. Acaba çok mu güçten düştü desem sistemi kurar kurmaz furmark ile gpu'ya içindeki cpu stress testi ile işlemciye yüklendim kapanma yaşamadım🧐. Power spikes mevzusundan şüpheleniyorum haliyle bu konuda deneyimi olan var mı? Nasıl kesinleştirebilirim sorunun Power spikes mevzusundan olup olmadığını? Eğer ondan olduğuna kanaat getirsem

1. Yeni ekran kartlarının Power spikes durumuna uyumlu
  2. 8 sata girişi olan
  3. Beni uzun süre yarı yolda bırakmayacak kaliteli.
  4. Verimliliği yüksek bir psu önerir misiniz?
  5. Yükte değilken fanı duran,
  6. Sessiz
  7. Modüler bir psu istiyorum.
Not: anakartın BIOS'undan CPU için stok fan seçili çok güç çekmez kanımca işlemci. Geçen ay sistemi kurar kurmaz FurMark ve içindeki CPU stres testini açıp ekran kartına ve işlemciye test yaptığımda kapanma yaşamamıştım:unsure:. Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme:

PurpleWebb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
610
İsim
Deniz Duran
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Donanımları, Yazılım-Programlama, Kitap Okumak vs.
Hocam PSU ömrünü tamamlamaya başlamış olabilir. Sorunun net PSU dan olduğunu anlamak için, farklı bir PSU ile test edin. Siz PC yi topladığınızda PSU da belki sorun yoktu ama sonrasında sorunlar oluşmaya başlamış olabilir. Allahtan Seasonic PSU ki en fazla bu sorunu yaratıyor.
Seasonic marka PSU lar üzmez asla sağlam kalitelidir. Bütçeniz varsa tercihinizi yine Seasonic 750W veya 850W 80+Gold Tam Modüler PSU dan yana kullanabilirsiniz. Bütçeniz daha düşükse Cougar, FSP, MSI, Asus veya High Power markalarına da yönelebilirsiniz.
Dediğim gibi önce farklı bir PSU ile test edin, sorunun net PSU dan kaynaklı olduğunu netleştirelim. Sonrasında bütçenize göre bir PSU önerebilirim. Bende yakın tarihte Amazondan 4000 TL ye Cougar 850W 80+Gold Full Modüler PSU aldım gelmesini bekliyorum heyecanla. ^^

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
crixallis31
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çevremde masaüstü kullanan yok :( Sentetik testle falan deneme şansım var mı diye sorayım dedim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
crixallis31
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorun Memry Try it ayarındanmış. işlemcim 12600 max 5600 desteklediği için. Bios'dan Memry Try it kısmından 5600mhz olan hazır profillerden birini seçmiştim. Kapattım xmp'den 6000mhz olanı seçtim daha yüksek hız olmasına rağmen sorun giderildi. Yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim

• Beğen
Reaksiyonlar: xACa
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,002
Üyeler
146,603
Son üye
truefacts
Top Bottom