Neler Yeni

İnceleme Keenetic WISP Özelliği / Sinyal Güçlendirici Yerine Keenetic Router Alın!

4b0b27fc26b7fa28eb8f06eb25f34b5d.png

Evet dostlar bir Keenetic Omni DSL Sahibi olarak yazlığa gitmişken şu WISP Özelliğini denemezsem olmaz dedim.
Hop aldım modemi yanıma, atladım arabaya gittim yazlığa.

Geçtiğimiz sene Haziran ayında bile kardeşimin Online derslerinin olması yüzünden uzak mesafeden internet alacak bir cihaz arayışındaydık. Çözüm olarak Xiaomi Mi Wifi Pro aldık.
Ancak yer yer demeyelim, bağlandığımız ağ kalabalık olduğu için SIKLIKLA telefonlar, bilgisayarlar IP alamıyor ve internete bağlanamıyordu.

Kasım ayında da Omni DSL almıştım. WISP Özelliğini gördüm. Dedim madem böyle bişey var biz de kullanalım o zaman dedim.
Hafta sonu yazlığa giderken modemi de yanıma aldım.

Gittiğimde hemen ana router'a bağlanmak istedim ancak IP Çakışması şeklinde bir hata verdi.
Sonrasında başka çalışma modlarında denemeler yaptım ancak hepsinde aynı durum oldu.

Sonradan fark ettim. Benim Omni DSL cihazımdaki IP Bloğu bağlanacağım cihazda olduğu gibi 192.168.1-254 olduğu için çakışıyormuş.
Ki Keenetic'in sayfasında bunu anlatmışlar ancak ben gözden kaçırmışım.
Ev ağı menüsünden IP'yi 192.168.0.1 Olarak değiştirince bağlanabildim.

Sonuçlar Xiaomi cihaza göre çok daha iyiydi. Üstelik Omni DSL'i doğru düzgün konumlandırmamışken bile.

Aydın/Muğla il sınırında bir yerde olmama rağmen Türk Telekom İzmir sunucusuna yaptığım ilk speedtestte 12ms ping, 13Mbps download, 0.8Mbps upload görmüştüm.
Ki bağlandığımız yerde internetin ADSL ve 16Mbps olduğunu ve 35 metre mesafe olduğunu düşünürsek bence çok iyi bir değer.

Belli bir süre speedtest yapmaya devam ettim. min. 11ms, max. 37ms ping gördüm. Üstelik hava rüzgarlıydı.

Peki gelelim asıl soruya.. Online oyunlarda kaç ms gördün?

Açıkçası VALORANT tarafında iyi ping değerleri bekliyordum ancak aynı anda 2-3 cihazın bağlı olmasından mıdır bilmem ama aşırı ping artışı yaşadım. Örneğin oyunda 45ms ping alıyorsam bir anda 200ms'e çıktığını gördüm. Minimum 29, maksimum 600ms gördüm. Yer yer %10 ile %21 arasında paket kayıpları yaşandı.
Sebebinin VALORANT'ın daha büyük paketler kullanması olduğunu düşünüyorum.

CS:GO Tarafı ise biraz daha iyiydi. Oyun içerisinde ortalama 120ms ping gördüm. Paket kayıpları ise VALORANT'a göre çok daha nadir yaşanıyordu.
Bence bunun sebebi interneti aldığımız kafenin VPN açmış olması :D

CS:GO'da da minimum 109, maksimum 430ms gördüm.

Peki Xiaomi ile Keenetic'i karşılaştırırsak?

İkisini karşılaştırırsak.. Açıkçası Keenetic büyük farkla önde diyebilirim. Sebebi ise şu;

Xiaomi Mi Wifi Pro, Routerdan kendisine bir IP alıyor ve kendi aldığı sinyali dağıtıyor. Ancak bağlanmak istediğimizde Routerdan bir IP almamız gerekiyor.
Yani fazla kullanıcı olduğunda hem router hem xiaomi cihazımız aynı IP bloğunda olacağı için kalabalık bir ağa bağlanıyorsak IP alamama, IP Alıp interneti kullanamama veya bağlanamama gibi sorunlar yaşanabiliyor ki çok yaşadım.

