Neler Yeni

Yardım KKTC İLGİNÇ MODEM SORUNU

Cosmosinf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Birol
Merhaba. Şöyle bir ilginçlik yaşıyorum umarım yardım edebilirsiniz. Şu an kıbrıstayım. Wdsl internet için yeni bir modem kurmaya çalışıyorum.Bu wdsl dedigim sistem çatıya bir çanak kuruyorlar ordan ethernet kablosu geliyor eve. Evde prize takılı bir adaptör var in-out ethernet çıkışlı. Çanaktan gelen kablo adaptörün in girişine takılıyor out çıkışıda modem gidiyor buraya kadar her şey tamam. Modemin wan portuna kabloyu takınca ıss ayarlarını yapınca internet yok. Modemi köprü moduna alınca ethernet kablosunuda lan 4 portuna takınca ilginç bir şekilde internet geliyor. Tamam böyle kullanmada da sıkıntı yok ama arasıra kopma sorunu oluyor bazı telefonlarda hepsinde birden değil. Modemin arayüzüne internet verken girilmiyor.telefonda internet gidince giriliyor.Modemin arayüz ip adresi 192.168.254.254. Telefonda dns ayarınıda 192.168.254.254 yapmazsan bağlanmıyo. ISS kullanıcı adı şifre girmeden bir internet nasıl çalışır. Bu kopma sorununu nasıl düzeltebilirim? Yardımcı olabilecek biri varmı

Ekler

• IMG_8810.jpeg
    IMG_8810.jpeg
    1.5 MB · Hit: 52
  • IMG_8811.jpeg
    IMG_8811.jpeg
    1.1 MB · Hit: 50

Zealist

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
112
İsim
Memet K.
WDSL sistem kullanırken telefon geldiğinde neden kopma olsun onu anlamadım ? WDSL (çanaklı) internet kullandığın için veri sağlayıcı şirketin özel bir modem ayarı yapması gerekiyor . Çanaklı sistem kullandığın için eğer internet şirketine ait istasyon uzak mesafede veyahut önünde apartman ağaç vs. gibi engelleyiciler de varsa sürekli kopma sorunu yaşaman da olası. Benim dikkatimi çeken kısım DATA OUT kısmında bulunan siyah ethernet kablosunun çok gergin durması. İmkanın varsa değişebilir misin öyle de bir dene ? bir de çanaktan gelen ethernet kablosunu bilgisayarına direct olarak bağlayabilir misin ? eğer olmaz ise sana ayrı bir aparat önereceğim topraklama ile ilgili bir problem de yaşıyor olabilirsin.

Cosmosinf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Birol
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
WDSL sistem kullanırken telefon geldiğinde neden kopma olsun onu anlamadım ? WDSL (çanaklı) internet kullandığın için veri sağlayıcı şirketin özel bir modem ayarı yapması gerekiyor . Çanaklı sistem kullandığın için eğer internet şirketine ait istasyon uzak mesafede veyahut önünde apartman ağaç vs. gibi engelleyiciler de varsa sürekli kopma sorunu yaşaman da olası. Benim dikkatimi çeken kısım DATA OUT kısmında bulunan siyah ethernet kablosunun çok gergin durması. İmkanın varsa değişebilir misin öyle de bir dene ? bir de çanaktan gelen ethernet kablosunu bilgisayarına direct olarak bağlayabilir misin ? eğer olmaz ise sana ayrı bir aparat önereceğim topraklama ile ilgili bir problem de yaşıyor olabilirsin.
Ben yanlış anlattım sanırım. Telefon gelmeyle kopma sorununun alakası yok. Mesela evde 5 kişi telefondan bağlı ayrıca laptoplarda var. Durduk yere laptopta internet gidiyor. Laptopta gitmezse 1 tane telefonda gidiyor. Öteki cihazlar sıkıntısız girebiliyor internete o an. Sizin dediğiniz gibi gerginlikten veya ağaç gibi sinyal kesecek sebeplerden dolayı kopma olsa tüm cihazlarda gitmesi gerekmiyormu?

Zealist

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
112
İsim
Memet K.
Ben yanlış anlattım sanırım. Telefon gelmeyle kopma sorununun alakası yok. Mesela evde 5 kişi telefondan bağlı ayrıca laptoplarda var. Durduk yere laptopta internet gidiyor. Laptopta gitmezse 1 tane telefonda gidiyor. Öteki cihazlar sıkıntısız girebiliyor internete o an. Sizin dediğiniz gibi gerginlikten veya ağaç gibi sinyal kesecek sebeplerden dolayı kopma olsa tüm cihazlarda gitmesi gerekmiyormu?
tamam şimdi oldu sanırım DHCP çakışma problemi var :) 15 yıldır kıbrıs'ta yaşıyorum her türlü ağ sorunuyla karşılaştım ve genelde sorun internet sağlayıcısı şirket ile çanak sisteminden kaynaklanıyordu. Modemin ip adresini değiştirmeyi denedin mi ? 192.168.254.254 yerine 192.168.1.3 yapmayı dener misin ?

IP Adresi : 192.168.1.3
Ağ Maskesi : 255.255.255.0
Ağ Geçidi : 192.168.1.2
DNS 1 : 8.8.8.8
DNS2 : 192.168.1.2

Cosmosinf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Birol
tamam şimdi oldu sanırım DHCP çakışma problemi var :) 15 yıldır kıbrıs'ta yaşıyorum her türlü ağ sorunuyla karşılaştım ve genelde sorun internet sağlayıcısı şirket ile çanak sisteminden kaynaklanıyordu. Modemin ip adresini değiştirmeyi denedin mi ? 192.168.254.254 yerine 192.168.1.3 yapmayı dener misin ?

IP Adresi : 192.168.1.3
Ağ Maskesi : 255.255.255.0
Ağ Geçidi : 192.168.1.2
DNS 1 : 8.8.8.8
DNS2 : 192.168.1.2
192.168.1.1 standart modem ayarlarıyla denedim 192.168.10.1 denedim bir kaç ayar yaptım aslında hiç internet gelmedi. Ama sizin dediğiniz ayarları deneyip en kısa sürede yazarım umarım düzelir. Teşekkürler yardım için. Bunarada modemin şu anki ayarları resimde attığım gibi.

Ekler

• IMG_8814.png
    IMG_8814.png
    424.9 KB · Hit: 41

Cosmosinf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Birol
IMG_8823.png

Yeni bir modem taktım. Resimdeki gibi atadım ip leri şimdilik bir sıkıntı yok.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
953,534
Üyeler
150,307
Son üye
glenmaxwell
Top Bottom