Neler Yeni

İslam ve evrim hakkında

Dušan Tadić

80+ Silver
Öncelikle herkese iyi günler dilerim.
Şu zamana kadar İslam ile ilgili tartışılan ve kafama takılan bütün sorulara mantıklı ve tatminkâr cevaplar buldum.
Ama evrim ve İslam ilişkisi kafamı çok karıştırıyor. Şu ana kadar yaptığım araştırmalarda İslam'ın evrimi, en azından ortak ata muhabbetini, kabul etmediği kanısına vardım. Ancak birçok bilim insanı günümüzde evrimin kesinlikle var olduğunu savunuyor.
Kimi İslam âlimleri İslam ve evrim çelişmez dese de karşı taraf çoğunlukta.
Son zamanlara kadar pek kafama takmıyordum ama artık bu olay aklıma geldikçe canım sıkılıyor. Daha ne kadar sürer bilmiyorum ama artık şu meseleye bir çözüm bulmam gerek.
Bu konu hakkında herkesin fikrini merak ediyorum.
Lütfen saygı çerçevesinde tartışmayacaksanız hiç fikir belirtmeyin zira bu tarz konularda çokça kavga çıkıyor.
Modlardan ricam ise konuyu kilitlememeleri, karşı tarafa saygısızlık yapan kişiye uyarı verilirse sorun çözülür diye düşünüyorum 🙂

• Beğen
Reaksiyonlar: Che_

Che_

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,606
İsim
MehmedVII
Şu zamana kadar İslam ile ilgili tartışılan ve kafama takılan bütün sorulara mantıklı ve tatminkâr cevaplar buldum.
Ama evrim ve İslam ilişkisi kafamı çok karıştırıyor. Şu ana kadar yaptığım araştırmalarda İslam'ın evrimi, en azından ortak ata muhabbetini, kabul etmediği kanısına vardım. Ancak birçok bilim insanı günümüzde evrimin kesinlikle var olduğunu savunuyor.
Son zamanlara kadar pek kafama takmıyordum ama artık bu olay aklıma geldikçe canım sıkılıyor. Daha ne kadar sürer bilmiyorum ama artık şu meseleye bir çözüm bulmam gerek.
Lütfen saygı çerçevesinde tartışmayacaksanız hiç fikir belirtmeyin zira bu tarz konularda çokça kavga çıkıyor.
Modlardan ricam ise konuyu kilitlememeleri, karşı tarafa saygısızlık yapan kişiye uyarı verilirse sorun çözülür diye düşünüyorum 🙂
Şimdi kabul edelim 1859'da biri evrim diye bi şey çıkarmasa bu konu açılmazdı. Evrim ile İslam çelişemez. Maymun olmak isteyenler varsa buyursunlar

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
60,180
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Şimdi kabul edelim 1859'da biri evrim diye bi şey çıkarmasa bu konu açılmazdı. Evrim ile İslam çelişemez. Maymun olmak isteyenler varsa buyursunlar
Bu nasıl bir yorum 😀 Primatlarla ortak atadan geliriz, maymun değiliz. Maymundan gelmedik. Lütfen böyle yorumlar yapmayın, bilgiliyseniz yorum yapın. Şu yoruma benzer düzeyde yorum yazan kişiler açıp iki sayfa evrim kuramını okumamış. Lütfen, lütfen, lütfen.

Dini ayrı tutun bilimi ayrı tutun. Bilim, deney ve gözlem ile kanıtlanmış olay ve olguları açıklar. Bu inkar edilemez. Evrim de bir doğa yasasıdır. Kanundur, Evrim teorisi de bu yasayı açıklayan kuramdır.

Lütfen dinlerle bir tutup da birbirleriyle çelişiyormuş gibi yorum yapmayın sonu gelmez. Dini isteyen istediği gibi yorumlasın.

Asıl konu şu olmalı. Evrim bir yaratıcı tarafından düzen içerisinde, planlı şekilde mi meydana geldi yoksa rastgelelik üzerinden mi meydana geldi. Bunu tartışmaliyiz artık. Bilim camiasında kesinlik kazanmış, binlerce argüman ve kanıtla desteklenmis evrim kuramı var mıdır yok mudur diye tartışmak gereksizdir. Dininizi sevin, bilimi de sevin.

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
60,180
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
Kanka bu yorumundan sonra ateist olmaya karar verdim, allah razı olsun senden.
Bak işte bu konuda var, çoğu müslüman Kur'an okumaz, bilim kitabı okumaz, cahil kalır. Bu cahilliği de dışarı yansıttığında İslam böyle miymis, bilimden uzak mıymış diye düşünüyoruz. Bir müslümanin yegane amacı insanlara dinini anlatmaktir. Bilimi sevdirmektir. Yanlış yapıyorlar. İnsanları kendi dinlerinden uzaklaştırıyorlar. Bir müslüman bilim adamının evrim ile ilgili sözlerini atmaları lazım, evrim ile ilgili makalesini atmaları lazım. İşte bunu yaparsan doğru yoldasin demektir.

