Neler Yeni

Intel işlemciler sorunlu mu?

alestaaD

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Efe
İyi forumlar arkadaşlar. Son günlerde Intel'in işlemcilerinin bozuk olduğu ile ilgili haberlere denk geldim bu haberlerden önce örnek vermek gerekirse Jedi survivor oyununu oynarken oyun durduk yere crash vermişti, anlam veremedim o zaman. Ama şimdi haberleri görünce bir önlem almayı düşünüyorum.

Şu anda elimde i7 13620H işlemcili Lenovo LOQ Gaming laptop var. Şimdi ben işlemcim bozukmu değil mi emin değilim. Ama dediğim gibi çökmeler endişlendirdi. Nasıl bir önlem alabilirim, en azından firmalar bu sorun için güncellemeler duyurana kadar ne yapabilirim? Cihazı bu yıl nisan ayının başlarında aldım.

xTURANN

80+ Silver
Önlem almak zor, hasar gördüyse hiçbir şey fayda etmez.
Şuanlık yapılabilecek şeyler, sıcaklıklarını iyi derecelerde sabit tutmak, watt düşürmek.

alestaaD

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Efe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Önlem almak zor, hasar gördüyse hiçbir şey fayda etmez.
Şuanlık yapılabilecek şeyler, sıcaklıklarını iyi derecelerde sabit tutmak, watt düşürmek.
Hocam şöyle,modern warfare 3 hikaye modunda işlemci (adana sıcağındayım bu arada) genel olarak 80-85-90 bazen 95 e çıkıyor hiç 100 dereceleri görmedim çok şükür nazar değmesin de emin olamıyorum sorun varmı yokmu diyelim ki var ne tür önlemler alabilirim? Laptop bu arada

xTURANN

80+ Silver
Hocam şöyle,modern warfare 3 hikaye modunda işlemci (adana sıcağındayım bu arada) genel olarak 80-85-90 bazen 95 e çıkıyor hiç 100 dereceleri görmedim çok şükür nazar değmesin de emin olamıyorum sorun varmı yokmu diyelim ki var ne tür önlemler alabilirim? Laptop bu arada
Bazen 95'e çıkıyor dediğin, 15 - 20 dakika 95'te çalışıyor sonra yer yer 80'e düşüyor diyorsan uzun vadede sıkıntı olabilir.

Aldığınız yerle görüşün, tüm her şeyi anlatın. 1 Yıl geçmiş, ayrıca biz öyle bir sorun bilmiyoruz iade yok falan derlerse intel ile konuş. Anlat her şeyi. Umarım iade alırlar.

Dediğim gibi, fiziksel hasar aldıysa önlem alamazsın. Termal macununu 6 ayda 1 yeniliyorsan, 3 - 4 ayda bir yenile. Sıcaklıklarını koru ( 83'ü falan geçmesin ), bakımlarını aksatma, işlemcinin gücünü kıs. 65W Çalışıyorsa, 57 - 58 - 60'a düşürt.

TyShame

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
433
İsim
Halil Karagöz
Hocam laptop işlemcileri 100 derecelere dayanır zaten. Mevzu şu bunun sebebi yüksek voltaj undervolting yapabilirsin. Performansın bir nebze azalır ama işlemci için sağlıklı olur.

alestaaD

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Efe
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bazen 95'e çıkıyor dediğin, 15 - 20 dakika 95'te çalışıyor sonra yer yer 80'e düşüyor diyorsan uzun vadede sıkıntı olabilir.

Aldığınız yerle görüşün, tüm her şeyi anlatın. 1 Yıl geçmiş, ayrıca biz öyle bir sorun bilmiyoruz iade yok falan derlerse intel ile konuş. Anlat her şeyi. Umarım iade alırlar.

Dediğim gibi, fiziksel hasar aldıysa önlem alamazsın. Termal macununu 6 ayda 1 yeniliyorsan, 3 - 4 ayda bir yenile. Sıcaklıklarını koru ( 83'ü falan geçmesin ), bakımlarını aksatma, işlemcinin gücünü kıs. 65W Çalışıyorsa, 57 - 58 - 60'a düşürt.
Hocam teşekkürler anlık atıyorum arka planda gamepass de oyun iniyor onun dışında discord steam klavye mouse app leri birde gamepass app açık durum bu şekilde.oyundada sıcaklıklar iyi genel olarak bence.

Ekler

• IMG_5085.jpeg
    IMG_5085.jpeg
    3.3 MB · Hit: 22

hardbroman

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
627
İsim
Mirhan Yalçın
İyi forumlar arkadaşlar. Son günlerde Intel'in işlemcilerinin bozuk olduğu ile ilgili haberlere denk geldim bu haberlerden önce örnek vermek gerekirse Jedi survivor oyununu oynarken oyun durduk yere crash vermişti, anlam veremedim o zaman. Ama şimdi haberleri görünce bir önlem almayı düşünüyorum.

Şu anda elimde i7 13620H işlemcili Lenovo LOQ Gaming laptop var. Şimdi ben işlemcim bozukmu değil mi emin değilim. Ama dediğim gibi çökmeler endişlendirdi. Nasıl bir önlem alabilirim, en azından firmalar bu sorun için güncellemeler duyurana kadar ne yapabilirim? Cihazı bu yıl nisan ayının başlarında aldım.
Arkadaşta 14700k vardı anlık 0.2 0.3 ghz düşüş yaşıyordu drop yiyordu ısı ile sıkıntısı olmamasına rağmen. Underclock yaptı sabit 5ghz ona rağmen yinede drop yiyordu.

Vitor Pereira

80+ Silver
En İyi Cevap
1

İntel işlemcileri otistiğe benziyor. İntel hiçbir zaman iyi değildir. Sık soket değişimi, bozulan işlemcileri, aşırı güçsüz entegre gpular derken kullanılıcılara sadece zorluk yaşattı. Amd 5 nesil aynı sokette kaldı ama intel hemen hemen her sene soket değişiyor. Ayrıca entegre grafik konusunda amd çığır açtı. Amd apuda cs2 oynatırken intel csgoyu zor oynatıyordu. Kim ne derse desin intel kullanıcı dostu değildir sadece tekelleşmeden dolayı bir dönem amdnin önüne geçmişti. Günümüzde amdnin yanında intel sadece lekeli ve masraflı bir firma.

hardbroman

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
627
İsim
Mirhan Yalçın
Arkadaşta 14700k vardı anlık 0.2 0.3 ghz düşüş yaşıyordu drop yiyordu ısı ile sıkıntısı olmamasına rağmen. Underclock yaptı sabit 5ghz ona rağmen yinede drop yiyordu.
Bu dediklerim 420mm arcticle oldu.

Top Bottom