Keenetic farklı bir IP bloğunu kullandığı için IP'yi Keenetic aracılığıyla alıyoruz. Ki WISP kullanırsanız routerdan 192.168.1'li IP aldığını ancak size 192.168.0'lı IP verdiğini göreceksiniz. Bu sayede daha sorunsuz bir bağlantı mümkün oluyor. Ayrıca xiaomi -70dBm seviyelerinde sinyal alırken Keenetic -56dBm seviyelerinde sinyal alıyordu. Bu da Keenetic'in daha iyi olduğunu gösteren bir diğer durum.

Her ikisinde de yaşadığım ortak sorun, ikisinin de yapacağı tüm işler Kablosuz olduğu için Keenetic'te Kablosuz bağlantıda ciddi Jitter yaşadım. Xiaomi'de oluşan Jitter o kadar fazlaydı ki Bağlı, İnternet Yok yazıyordu o derece :D
Ancak Keenetic'te Kablolu olarak herhangi bir sorun yaşamadım. Xiaomi'de kablo seçeneği zaten yok.

Yani siz benim gibi rüzgarlı hava koşullarında 35 metre ileriden sinyal almaya çalışır mısınız bilmem ama örnek veriyorum binanızda boş port yoktur, komşunuzla anlaşırsınız işte "faturanın şu kadarı benden" dersiniz onlar da kabul ederse yan komşunuzdan bu özellik ile rahatça internet alabilirsiniz.
Tabii ki bu yasal değil ancak TR şartları insanı zorluyor.

Xiaomi vb. Sinyal Güçlendiricileri kullanmak mı yoksa Keenetic ürünü almak mı?

Benim oyum Keenetic'ten yana. Ki aralarında ciddi bir fiyat farkı da yok.
Keenetic Omni (Router): 170TL / hepsiburada
Xiaomi Mi Wifi Pro (Sinyal güçlendirici): 105TL / hepsiburada

Kopma yaşamamak, internete daha rahat bağlanmak ve daha fazla özelliğe sahip olmak için Keenetic'e para vermeye değer diye düşünüyorum.

Eğer bir sinyal güçlendirici arıyorsanız ve kendi ağınızı değil de Komşunuzun, bir toplu bağlantı noktasının sinyalini genişletecekseniz sinyal güçlendiriciler yerine Omni/Lite gibi düşük bütçeli WISP destekli routerları öneririm.

2 Gün boyunca Keenetic'in WISP özelliğini deneyimledim ve düşüncelerim olumlu yönde.

@mertkuskapan abime kurulum konusunda yardımcı olduğu için teşekkürler :)

İnceleme buraya kadardı, konuyu üstte tutmayanların interneti hortlasın. Görüşmek üzere! Acıktım.

Son düzenleme:

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
İnternet Hizmetleri - Yayın Servisleri - Riot Games

Yakup.

80+ Gold
En İyi Cevap
10
WISP nedir ? Eline sağlık.

ELECTUS

80+ Silver
Eline sağlık.

Rennes

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,140
İsim
Umut Dağ
Eline sağlık aşkom, kaliteli insandan her zaman kaliteli işler çıkıyor be. Bu arada Alp'le sizlere yakın bir zamanda -ne kadar yakın belli olmaz- sürprizimiz olabilir ama net değil.

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

yureksyz

80+ Silver
En İyi Cevap
3
WISP anladığım kadarıyla ana modemin dağıttığı interneti kablosuz bir şekilde alıyor ve kablosuz bir şekilde dağıtıyor.
Peki kablosuz bir şekilde alıp kablo ile internete erişebiliyor muyuz?

leroxy

80+ Platinum
En İyi Cevap
24
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,887
İsim
Alp
İlgilendiği Kategoriler

Rennes