Neler Yeni

Kasadaki Fan Hızını Nasıl Düşürebilirim?

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Mustafa Eray AKIN
Selamlar dostlar, yeni bir bilgisayar aldım. Anakart olarak Asus B450M Dragon, kasa olarak Corsair spec delta rgb kullanıyorum. Ekran kartının fanları Normalde 55 dereceye ulaştıktan sonra dönüyor fakat ekran kartı fanları dönmediği halde kasa fanları çok hızlı dönüyor. Kulaklık yokken bariz bir şekilde o fanların bir hızlı bir yavaş döndüğünü duyabiliyorsunuz ve rahatsız oluyorsunuz ister istemez. Sizden ricam bilgisayarın içindeki sıcaklığı çok arttırmamak şartı ile fanları nasıl bilgisayar boştayken yavaşlatabilirim?

Bilgisayar Özelliklerim:

Asus Dual RTX2060 Evo Ekran Kartı
Asus B450M Dragon Anakart
Team T-Force 8x2 16GB 3000Mhz Ram
AMD Ryzen 5 3600 İşlemci
Seagate Barracuda 1TB Harddisk
Toshiba OCZ TR200 240GB SSD
Corsair Spec Delta RGB 550W Kasa

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Fanlar doğrudan güç kaynağına bağlı ise hız kontrolü yapamazsın. Hız kontrolü için anakartına takman lazım fan kablosunu.

Dahası  
Reaksiyon skoru
240
İsim
Yusuf Bilir
Fanlar doğrudan güç kaynağına bağlı ise hız kontrolü yapamazsın. Hız kontrolü için anakartına takman lazım fan kablosunu.
Hocam peki güç kaynağına bağlı fanlarda durum nasıl oluyor ? %100 performansta mı çalışıyorlar ? yoksa gücün belli bir kısmı sisteme gittiği için performans kaybı yaşayıp %95-94 felan oluyor mu ?

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Hocam peki güç kaynağına bağlı fanlarda durum nasıl oluyor ? %100 performansta mı çalışıyorlar ? yoksa gücün belli bir kısmı sisteme gittiği için performans kaybı yaşayıp %95-94 felan oluyor mu ?
Kayıp olabilir bilemiyorum ama mantık olarak %100 hızda çalışıyorlar. Anakarta takarsanız DC olarak voltaj düşürüp hızını azaltabilirsiniz. Eğer anakarta takılı değilse internette ucuza fan splitter kablolar var, onlardan biri işinizi görür.

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Mustafa Eray AKIN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bios a girdigimde cha1 fan olarak gözüküyor ayarlayabiliyorum. Silent a çekiyorum fakat hiç bir değişiklik olmuyor. Manuel ayar seçeneği de var fakat yakma korkumdan onu ellemedim.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Bios a girdigimde cha1 fan olarak gözüküyor ayarlayabiliyorum. Silent a çekiyorum fakat hiç bir değişiklik olmuyor. Manuel ayar seçeneği de var fakat yakma korkumdan onu ellemedim.
Yakma gibi bir durum olmaz. CHA_FAN1'de egsoz fanınız takılıdır büyük ihtimal, bi' kontrol edin derim.

bybakir42

80+
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
21
İsim
Osman Sinan BAKIR
"Speedfan" kullanabilirsin ben eski bilgisayarımda işlemci fanını %50 olarak kullanıyordum hep ama sıcaklığı kontrol etmen gerekiyor çünkü zarar verme ihtimalin var @kubi07 de yazmış zaten. Yakma ihtimali konusuna gelince zamanında fanı ters takmıştım kasanın dışına hava üflemesi gerekirken içeriye üflüyordu. Kasanın dışı bile sımsıcak oluyordu ama bir zarar görmedi. Yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var.

Dahası  
Reaksiyon skoru
38
İsim
Mustafa Eray AKIN
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
SpeedFan programıyla yapabilirsin.
teşekkür ederim deneyeceğim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

"Speedfan" kullanabilirsin ben eski bilgisayarımda işlemci fanını %50 olarak kullanıyordum hep ama sıcaklığı kontrol etmen gerekiyor çünkü zarar verme ihtimalin var. @kubi07 de yazmış zaten. Yakma ihtimali konusunda fanı ters takmıştım zamanında kasanın dışına hava üflemesi gerekirken içeriye üflüyordu. Kasanın dışı bile sımsıcak oluyordu ama bir zarar görmedi. Yine de tedbiri elden bırakmamakta fayda var.
Teşekkür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yakma gibi bir durum olmaz. CHA_FAN1'de egsoz fanınız takılıdır büyük ihtimal, bi' kontrol edin derim.
teşekkür ederim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
970,288
Üyeler
153,363
Son üye
kuka
Top Bottom