Neler Yeni

Rehber Kutusu açılmış / İkinci el / Fason / tamir görmüş parçalar nasıl yapılır ?

Öncelikle şu konuları inceleyebilirsiniz :

Türk satıcılar hakkında dikkat etmeniz gerekenler ! [ İspatlanmıştır / Rehber ]

Türk satıcılar hakkında dikkat etmeniz gerekenler !

Aldığım Ekran kartı daha önceden Asus hesabına kaydettirilmiş!!

Gaming.gen.tr sıfır bilgisayar yerine bozuk-kırık-hasarlı-eksik ürün gönderiyor.

Son bir kez ; düşündüm ki .. bazılarını utandırmak gerek . Bu sayede ; yaptıkları ayıbın farkına varsınlar .

Onlara .. ve Tüketicilere .. yardımcı olmak için şu bilgileri vermek istedim .

Özellikle buradan ; kendisine her türlü yardımcı olduğum .. ve ona değer verdiğim insani şekilde davrandığım için ; şaka değil evet sırf bu yüzden ; beni savcılığa vermekle tehdit eden arkadaşı anıyorum .

Umarım utanır yaptığından . Kendisinin parasına el koyan ; ay oldu mağdur eden angaryaya koşan ; kendisine her tür kötü muameleyi yapan şirketi savcılığa vermiyor da ; kendisine değer veren ve yardımcı olan karşılık beklemeden yapan kişiyi savcılığa vermekle tehdit ediyor ;)

Masaüstü , Dizüstü , Tablet , Telefon fark etmeksizin .. Ekran kartı .. Ana kart fark etmeksizin ; Sahte / teşhir / ikinci el / fason / üretim bandı hatalı çıkan / iade .. yeniden ambalajlanan ve kutulanan jelatinlenen ürünler de ..

Tamir işlemleri şu şekillerde yapılmaktadır . Fiyatları da yana yazılacaktır .

Sıfırı fiyatına veya sıfırına yakın fiyatlarda satılan tamir görmüş ürünlerden bahsediyoruz .

BIOS / VBIOS .. / Çip değişimi [ İnternetten sipariş 5 - 10 - 20 - 30 $ ] [ Başka kartlardan sök ona tak 0 maliyet ] [ Çipi çıkararak dışardan tekrar yaz BIOS'u sıfır maliyet ]

1662021394235.png

Bir Ekran kartının .. Bir Ana kartın çalışabilmesi için gereken .. ilk yazılım BIOS / Video BIOS .. yazılımıdır . Bunlar çok düşük boyutlarda 64 KB gibi araklıklarda çiplerde saklanır . EEPROM yani ..

Bunda bir sorun oluştuğu zaman .. Önce çipin yanıp yanmadığına bozulup bozulmadığına bakılır . Bacakları falan sağlam mı ona bakılır .
Sonra da bu çipin üstüne yeniden BIOS yazılır . Bu işlem sıfır maliyettir .

Eğer çip bozuksa çip yerinden ısıtılmak suretiyle ısı tabancasıyla çıkarılır . karta ısı uygulanır . Yerine hurdacıdan alınmış .. Hurda olarak temin edilmiş toptan diyelim bin tane yüz tane ..
20 30 $ 40 gibi ya da bizim hurdacılardan 500 700 TL falan 1000 TL' ye kadar çıkan var mı ? bilmiyorum .. Böyle resmen bir oda dolusu karttan uyacak olan .. BIOS VBIOS çipi bakılır .

Sonra .. Bunların kaç. KB / MB olduğuna bakılır . 64 .. 128 KB , markasına bakılır . Ve bulunduğu zaman kontrol edilir . Çalışıyorsa .. Karta tekrar lehimlenir .

Bu işlemin maliyeti yok denecek kadar azdır . Üstüne VBIOS / BIOS yazılır ve kart çalıştırılır .

Çalışınca da .. Sıfırı fiyatına veya sıfırına yakın ama uygun bir fiyata .. bulabildiği müşteriye .. bir şekilde verilmeye çalışılır . ( Şimdi amiyane tabir kullanmayalım savcılığa verirler sonra :) )

Tüm bunlar olmadıysa artık çok nadirse .. internetten verilir sipariş .. eklenir .

Yani Hurdacıdan .. komik rakamlara temin ettiğiniz kartı artık sıfır fiyatına ve sıfır fiyatına yakın fiyatına satacağınız için koymaz !

Verirsiniz bir 10 $ - 20 $ sipariş eder ve işinizi halledersiniz .

