Neler Yeni

Yardım İşlemci %15 kullanılıyor (0,39Ghz) nasıl düzeltebilirim?

Lykiaa12

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet Kaya
Arkadaşlar oyun oynarken aniden aşırı kasma oluyordu neden olduğunu fark edememiştim bugün görev yöneticisini açtığımda işlemci kendisini %15 e sabitlemiş oyunlarım bu yüzden kasıyormuş nasıl düzelte bilirim bilen varsa yardımcı olabilir mi ? Bilgisayar laptop HP 15db1055nt modeli işlemci ryzen 3 3200U.

En İyi Cevap
Arkadaşlar oyun oynarken aniden aşırı kasma oluyordu neden olduğunu fark edememiştim bugün görev yöneticisini açtığımda işlemci kendisini %15 e sabitlemiş oyunlarım bu yüzden kasıyormuş nasıl düzelte bilirim bilen varsa yardımcı olabilir mi ? Bilgisayar laptop HP 15db1055nt modeli işlemci ryzen 3 3200U.
Bunun tek bir çözümü vardır o da CPU sıcaklığını düşük tutmak.
U işelmciler düşük Güç tüketimlerine sahiplerdir bu yüzden sıcaklık olarak fazla ısınmamaları gerek biz buna speedstep teknolojisi diyoruz eğer sıcaklık o dereceyi aşarsa sıcaklık düşene kadar bu böyle devam eder.
QuickCPU kullanarak işlemci frekansını sabitleyebilirsiniz ancak ekran kartından kısıcaktır bu sefer kısacana bunun tek çözümü Laptop'u o sıcaklıkların...

Atyxah

80+ Silver
Sağ aşşağıda pil simgesi var oradans ağ click yap güç ayarları mı neydi tam hatırlamıyorum ona bas ordan plan ayarlarını değiştir de işlemci güç yönetimi olur en altlarda oradan en düşük işlemci durumu ve en yüksek işlemci durumunu ayarla en düşük %5 de felan dursun en yükseği de %100 yap

Telden yazdım ezbere yazdım isimlerde değişiklik olabilir mazur görün.

Lykiaa12

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet Kaya
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sağ aşşağıda pil simgesi var oradans ağ click yap güç ayarları mı neydi tam hatırlamıyorum ona bas ordan plan ayarlarını değiştir de işlemci güç yönetimi olur en altlarda oradan en düşük işlemci durumu ve en yüksek işlemci durumunu ayarla en düşük %5 de felan dursun en yükseği de %100 yap

Telden yazdım ezbere yazdım isimlerde değişiklik olabilir mazur görün.
Dediğiniz gibi ayarladım bir süre gözlemleyeceğim teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için :)

Yasirhan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Yasir
kanka işemci kendini o hıza sabitliyorsa ısınmıştır pc ama istiyorsan pil e sağ klik at/güç seçeneklerine git/plan ayarlarını değiştire bas/gelimiş güç ayarlarına gir/işlemci güç yönetimine gir/en düşüğü 95 , en yükseği 100 yap/sistem soğuma ilkesinde ikisinide etkin yap.. pc kendini o ghz e düşürüyorsa ısınıyordur ve kendini kısıtlıyordur.hemen temizlemeni öneririm

Lykiaa12

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet Kaya
kanka işemci kendini o hıza sabitliyorsa ısınmıştır pc ama istiyorsan pil e sağ klik at/güç seçeneklerine git/plan ayarlarını değiştire bas/gelimiş güç ayarlarına gir/işlemci güç yönetimine gir/en düşüğü 95 , en yükseği 100 yap/sistem soğuma ilkesinde ikisinide etkin yap.. pc kendini o ghz e düşürüyorsa ısınıyordur ve kendini kısıtlıyordur.hemen temizlemeni öneririm
Normalde 3 ayda bir temizliyorum daha dün içini açıp temizledim termal macununu yeniledim ama neden hala aynı sıkıntı oluyor anlamadım sağ ol yardımcı olduğun için :)

Yasirhan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Yasir
Normalde 3 ayda bir temizliyorum daha dün içini açıp temizledim termal macununu yeniledim ama neden hala aynı sıkıntı oluyor anlamadım sağ ol yardımcı olduğun için :)
çeşitli yazılımlarla sıcaklığı kontrol et oyun içindeyken belki sıcaklıktan dolayı olmuyordur

Atyxah

80+ Silver
En düşüğü 95 yapmak işlemcinin sürekli çalışmasına ve yorulup,ısınmasına sebep olacaktır

%5 gibi bir sayıya ayarlanır ise boştayken az çalışıp yük altındayken tam performans çalışır

Lykiaa12

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet Kaya
En düşüğü 95 yapmak işlemcinin sürekli çalışmasına ve yorulup,ısınmasına sebep olacaktır

%5 gibi bir sayıya ayarlanır ise boştayken az çalışıp yük altındayken tam performans çalışır
%5 yaptım fakat sorun hala devam etmekte

Atyxah

80+ Silver

Atyxah

80+ Silver
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,956
Üyeler
140,276