Neler Yeni

Yardım İ9 12900K işlemci OC yapınca mavi ekran hatası

said9779

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Said Taşdemir
Arkadaşlar ASUS ROG STRIX Z690a-Gaming D4 anakart aldım. Ayrıca yeni ekran kartı ve işlemcide aldım.
İşlemcim: Intel Core i9-12900K 1700 3.2GHz box ışlemci BX8071512900k.
Ekran kartı: Gigabyte gVN306TGAmıngocpro RTX3060 Ti Gaming OC Pro 8 GB 256 bit GDDR6 PCI-e 4.0 ekran kartı.

AI Suite 3 den Otomatik overclok yaptığımda veya BIOS dan manuel OC yaptığımda günde 1-2 kez mavi ekran hatası alıyorum.

Genelde CLOCK_WATCHDOG_TIMEOUT hatası veya KERNEL gibi bir hata. Son 2 minidumb dosyasını paylaşacağım. Lütfen okuyabilen sebebini söylesin.

OC yapmadığımda bu hatayı sanırım hiç almadım. Ancak Anakart zaten son model ve işlemcimde keza öyle ve canavar gibi 2 parça. İşlemcim normal hızlarda 5100 e kadar çıkabiliyorken OC de 5400 görebiliyorum. yani OC yapınca ara sıra mavi ekran almam bence çok saçma.

Bir başka mavi hata öngörüm ise şu;

RAM lerimin tam modeli ise Corsair 16 GB (2x8GB) Vengeance Pro RGB siyah 3600MHz CL16 DDR4 (kodu: CMW16GX4M2D3600C16)

Anakartımın kendi sitesinde tam olarak bu ürün kodu yok. Yani bu RAM desteği görünmüyor. Bunun dışında neredeyse birçok Corsair'in RAM desteği var.

https://rog.asus.com/tr/motherboard...0-a-gaming-wifi-d4-model/helpdesk_qvl_memory/
Ancak bilgisayarım bu RAM'leri görüyor ancak 2133 MHz de çalıştırıyor. XMP ile 3600'ü görüyor ve açılıyor ancak bazen mavi ekran veriyor. Mavi ekran hatasının RAM'den mi kaynaklandığını tam olarak bilmiyorum.

Anakartım neredeyse son model ve RAM'lerimde eski değil. Sizce bu anakartın bu RAM'leri desteklememesi normal mi?
Ya da desteklemesede bunları görmesi ve hız aşırtma ile 3600'e çıkması normal mi?

minidumb dosyaları

https://drive.google.com/file/d/1KljbC2JhmFoYtq9tVAzNrXko5Rwf0zY4/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1BSm4N2NU4Fen0f7to0LOsgzFcXWBKPQf/view?usp=sharing

said9779

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Said Taşdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Neden yapmayayım ki ? Anakartı zaten bu kadar maliyetleri yapan şey bu değil mi? İşlemciyi ve Anakartın üstün özelliklerini kullanma fırsatım varken neden yapmayayım.

mert333

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
300
İsim
Hüseyin Mert
Usta oc yapmanı gerektirecek olay ne ona göre o işlemci ekran kartına fazla zaten. Render mı yapıyorsun

said9779

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Said Taşdemir
FPS oyunları oynuyorum ve evet render da yapıyorum. Olay ekran kartı ile ilgili mi ki? işlemci - anakart değil mi olay.. bu işlemciye OC yapıpda sorun yaşamayan birsürü insan var. bende neden böyle oluyor bilmiyorum. minidumb dosyalarını okuyabilen biri olsa durumu daha iyi anlayabilecem

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
FPS oyunları oynuyorum ve evet render da yapıyorum. Olay ekran kartı ile ilgili mi ki? işlemci - anakart değil mi olay.. bu işlemciye OC yapıpda sorun yaşamayan birsürü insan var. bende neden böyle oluyor bilmiyorum. minidumb dosyalarını okuyabilen biri olsa durumu daha iyi anlayabilecem
Minidump size yardım etmez, minidump mavi ekranın sebebini söyler size ama biz zaten sebebinin işlemci olduğunu biliyoruz. İşlemciye overclock yapınca mavi ekran alıyorsanız bir şeyi yanlış yapıyorsunuzdur. Ya frekansı fazla yazıyorsunuzdur ya da voltajı yanlış yazıyorsunuzdur. All P-core 5.4 GHz çok yüksek bir frekans, her işlemci yapamaz.

said9779

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Said Taşdemir
ama ramlerimin uyumluluğuda anakartımın desteklediği listede görünmüyor. Ama onları stabil 3600 mhz ye çıkartabiliyorum XMP ile... bazıları ramin yapabileceğini söyledi. Bu yüzden minidumb dan tam sebebini öğrenmek istedim. aı suite 3 üzerinden oto OC yapıyorum zaten voltajını vs herşeyi kendi ayarlıyor. veya BIOS üzerinden ben yapıyorum yine durum aynı yani.

cfranko

80+ Platinum
En İyi Cevap
12
Dahası  
Reaksiyon skoru
28,598
İsim
cfranko
İlgilendiği Kategoriler
Memory
ama ramlerimin uyumluluğuda anakartımın desteklediği listede görünmüyor. Ama onları stabil 3600 mhz ye çıkartabiliyorum XMP ile... bazıları ramin yapabileceğini söyledi.
Ram için anakartın destek listesi bir şey ifade etmez zaten, DDR4 olduğu sürece hepsi çalışır bunun konumuzla alakası yok. Minidump size bir şey söylemez dediğim gibi sadece sorunun hangi parçadan kaynaklandığını söyler detay söylemez. Söylediğiniz şeylerden çok fazla overclock hakkında bilginiz olmadığı anlaşılıyor bu yüzden manuel olarak overclock yaparken muhtemelen bir şeyi yanlış yapıyorsunuz. Yanlış anlamayın aşağılamak için falan söylemiyorum gördüğümü söylüyorum

İşlemcinizi bir kaç gün stock halde kullanıp sorunun işlemcinizdeki yapılan hatalı OC işleminden olup olmadığını kontrol etmeniz gerekli.

Bu şıkkı ellerseniz, RAM'ler ikinci seçenek olacak. İlk şıkkı eledikten sonra, RAM'lerde ki uyumsuzluk vb. soruna odaklanıp o şekilde çözüme ulaşabilmelisiniz.

said9779

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Said Taşdemir
Daha önceki anakartım asus rog strix z370g gaming ve işlemcim i5 8400 dü.. AI Suite3 ile hız aşırtma yaparken hiç sorun yaşamıyordum. Şuanki anakartta AI Suite3 içinde OTO OC var. Onu yaptığımda pc açılırken Overclocking %68 diyor.. işlemci hızı normalde stock halde 5100 iken OC ile full 5400 de çalışıyor. açılmada filan sorun yok sorunsuz açılıyor. ancak günde 1 2 kez mavi ekran alıyorum sadece. youtubedan felan heryerden baktığımda herkes OC yi sorunsuz yapbiliyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
980,666
Üyeler
155,148
Son üye
Hamatan
Top Bottom