Neler Yeni

İran, Şanghay İşbirliği Örgütüne tam üye olarak kabul edildi.

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de düzenlenen ŞİÖ 21. Devlet Başkanları Zirvesi'nde konuştu.

Bugünkü zirvede İran'ın ŞİÖ'ye tam üye olarak kabul edildiğini duyuran Reisi, "Bölgesel düzeyde gerçek barış ve iş birliğini sağlamak için birkaç fırsattan biri olan bu önemli ve etkili toplantıya katılmaktan duyduğum memnuniyetimi ifade etmeme izin verin. İran'ın daimi üyeliği vesilesiyle tüm üyelere samimi teşekkürlerimi sunuyorum." dedi.

İran'ın nükleer programı​

İran'ın nükleer programı ve bu konuyla ilgili sürdürülen görüşmeler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Reisi, ülkesinin barışçıl nükleer faaliyetlerinin uluslararası düzenlemeler çerçevesinde devam ettiğini ve kesintisiz süreceğini belirtti.

Doğu'nun NATO'su olarak nitelendirilen ŞİÖ'nün üye sayısı 9'a çıktı​

Türkiye'nin "diyalog ortağı" olarak yer aldığı ŞİÖ, ilk olarak Şangay Beşlisi adıyla 1996'da Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan temsilcilerinin Çin'in Şangay kentinde bir araya gelerek Sınır Bölgelerinde Askeri Güvenin Derinleştirilmesi Anlaşması'nı imzalamasıyla kuruldu. 2001'de Özbekistan'ın da katılımıyla üye sayısı 6'ya çıkan Şangay Beşlisi'nin adı Şangay İşbirliği Örgütü olarak değişti. Pakistan ve Hindistan da daha sonra tam üye olarak örgüte kabul edildi. 2005'te ŞİÖ'ye gözlemci olarak kabul edilen İran'ın tam üyeliğinin onaylanmasıyla örgütün üye sayısı 9'a çıktı.

Afganistan, Moğolistan ve Belarus ise ŞİÖ'de gözlemci üyeler olarak yer alıyor.

Doğu'nun NATO'su olarak nitelendirilen ŞİÖ, üye ülkeler arasında askeri, ekonomik ve kültürel iş birliğini sağlamayı ve özellikle güvenlik konusunda ortaklıklar geliştirmeyi amaçlıyor.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/tr/dunya/iran-sanghay-isbirligi-orgutune-tam-uye-olarak-kabul-edildi/2367253
Mesaj otomatik birleştirildi:

Peki ya Sizce Bu Türkiye'yi Nasıl Etki edecek bu durum.

''Wolfred!ghT

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,418
İsim
''Wolfred!ghT
Artık doğunun Natosu demeye gerek yok bu birlik için.
Artık Nato diye bir şey yok.
NATO'nun var olma sebebi SSCB yıkıldığı gün NATO o zaman bitti zaten.
İran'a bir hayırlı olsuna gitmek lazımdır.
Demi @RTE-CB

mesut3467

80+ Bronze
İran güçlü bir ülke her ne kadar kabul etmek istemesemde farkında olmadan tarafların artık belirlendiğini düşünüyorum. Herkes yanına olası bir kargaşa(savaş değil politik yada asgari bir durumda olabilir.) için müttefik arıyor. Gönlüm NATO olsada hükümetin Sanghaya yakın olacağını düşünüyorum.

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İran güçlü bir ülke her ne kadar kabul etmek istemesemde farkında olmadan tarafların artık belirlendiğini düşünüyorum. Herkes yanına olası bir kargaşa(savaş değil politik yada asgari bir durumda olabilir.) için müttefik arıyor. Gönlüm NATO olsada hükümetin Sanghaya yakın olacağını düşünüyorum.
Benimde öyle Şuan Rusya İle İş Birliği Hemde Bu kadar Agresif Dönemlerde Çok Riskli Zaten Amerikanların Cezalarını Gördük Dolar Olsun Ekonomi olsun ve ulusal güven olsun baya ceza verdi Hayır Zaten Sen Soğuk Savaş Zamanında Tarafını Seçmiş bir ülkesin diye değiştirmeye Çalışıyorsun üstüne Rusya gibi Tarihi bir düşmana Adamlar Daha Sıcak denizlere inmek peşinde.

Artık doğunun Natosu demeye gerek yok bu birlik için.
Artık Nato diye bir şey yok.
NATO'nun var olma sebebi SSCB yıkıldığı gün NATO o zaman bitti zaten.
İran'a bir hayırlı olsuna gitmek lazımdır.
Demi @RTE-CB
Nato Asla Dağılmadı Aksine Güçlendi.

''Wolfred!ghT

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,418
İsim
''Wolfred!ghT
Benimde öyle Şuan Rusya İle İş Birliği Hemde Bu kadar Agresif Dönemlerde Çok Riskli Zaten Amerikanların Cezalarını Gördük Dolar Olsun Ekonomi olsun ve ulusal güven olsun baya ceza verdi Hayır Zaten Sen Soğuk Savaş Zamanında Tarafını Seçmiş bir ülkesin diye değiştirmeye Çalışıyorsun üstüne Rusya gibi Tarihi bir düşmana Adamlar Daha Sıcak denizlere inmek peşinde.

Nato Asla Dağılmadı Aksine Güçlendi.
Hocam, Çin tehdidi baş gösterene kadar NATO cidden etkisiz bir birlikti.
Doğu'da tüm yükü biz çekiyoruz zaten.
Destek olarak sadece kuru birkaç teşekkür ve takdirden başka bir şey görmedik.
Avrupalı beyefendiler hanım efendiler ellerini bile kıpırdamadan sefalar içinde yüzüyorlardı.

Doğuhan

80+ Silver
İran ekonomik olarak Türkiyeden bile kötü o yüzden abartıldığı kadar güçlü değil

faustiN

80+
İranlılar Kültürlü İnsanlar Ulkedekı Serıat Kalksa Mukkemel ulke bıle olabılır belkıde oxford unıversıtesınde en cok yabancı ıranlılar bunu unutmayalım :D

KTimur

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Kültür Olarak zeka olarak üst düzeyler oxford unıversıtesınde en cok yabancı ıranlılar bunu unutmayalım :D
İran'ın zengin bir kültürel ve tarihi coğrafya olduğunu düşünüyorum fakat insanları hakkında bir bilgim yok.

Bu verilere göre İran'dan yalnızca 18 kişi var. Nijerya'dan ise 82 kişi.
Veriler 2020 yılın aittir.

Yumurtalı Tavuk

80+ Bronze
Hocam, Çin tehdidi baş gösterene kadar NATO cidden etkisiz bir birlikti.
Doğu'da tüm yükü biz çekiyoruz zaten.
Destek olarak sadece kuru birkaç teşekkür ve takdirden başka bir şey görmedik.
Avrupalı beyefendiler hanım efendiler ellerini bile kıpırdamadan sefalar içinde yüzüyorlardı.
Yani Irak Libya ve bir kaç tehdit dışında Afk Kaldılar Ama İran gücüne güç katmaya devam ediyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,444
Üyeler
140,201
Son üye
braveclub
Top Bottom