Neler Yeni

Rehber Laptop batarya sağlığını öğrenme (cmd ile)

2Pac

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
207
İsim
Furkan
Arkadaşlar öncelikle merhaba bugün laptoplarınızın bataryasının sağlığını (cmd ile) nasıl öğrenebilirsiniz onu göstereceğim.
tabii ki batarya sağlığı öğrenmenin birçok yolu var ancak ben ''cmd'' kullanılarak nasıl öğrenebiliriz bunu anlatacağım.

Not: Bu işlemi yapmadan önce bataryanızın %100 dolu olması gerekiyor aksi takdirde çıkan sonuçlar doğru olmayacaktır!

1- Arama çubuğuna ''cmd'' yazıyoruz ve ''yönetici olarak'' çalıştırıyoruz.

Adsız.jpg

2- ''powercfg /batteryreport /output c:\sağlık.html'' komutunu cmd ekranına yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz. (Burada ''c'' kaydetmek istediğimiz disk bölümüdür siz örneğin ''d'' diyebilirsiniz. Ayrıca komut tırnak işaretleri olmadan yazılacak)

Adsız1.jpg

3-Dosyayı hangi diske oluşturduysak oraya gidip açıyoruz. Ben c diskine oluşturduğumdan c diskine gideceğim.

Adsız2.jpg

4-Ardından dosyayı çalıştırıyoruz ve karşımıza böyle bir ekran geliyor.

Adsız3.jpg

•Bu ekranda 1 ile numaralandırdığım kısım bataryanızın fabrika çıkış kapasitesidir. 2 numaralı kısım ise bataryanızın şuan ki kapasitesidir. (Benim bataryam bitik olduğundan 2 numaralı kısım boş gözüküyor o yüzden buraya örnek olması açısından rastgele bir sayı (20.300) yazdım)

•Şimdi sağlığı % olarak hesaplamayı anlatacağım.

•İlk olarak 2 numaralı kısımdaki sayıyı 100 ile çarpıyoruz ardından 1 numaralı kısımdaki sayıya bölüyoruz. Yani 20.300x100/48.400=41.94 Benim bataryamın sağlığı yaklaşık olarak 41.94'tür.

Not: Bu yöntemle açtığımız sekmeden sadece batarya kapasitesine değil bataryanızla alakalı aklınıza gelen tüm verilere ulaşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,766
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Kaydettim dostum.
Edit: %32 çıktı...

• Beğen
Reaksiyonlar: 2Pac

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,855
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
Oley %300 sağlıklıymış bataryam.

Sllent

80+ Gold
En İyi Cevap
2
Tam yapacaktım, laptop kullanmadığım aklıma geldi.

• Hahaha
Reaksiyonlar: 2Pac
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
894,579
Üyeler
138,381
Son üye
nopervA
Top Bottom