Kondansatör Mosfet Direnç bilumum Zibilyon devre elemanları [ İnternetten sipariş 5 - 10 - 20 - 30 - 40 TL ] [ Başka kartlardan tak sıfır maliyet ]

1662023617711.png

Hurdadan topladığınız kartlardan .. Hurdalardan .. çalışanlarını bulup .. lehimlediğiniz iş bu parçalar bu şekilde size sıfır maliyet getirmektedir .
Çok çok bulamadınız .. Verdiniz internetten sipariş .. 10 20 30 40 50 TL aralığında işinizi halletmektesiniz .

Sonra da .. sıfırı ve sıfırına yakın fiyata tekrar satışa sunmakta .. bu sayede iyi para kazanmaktasınız .

Çipset değişimi / onarımı / tamiri [ İnternetten sipariş 80 - 100 - 200 - 300 - 500 - 700 - 1000 TL ] [ Başka kartlardan sök ona tak 0 maliyet ] [ reballing yeniden bacak yapma işlemi 250 / 500 TL / makineyle veya / chipsete ısı uygulamalar sıfır maliyet ]

1662024198187.png

Çipsetin kartın fırınlanması .. çhipsetin ısıtılması bunlar .. geçici çözümler olup ileride mutlaka patlak vermektedir amiyane tabir .
Reballing yeniden bacak ve soketleme işlemi ise .. kalıcı çözüm olabiliyor .
Veyahut yeni bir tane bulup onu da monteliyorsunuz .. Hurdadan hurdalıktan kartlardan çipsetlerle deneme yanılma da yaparak .. kontrol ederek .. bu işlemi sıfır maliyete getirebiliyorsunuz .

Reballing ve ısıtma işlemleri pek maliyet getirmese de .. Baktınız bulamadınız .. İnternetten sipariş veriyorsunuz ..

Sonra da sıfırına ve sıfırına yakın fiyata satıp keyfinize bakıyorsunuz .

Soket tamiri / Pin tamiri [ 250 - 500 TL ] [ Başka kartlardan sök tak sıfır maliyet ] [ Pin ekle yapıştır sıfır maliyet ]

1662025589263.png

Makineyle .. soket ekle montele .. hurdacıdan bulduğun kartlardan soketi sağlam olanla değiştir , veyahut pin ekle .. yapıştır .. maliyet sıfır .
Çok çok makinenin amorti parası vesaire zorlayacak durum .

Sonra da sıfır fiyatına veya yakına sat .

Slot kırık pinler eğik pinler .. [ Maliyet yok sıfır ] [ Kopar bir tane dirençten tel ya da bul bir tane lehimle oraya ]

1662025880376.png

Çıkma hurdalardan .. kartlardan aldığınız pin .. dirençten kopardığınız tel .. oraya lehimleyin veya ekleyin işlem tamam .

Sonrada sıfırına veya sıfırına yakın fiyata satın .

Devre yolu çekmek / Veri yolu çekmek [ 20 - 50 TL ]

1662026065414.png

Sıvı karışım FLUX bir maddeyle .. orayı kazıyarak veya .. yol çekerek .. maddeyi silinti olmuş .. yere doğru ilgili bacağın değdiği temas ettiği yere ilgili hat üzerinden yeniden bir devre hattı veya veri yolu hattı çekerek oraya lehimleyerek .. çöz .. sonra sıfıra veya sıfıra yakın fiyata sat .

Uyarı :

Arkadaşlar ; tamir görmüş .. ısı uygulanmış ikinci el açılmış .. şu bu fark etmiyor .

Kartı sıfırına sıfır fiyatına ona yakın fiyata satamazsınız arkadaşlar .

Tamir gördüğünü belirtir , ve neden tamir gördüğünü belirtir .. Değerinin üçte biri civarında vesaire satarsınız en fazla .

Fakat burada .. Gerek bilgisayar toplayıcıları .. Gerekse .. satıcılar .. sıfırına ve sıfırına yakın fiyata satarak inanılmaz paralar kazanmaktalar .

Bu bir ayıptır suçtur çok büyük bir kötülüktür .

Artık tüm bilgileri verdiğimi düşünüyorum .

Kendisine yardımcı olduğum ve .. kendisine değer verip bilgilendirdiğim bir arkadaşımızı da belki utanır diye burada anıyorum :)

Siz siz olun ; birisine yardım etmeden önce yüz kere düşünün ;)

Evet arkadaşlar hurdacılardan hurda hurda toplanan Zibilyon tane kart sayesinde .. Paraya para denilmeyen ve sıfırı fiyatına veya sıfırına yakın fiyata satılan bu tamir görmüş ürünlerde ..

Yaşanan mağduriyetlerin yanı sıra .. Hem maliyetler komik rakamlara inmekte .. Satıştan edilen kar ise dudak uçuklatan rakamlara yükselmekte .

Hurdacıdan bit pazarından .. hatta bozuk bozuk ithal edilenler .. Bu şekilde tüketiciye sunuluyor işte.

Top Bottom