Neler Yeni

İşlemci Sıcaklığı Fps ye ne Kadar Etki Eder

EnesGR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Enes Güldemir
Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz haftalarda arkadaşlarıma kendi sistemin bi model altını topladım (ryzen 5 5500, rx 6700 geri kalanları benimkiyle benzer). Birlikte rust oynarken onlara fps lerini sorduğumda ortalama 120 civarları dediler( 1080 fullayarlarda). Benim rust taki fps'm ise yaklaşık 90 civarı. Dün pc ye format attım ama pek bir artış olmadı. Donanım olarak benim kasam daha iyi olmasına rağmen neden fps'm daha az. İşlemcimryzen 5 5600 stokj fanıyla ortalama 82-87 derece arasında oluyor yük altında. Bazı 120mm işlemci soğutucularını araştırdığımda yük altında 65 derecede falan oluyormuş 5600. Sizce fps min düşüklüğü işlemci sıcaklığından mı kaynaklı? 1200 Tl verip işlemcime soğutucu almama gerek var mı?
rx6700XT
ryzen 5 5600
8+8 3200mhz dd4 ram
512 ssd

ThEagles

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
325
İsim
Berk
İşlemci sıcaklığı ne kadar yüksek olursa işlemcinin ömrü o kadar kısalır. Şey gibi düşün, terliyerek çalışmak mı yoksa klimalı ortamda çalışmak mı? :)

Trifact

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,493
İsim
Yusuf
Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz haftalarda arkadaşlarıma kendi sistemin bi model altını topladım (ryzen 5 5500, rx 6700 geri kalanları benimkiyle benzer). Birlikte rust oynarken onlara fps lerini sorduğumda ortalama 120 civarları dediler( 1080 fullayarlarda). Benim rust taki fps'm ise yaklaşık 90 civarı. Dün pc ye format attım ama pek bir artış olmadı. Donanım olarak benim kasam daha iyi olmasına rağmen neden fps'm daha az. İşlemcimryzen 5 5600 stokj fanıyla ortalama 82-87 derece arasında oluyor yük altında. Bazı 120mm işlemci soğutucularını araştırdığımda yük altında 65 derecede falan oluyormuş 5600. Sizce fps min düşüklüğü işlemci sıcaklığından mı kaynaklı? 1200 TL verip işlemcime soğutucu almama gerek var mı?
rx6700XT
ryzen 5 5600
8+8 3200mhz dd4 ram
512 ssd
işlemci kendi sitesinde bahsedilen max tdp değerine kadar performansı kısmadan işini yapar. işlemciye hiçbişey olmaz, termal macununu erken tüketmiş olursun ve sistemin sıcak çalışır. yani işlemciyle birlikte anakartındaki mosfetlerin ve ekran kartında ısınacağı için sürekli bi ısıya mağruz kalır. max tdp ısı değerine ulaştığında işlemci yavaş yavaş performansını kendi kendine kısmaya başlar. sallıyorum oyundasın 4.2ghz'de 100 derece gördü 4.0ghz 3.9ghz kendini kısarak ısıyı dizginleyemeye çalışır yani performans kaybı yaşatır. kış aylarında 5600'de stok soğutucu sırıtmaz 70-80 nolcak canım der herkes ama bunun yaz ayları var ve hava 35-40 dereceleri görebiliyor :) eee bu 10-15 derecelik mevsim farkı işlemcine yansımayacak mı yansıyacak. o yüzden güzel bi kuletipi al geç. ne alim diyeceksin tahmini onunda rehberini hazırladım :)

EnesGR

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Enes Güldemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
özellik olarak benimkinden düşük bir sistemin benden çok fps almasının sebebi bu ısı farkı mı peki
işlemci kendi sitesinde bahsedilen max tdp değerine kadar performansı kısmadan işini yapar. işlemciye hiçbişey olmaz, termal macununu erken tüketmiş olursun ve sistemin sıcak çalışır. yani işlemciyle birlikte anakartındaki mosfetlerin ve ekran kartında ısınacağı için sürekli bi ısıya mağruz kalır. max tdp ısı değerine ulaştığında işlemci yavaş yavaş performansını kendi kendine kısmaya başlar. sallıyorum oyundasın 4.2ghz'de 100 derece gördü 4.0ghz 3.9ghz kendini kısarak ısıyı dizginleyemeye çalışır yani performans kaybı yaşatır. kış aylarında 5600'de stok soğutucu sırıtmaz 70-80 nolcak canım der herkes ama bunun yaz ayları var ve hava 35-40 dereceleri görebiliyor :) eee bu 10-15 derecelik mevsim farkı işlemcine yansımayacak mı yansıyacak. o yüzden güzel bi kuletipi al geç. ne alim diyeceksin tahmini onunda rehberini hazırladım :)

Geralt1

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,990
İsim
Barış
İlgilendiği Kategoriler
Oyunlar, ekran kartı, işlemci
Sıcaklıktan dolayı FPS değişmez. İşlemci 90 derece üstünü görünce MHz kısıyor. O durumdan dolayı FPS düşer. Bunun dışında 50 derece olsa da 85 derece olsa da FPS'e etkisi olmaz. Ryzen 5600 stok fanla 90 dereceyi görüyor. Kule tipi gerekir.

Top Bottom