Neler Yeni

İşte Adamlık! İşte Riot Games!

alpolojix

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,883
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
Dostlar SEEEELAAAMMLARRR!
Bugün bu konuyu çok coşkulu bir şekilde açıyorum.
Bu konunun tamamını da ayın 17'sinde yazdım ama siz tahminen 19'u gibi okursunuz çünkü canım öyle istedi.

Daha öncesinde Riot Games'in Direct sisteminden ve Equinix gibi büyük firmalar ile olan bağlantılarından söz etmiştim.

Bugün (17.02.2021) bildiğiniz üzere Amerika sunucularında 2.03 Güncellemesi yayınlandı ve bu gece de (18.02.2021) EU için güncellemenin gelmesi planlanıyor.
Bu sabah gene başladım IPlere Tracert atmaya. Biliyorsunuzdur imzamdaki ping değerlerini günlük olarak yeniliyorum.
Gittim VALORANT Oyun içi IP'sini buldum ve Tracert atmaya başladım. Eskiden 162.249.79.1 Oyun içi IP İdi (01.Bölüm zamanları).
Sonradan IP de değişmiş ve 162.249.72.1 olarak güncellenmiş.

Normalde bu IP Traceroute veya ping kabul etmezdi. Ancak bugün (17.02.2021) denediğimde bayağı da oldu.
Ve bir de ne göreyim!!

10 Şubat günü oyun içerisinde oluşan gereksiz pingin daha iyi bir yönlendirme ile bir ihtimal düşebileceğini belirttiğim bir ticket açmıştım ve uzun uzun kendilerine durumu anlatmıştım.
Ben:
Merhabalar. Riot Direct henüz ülkemizde Kullanıcı tarafında aktif olmasa da EU-Ist arası bağlantılarda Direct kullanılıyor. Oyuncular olarak sizden isteğimiz Riot Direct IP'lerinin oyun içerisine eklenmesi. Bakın Wireshark üzerinden baktım ve oyun açıldığında iki farklı IP Karşıma çıktı. Modemimden Paket yakalamayı açtım ve oyunu açtığım anda deli gibi paket yakalanan bir IP var o da 104.18.31.87 Diğeri ise 172.65.202.166 Riot Direct İstanbul IP'si ise 104.160.143.212 Bakın Riot Direct ağı Türkiye'de de bulunan Equinix ile anlaşmalı ve Türk Telekom kullanıcıları Riot Direct IP'sine Equinix üzerinden bağlantı sağlarken oyun içerisindeki IP'lerde hangi İSS Kullanıyorsa onun kendi yönlendirmesiyle bağlanıyor ve yaklaşık 6ms daha fazla ping alıyor. Lobide 12ms yani Riot Direct IP'si için olan ping değeri gözükürken oyun içinde minimum 16 max ise 21ms olan Oyun içi IP'ler kullanılıyor. Şimdi madem Equinix ile bir anlaşmanız var. O zaman oyuncular olarak sizden ricamız bu anlaşmaya dayanarak Oyun İçinde kullanılan IP'yi Riot Direct IP'si yapmanız. Bunun detayını IT Ekipleri bilir onlar işin içinde ancak sizden ricamız bu. Oyun içi IP önce sunucuya sonra Direct'e bağlanan bir IP Değil Direkt olarak Direct ağına ait olan IP Olsun. Evet karışık oldu ancak bu durumu ilgili ekiplere lütfen iletin. TT ve Riot Equinix ile anlaşmalı ve oyun içinde de bu IP Lütfen kullanılsın. Lobide 13ms görüp oyun içinde 24ms görmek kullanıcılar için can sıkıcı. Lütfen İlgili ekiplere iletin. Direct ülkemizde tam anlamıyla aktif olsun demiyorum ancak oyun IP'si direkt Direct ağına bağlanan IP Olursa hem oyuncuların pingi daha alt seviyelerde gezecek hem de gereksiz routinglerin önüne geçilecek. Umursamanız dileğiyle. Ben TT Kullanıyorum ve İzmir'de oturuyorum. Aşağıya 3 tracert sonucu atacağım. 2si Oyun içi IP birisi ise isminden anlaşılacağı üzere Direct IP'si İkisi de İstanbul'da ve aradaki routing farkına bakın. Birisi Equinix üzerinden bağlantı sağlarken diğerleri firmanın ilginç yönlendirmelerini kullanıyor. Ciddiye alırsanız sevinirim.