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,420
İsim
Selman

Benim sana tavsiyem iki olguyu da birbirine zıt düşürmemen ve barışık götürmen. İslamın evrimle çelişmediğini, aksine evrimi ima ettiğini söyleyen bir sürü müslüman var. Bu konuyu asıl olarak müslümanların anlatması gerekirken bugünkü müslüman camianın tutumu gerçekten çok üzücü. Kaldı ki doğadaki dönüşümü ta 1000 yıl önceden görebilen ve bununla ilgili eser ortaya koyan bir sürü islam filozofu var (Örn: İbn Miskeveyh). Eğer ki inandığın din hak din ise zaten basit bilimsel olgularla çelişmesi mümkün değildir. Kusursuz bir yaratıcının gönderdiği bir kitap basit doğa gözlemleriyle çelişmez. O yüzden böyle konuları araştırırken için rahat olsun. Azıcık rasyonel olan bir nonteiste dinini anlattıktan ve dinine davet ettikten sonra "ama benim dinim evrimi kabul etmez" gibi laflar edersen zaten en başından kaybetmiş oluyorsun çünkü onun da "kusursuz bir yaratıcının kusursuz bir kitabı bilimsel olgularla çelişmemeli" diye düşünmesi doğal olarak kaçınılmazdır. Evrimi dinine karşı bir argüman olarak değil, bugünkü canlı çeşitliliğini açıklayan yegane unsur olarak görmen çok daha faydalı olacaktır.

Bizim bu konudaki en büyük eksiğimiz eğitim müfredatımızda evrim konusunun yer almaması. Parça parça var elbette ancak bütün bir konu olarak yok. Evrim kelimesi koca biyoloji müfredatının tek bir yerinde bile geçmiyor. Zorla evrimi göstermemeye uğraşıyorlar. Halbuki tıpkı diğer fen derslerinde olduğu gibi evrimi de basit bir doğa yasası olarak anlatsalar, kimse evrimle dinini çatıştırmaya uğraşmayacak veya evrimi dinine bir saldırı olarak görmeyecek zaten.

Benim sana tavsiyem bu işi hakkıyla anlatan bir yazardan (Örn: Ernst Mayr) veya platformdan (Örn: Evrim Ağacı) evrimi güzelce öğrenmen. İnan bana evrimi öğrendiğinde evrimin sadece "maymundan geliyoruz, maymuna kaçıyoruz" muhabbetinden ibaret olmadığını, insanın ufkunu inanılmaz derecede açan çok güzel bir bilimsel gerçek olduğunu anlıyorsun.

Evrim-din ilişkisi için sana önerebileceğim yazar ise Caner Taslaman. Mutlaka kitaplarına bir göz atmalı (dijital olarak var) veya en azından fikirlerini bir dinlemelisin. Böylelikle bu evrim din çatışmasını ortadan kaldırabileceğini düşünüyorum.

Son düzenleme:

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Kısacası: Bilim "nasıl" olduğunu açıklarken İslam "neden" olduğunu açıklar.
Konunun cevabını son dakikalarda kısaca veriyor.
Sadece bunu da yapmıyor, bilim camiasının sahtekarlığını da açıklıyor. Zira bugün pek çok popüler bilim anlatıcısı/sitesi makro evrimi ittifaki bir olgu gibi anlatıyor. Herkesin evrimi Darwinizm'in yorumladığı gibi yorumladığı zannına kaptırıyorlar. Ülkenin dinsizi de dindarı da basit seviye mantık bilmiyor. Delil ve ispat/kanıt farkını yapamıyor insanlar. Evrimin ispatlanabilecek/kanıtlanabilecek bir şey olduğu zannındalar. Sonra birkaç temel bilgi veriyor. Sonra meseleyi güzelce özetliyor ve sonuca bağlıyor.

Bunu izleyeceğim geniş zamanımda.
Güzel videodur, bence özet babında internetteki en iyisi. Dikkatini vererek izle. Müslümanlara hitaben konuşuyor İslam ve evrim ilişkisi hakkında. Son derece iyi bağlıyor konuyu. Kafada büyütülecek bir mesele değil, ortada bir din-bilim tenakuzu yok. Şayet izlemediysen Kırmızı Asa serisine de bak muhakkak.

Dušan Tadić

80+ Silver
Sadece bunu da yapmıyor, bilim camiasının sahtekarlığını da açıklıyor. Zira bugün pek çok popüler bilim anlatıcısı/sitesi makro evrimi ittifaki bir olgu gibi anlatıyor. Herkesin evrimi Darwinizm'in yorumladığı gibi yorumladığı zannına kaptırıyorlar. Ülkenin dinsizi de dindarı da basit seviye mantık bilmiyor. Delil ve ispat/kanıt farkını yapamıyor insanlar. Evrimin ispatlanabilecek/kanıtlanabilecek bir şey olduğu zannındalar. Sonra birkaç temel bilgi veriyor. Sonra meseleyi güzelce özetliyor ve sonuca bağlıyor.

Güzel videodur, bence internetteki en iyisi. Şayet izlemediysen Kırmızı Asa serisine de bak muhakkak.
Anladığım kadarıyla sen "tüm canlılar ortak bir atadan gelir" görüşüne katılmıyorsun hocam.
Peki evrimi savunanların kanıt olarak sundukları şeylere nasıl yanıt buluyorsunuz?
Şu anda aklıma çok bir şey gelmemekle birlikte körelmiş organları ve maymunlarla insanların genetiğinin çok büyük oranda benzemesini, örnek verebilirim mesela.

Margot Robbie

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
60,180
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
Anladığım kadarıyla sen "tüm canlılar ortak bir atadan gelir" görüşüne katılmıyorsun hocam.
Peki evrimi savunanların kanıt olarak sundukları şeylere nasıl yanıt buluyorsunuz?
Şu anda aklıma çok bir şey gelmemekle birlikte körelmiş organları ve maymunlarla insanların genetiğinin çok büyük oranda benzemesini, örnek verebilirim mesela.
Yukarıdaki videonun bir geçerliliği yok, kara sakallı şalvarlı insanlardan bilim dinlenilmez, Evrim Ağacı'nı takip etmeni öneririm. En iyi anlatımı ve kaynak sunumu doğru yapan o.

Top Bottom