Sonrasında durum biraz değişti ve bana şöyle bir yanıt geldi:

Lacusta

12 Şubat 2021 14:19
Selamlar kankacım,^^
Bu konuyla ilgili senin için bir açıklama yapmak isterim.
LoL ü Türkiye den oynarken iki farklı sunucuya bağlantı kuruyoruz. Biri oyunu oynadığımız oyun sunucusu diğeri ise bağlantı kurduğumuz istemci sunucusu. Oyun sunucusu Türkiyede, istemci sunucusu yurtdışında bulunuyor. Bahsetmiş olduğun Equinix sunucusu ise oyun içi sunucusuyla ikisi arasında bulunuyor. Yani bizim ülkemiz içersinde değil. Oyun sunucusuna kurulan bağlantılarda da direct bağlantı kullanılmıyor. Bu duruma etken birçok sebep var ancak en basit sebebi Türkiye'nin her yerinden bu bağlantının sağlanamayacak olması. Birçok bağlantı türü hala bakır kablolarla sağlanıyor. Bu tarz bağlantılarda uzun mesafeli veri aktarımlarında yaşanan paket kayıpları direck bağlantıyı olumsuz etkiliyor. Şöyle ki servis sağlayıcının santralleri arasında aktarılmadan direkt olarak sunucuya bağlandığında bağlantının tamamı fiber olmadığı için paket kaybı da o kadar artacaktır.
Ülkemizde kullanılmamasının sebepleri arasında bunu sadece ufak bir örnek olarak görebilirsin.
Aklına takılan bir soru olursa sormaktan çekinme lütfen.
Sağlıkla kal. ♥
Lacusta
Riot Games Oyuncu Destek

Burada işler değişti çünkü OD Ekibinde sanki VDSL Olsa aman aman paket kayıpları yaşanacakmış gibi bir hava var. Sanki Almanya'nın Amerika'nın tüm altyapısı Fiberden.

Sonrasında şunu dedim:
Türkiye'de de IS2 ve IL2 Olacak şekilde iki Equinix sunucusu bulunuyor. Ayrıca tt kullanıcılarının Equinix bağlantısı zaten iyi. Ayrıca istemci sunucusu da Aws tarafından sağlanıyor ki Equinix ile Awsnin de anlaşması bılunuyor. Kısaca türk telekomun equinix tr ve aws ile çıkış sunucusu sonrası direkt bir bağlantısı olduğu için sadece tt kullanıcılarına bir direct usulü sağlanabilir. Ayrıca direct gelmesi şart değil. Oyun sunucusu 162li ip üzerinden değil de riot direct istanbul yani bir önceki yazdığım mesajdaki ip gibi değiştirilse veya 162li ip direct ipsine bağlansa ve oyunu direct ipsinden oynasak gene 6ms civarı karda oluruz. Bunun için bir açıklama yapabilir misiniz.

Ve bu kez başka bir OD Elemanından bir mesaj geldi.

Selamlar Ajan! ^^

Böyle bir tavsiyeyi bizlere bildirdiğin için çok teşekkürler. ^^, Geliştirici ekibimize bu bildirimini en kısa sürede iletiyorum. İsteğinin oyun içinde yer alıp almadığını dilersen bu sayfadan veya aşağıya bırakacağım adreslerden takip edebilirsin. ^^,

Ve işte bugün gidip baktığımda Equinix ile bir bağlantı sağlandığını görüyorum. 5 Kez Modem IP Yeniledim hepsinde de aynı yolu izledi.
Pinglerde düşüş var mı yaani yok. Ama en azından yurt dışıyla olan Client bağlantısını garantiye aldık diyebilirim.

Tracert testi:
Screenshot_442.png

Siz de TT Kullanıcısıysanız 162.249.72.1 IP Adresine tracert testi yapıp konu altına atabilirsiniz.
Komut: CMD>tracert 162.249.72.1

Ne zaman Request timed out demeye başlarsa o zaman Ctrl + C basıp testi sonlandırıp ss atabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler. Riot sana da tşk ama pingler az daha düşsün be gülüm. İst bağlantım 11ms sen bana oyunda 20ms veriyorsun olmaz böyle.

Hadi bb.

Son düzenleme:

Rennes

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,140
İsim
Umut Dağ
Tamam.

thErenSK

80+ Gold
En İyi Cevap
2
ula hevesim kursağımda kaldı :D

lerensavasl

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,224
İsim
Eren Savaş
Çok merak ettiğim ciddi bir sorum var. Mesleğin ne? Bu İP incelemeleri falan nereden aklına esiyor ve bu kadar bilgiyi nasıl öğrendin? Çünkü şunu düşünüyorum. Bu sizin için bir gelir kapısı olabilir. Konuyu okurken aklıma Riot'un size iş başvurusunda bulunmanızı teklif edeceğini hissettim :D

Rennes

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,140
İsim
Umut Dağ
Çok merak ettiğim ciddi bir sorum var. Mesleğin ne? Bu İP incelemeleri falan nereden aklına esiyor ve bu kadar bilgiyi nasıl öğrendin? Çünkü şunu düşünüyorum. Bu sizin için bir gelir kapısı olabilir. Konuyu okurken aklıma Riot'un size iş başvurusunda bulunmanızı teklif edeceğini hissettim :D
Araştırarak öğrendi adam öğrenci.

alpolojix

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,883
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games
kopyaladım bile :D
ben bir şey anlamadım ne anlatılmak isteniyor ki
ula hevesim kursağımda kaldı :D
Eee boşuna mı okudum
Agalar paste yapacakken serçe parmağım entera değdi. O yüzden tüm konu hortladı yani :D
Düzenledim şimdi. Okuyabilirsiniz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,514
Üyeler
138,373
Son üye
vonteps
Top Bottom